گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
خبرهای روز ویتنام

استقبال رئیس جمهور ویتنام از امپراطور ژاپن

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، به همراه همسر خود مراسم استقبال از امپراطور و ملکه ژاپن را ریاست کردند. آنها بازدید امپراطور و ملکه از ویتنام را برای روابط دو کشور تاریخی توصیف نمودند. کوانگ و همسر وی اظهار داشتند که بازدید مذکور درک و اعتماد متقابل میان ملت ها را افزایش خواهد داد و به توسعه مشارکت استراتژیک جامع دو کشور کمک خواهد کرد. چان دای کوانگ از عواطف گرم امپراطور، ملکه، دولت و مردم ژاپن نسبت به ویتنام در سالهای گذشته قدردانی کرد. امپراطور آکی هیتو و ملکه متقابلا از استقبال گرم ویتنام از آنها قدردانی کردند. آنها از توسعه مناسبات دو کشور ابراز خرسندی کرده و نسبت به تقویت بیشتر آن ابراز امیدواری کردند. قابل ذکر است که نوین تی کیم نان، رئیس مجلس ملی ویتنام، نیز با امپراطور و ملکه ژاپن دیدار و گفتگو کرد. امپراطور و ملکه ژاپن برای دیداری 6 روزه از ویتنام به این کشور سفر کرده اند. این نخستین سفر امپراطور ژاپن به ویتنام است و در تاریخ روابط دو کشور بیسابقه بوده است.  

 (2nd March 2017 (Vietnam News      

 

تصمیم گیری مقامات APEC در خصوص اولویت های ویتنام

مقامات ارشد کشورهای APEC برای نخستین بار بمنظور تصمیم گیری در خصوص اولویت ها و ابتکار عمل های ارائه شده توسط ویتنام برای سال 2017 امروز و فردا در Nha Trang دور هم گرد خواهند آمد. رشد APEC در سال های 2017 و 19-2018 به ترتیب بالغ بر 3.3% و 3.6% پیش بینی شده است. 

 (2nd March 2017 (Vietnam News

  

نیاز به PPP در بخش آموزش و پرورش ویتنام

کارشناسان حاضر در کنفرانسی در هانوی تاکید کردند که بخش آموزش و پرورش ویتنام نیازمند میزان بیشتری از مشارکت دولتی خصوصی (PPP) است.  

(2nd March 2017 (Vietnam News

 

نخست وزیر رشد 6.7 درصدی را برای سال جاری خواست

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در نشست کابینه دولت از وزارتخانه ها و سازمان ها خواست تا با اتخاذ اقدامات ضروری رشد 6.7 درصدی هدف گذاری شده برای سال جاری را محقق کنند. وی به ثبات اقتصاد کلان، جذب 2.2 میلیارد دلاری سرمایه گذاری خارجی، افزایش شرکت ها و کنترل تورم در فوریه 2017 اشاره کرد و آنها را نشانه هایی مثبت برای اقتصاد کشور دانست.

(2nd March 2017 (Vietnam News

 

معاون نخست وزیر یکپارچگی بیشتر با اقتصاد جهانی را خواستار شد

وونگ دین هوئه، معاون نخست وزیر ویتنام، از کمیته تدارکاتی یکپارچگی اقتصادی خواست تا مطالعات و پیش بینی های مربوط به تحولات در زمینه یکپارچگی اقتصادی بویژه مذاکرات موافقتنامه های تجارت آزاد را بمنظور تدبیر و اتخاذ سیاست های درست ارتقاء بخشد. اهمیت ایجاد فضای مطلوب کسب و کار و سرمایه گذاری برای شرکت های داخلی و خارجی، تقویت قدرت رقابت پذیری ملی و تقویت مبادلات تجاری با بازارهای آفریقا و خاور میانه بمنظور ایجاد تنوع بیشتر در بازرهای صادراتی کشور از دیگر تاکیدات دین هوئه بود.

(2nd March 2017 (Vietnam News

 

افزایش تعداد شرکت های جدید الاتاسیس در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، تعداد شرکت های جدید التاسیس در این کشور در 2 ماه نخست سال جاری بالغ بر 14450 فقره بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3.9% افزایش دارد. میزان سرمایه به ثبت رسیده توسط شرکت های مذکور نیز بالغ بر 6.7 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 35% افزایش دارد.

(2nd March 2017 (Vietnam News

  

پیش بینی صادرات 8 میلیارد دلاری چوب و تولیدات چوبی در سال 2017

هوین وان هان، نایب رئیس اتحادیه صنایع چوب و صنایع دستی ویتنام، میزان صادرات چوب و محصولات چوبی کشور را در سال 2017 بالغ بر 8 میلیارد دلار و بیشتر از 7.3 میلیارد دلار سال 2016 پیش بینی کرد. وی گفت روند صعودی تقاضای جهانی برای مبلمان ادامه خواهد داشت. بنا بر آمارهای موجود، مصرف جهانی مبلمان بالغ بر 460 میلیارد دلار در سال است و سهم ویتنام در عرضه مبلمان مورد نیاز جهان بالغ بر 1.65% است. چین با 37% بزرگترین عرضه کننده محصولات چوبی در جهان می باشد. 

(2nd March 2017 (Vietnam News


خوش بینی به کسب و کار در میان شرکت های داخلی

بیشتر شرکت های داخلی نسبت به نتایج کسب و کار خود در سال 2016 خوش بین بوده و این امر به آنها انرژی بیشتری برای رشد در سال 2017 بخشیده است. بر اساس گزارش ارائه شده بر اساس لیست FAST 500 که هر ساله از سال 2011 منتشر می گردد، 77% از شرکت های حاضر در نظر سنجی درباره نتایج فعالیت خود در سال 2016 خوش بین بوده اند و 82% بر این باورند که سود آنها در سال 2017 بیشتر خواهد بود.

(2nd March 2017 (Vietnam News


 ابراز همدردی ویتنام با اندونزی

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام و نوین سوان فووک، نخست وزیر این کشور، با رئیس جمهور اندونزی بدلیل خسارات انسانی و مادی وارده توسط زلزله در استان آچه ابراز همدردی کردند. 

 (9th December 2016 (Vietnam News   

 

دیدار نخست وزیر ویتنام با وزیر دفتر نخست وزیری لائوس

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با وزیر دفتر نخست وزیری لائوس دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار از دفاتر نخست وزیری دو کشور خواست تا برای تحکیم دوستی سنتی، همبستگی ویژه و همکاری جامع میان دو کشور بیشتر تلاش کنند. وی گفت با توجه به فضای پیچیده و متغیر جهانی، همکاری میان ویتنام و لائوس بیش از پیش مهم شده است. فووک گفت ویتنام مایل است تا تجارب خود در زمینه توسعه ملی را با لائوس در میان گذارد. وزیر دفتر نخست وزیری لائوس متقابلا اظهار داشت که کشورش به داشتن دوستی بزرگ و قابل اتکاء همچون ویتنام افتخار می کند.

(9th December 2016 (Vietnam News   

 

برگزاری نشست کمیته های مشترک ویتنام و کره جنوبی

هفتمین نشست کمیته مشترک همکاری انرژی هسته ای، صنعت و تجارت ویتنام و کره جنوبی و نخستین نشست کمیته مشترک اجرای موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و کره جنوبی با ریاست مشترک وزرای صنعت و تجارت دو کشور در سئول برگزار شد. تاکید طرفین بر همکاری در حوزه هایی همچون انرژی، مواد معدنی، قطعات یدکی، توسعه منابع انسانی، حمل و نقل و توسعه تجارت، تلاش برای تحقق مشارکت همکاری استراتژیک و تحقق مبادلات تجاری دو جانبه 70 میلیارد دلاری در سال 2020 از جمله نتایج دو نشست فوق می باشد.

(9th December 2016 (Vietnam News   

 

تاکید رئیس جمهور بر تلاش برای تحقق تجارت 15 میلیارد دلاری با مالزی

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، با داتوک سری محمد، وزیر صنایع و تجارت بین الملل مالزی، در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که دو کشور باید برای تحقق مبادلات تجاری دو جانبه 15 میلیارد دلاری در سال 2020 تلاش کنند. وی گردهمایی 100 بازرگان ویتنامی و مالزیایی را ستود و افزود پروژه های سرمایه گذاری شده توسط مالزی در ویتنام به توسعه اجتماعی اقتصادی ویتنام کمک بسزایی کرده است. در میان کشورهای عضو آ.سه.آن، مالزی دومین کشور سرمایه گذار در ویتنام است. سرمایه گذاری مالزی در ویتنام بالغ بر 12 میلیارد دلار و عمدتا در زمینه های نفت و گاز، املاک و مستغلات، تجارت و خدمات است. حجم مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور در سال 2015 بالغ بر 8 میلیارد دلار بوده است.

(9th December 2016 (Vietnam News   

 

هشدار نخست وزیر نسبت به ظهور مجدد حمایت گرایی

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در اجلاس بازرگانی آ.سه.آن 2016 از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا با اتخاذ اقداماتی، تجارت و سرمایه گذاری میان مرزی را تسهیل کنند. وی نسبت به ظهور مجدد حمایت گرایی ( سیستم حمایت از تولیدات داخلی) هشدار داد و افزود جهان و منطقه آ.سه.آن با چالش هایی در زمینه های امنیتی، اقتصادی، غذایی، تغییرات آب و هوایی و حمایت گرایی مواجه است. فووک افزود علیرغم چالش ها، انقلاب صنعتی چهارم فرصت های بزرگی را نیز برای توسعه ایجاد کرده است. وی از کشورهای آ.سه.آن خواست تا ارتباطات اقتصادی و زیرساخت های حمل و نقلی را برای تسهیل تجارت و سرمایه گذاری و داد و ستد مرزی تقویت کنند.

(9th December 2016 (Vietnam News   

 

برگزاری نشست مقامات ارشد APEC در هانوی

مقامات ارشد همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه (APEC) دیروز در کنفرانسی در هانوی در خصوص اولویت ها و فعالیت های مهم اجلاس APEC در سال 2017 به گفتگو پرداختند. ایجاد نیروی تازه برای آینده منطقه آسیا اقیانوسیه، تقویت رشد پایدار و خلاق، نقش شرکت های کوچک و متوسط و ظرفیت های رقابتی آنها، خلاقیت در حوزه دیجیتال، تقویت امنیت غذایی و کشاورزی پایدار با توجه به تغییرات آب و هوایی موضوعات اولویت دار اجلاس APEC2017 در ویتنام را تشکیل می دهند.  

 (9th December 2016 (Vietnam News 

 

رشد 8 درصدی هو شی مین در سال 2016

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی نوین تان فونگ، رئیس کمیته خلق هو شی مین، بالغ بر 9 مورد از 12 هدف شهر هو شی مین برای سال 2016 محقق شده است. در گزارش مذکور، رشد اقتصادی شهر برابر با 8.05% و بالغ بر 1.28 برابر رشد تولید ناخالص داخلی کشور، درآمد شهر با 10.8% افزایش سالانه بالغ بر 13.5 میلیارد دلار، صادرات شهر با 6% افزایش سالانه بالغ بر 30.6 میلیارد دلار و میزان شرکت های جدید بالغ بر 36 هزار شرکت با سرمایه به ثبت رسیده 13 میلیارد دلار از جمله 713 پروژه خارجی با 1.3میلیارد دلار سرمایه گذاری اعلام شده است. رشد 8.4 الی 8.7 درصدی، ایجاد 50 هزار شرکت جدید وکاهش فقر به زیر 1.2%، ایجاد 125 هزار شغل جدید از جمله اهداف تعیین شده برای سال 2017 می باشند.  

 (9th December 2016 (Vietnam News

 

احصاء تنها 10% از اموال ناشی از فساد

نو مان هونگ، معاون مبارزه با فساد سازمان بازرسی دولت ویتنام، اعلام کرد که در 10 سال گذشته تنها 10% از اموال 2.65 میلیارد دلاری ناشی از فساد احصاء شده است.

(9th December 2016 (Vietnam News

 

سیل در مرکز ویتنام 4 کشته بر جای گذاشت

جاری شدن سیل در استان های مرکزی کوانگ نای و بین دین در مورخه 6 و 7 دسامبر 4 کشته و 2 ناپدید برجای گذاشت.

(9th December 2016 (Vietnam News

 

رشد 20 درصدی خرده فروشی الکترونیک

بنا بر اعلام اتحادیه خرده فروشان ویتنام، میزان خرده فروشی الکترونیک در سال 2015 بالغ بر 4.07 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 20% افزایش دارد. کارشناسان بر این باورند که ظرفیت ویتنام برای خرده فروشی الکترونیک در سال 2020 می تواند بالغ بر 10 میلیارد دلار باشد که برابر با نصف خرده فروشی کشور است.

(9th December 2016 (Vietnam News

 

تقویت مناسبات دفاعی ویتنام و هند

نو سوان لیچ، وزیر دفاع ویتنام، با مانوهور پاریکار، وزیر دفاع هند، در دهلی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که هند همواره دوست نزدیک و قابل اتکاء ویتنام بوده است و ویتنام اهمیت ویژه ای به همکاری های دفاعی با هند قائل است. وی گفت دوستی میان دو کشور توسط هو شی مین و جواهر لعل نهرو پایه گذاری شده است و از آن زمان تا به کنون، روابط دو جانبه توسط نسل های مختلف رهبران و شهروندان دو کشور تقویت شده است. لیچ افزود مردم ویتنام کمک های هند به آرمان استقلال و اصلاحات کشور را در خاطر دارند. لیچ گفت در حالیکه هند کشور ویتنام را بعنوان یکی از محورهای مهم در سیاست نگاه به شرق خود می داند، ویتنام نیز مایل است تا بعنوان پل توسعه مناسبات هند و اعضای آ.سه.آن باشد. ارتقاء همکاری های دفاعی دو کشور به تقویت مشارکت جامع استراتژیک دو کشور کمک خواهد کرد. وزرای دفاع دو کشور در ادامه از توسعه همکاری ها در زمینه های آموزش، صلح بانی، تحقیقات و تبادل تجارب و امضاء چندین موافقتنامه همکاری ابراز خرسندی کرده و بر تمایل خود برای تقویت همکاری های دو جانبه دفاعی در راستای منافع دو کشور و صلح، ثبات و رفاه در منطقه آسیا اقیانوسیه تاکید کردند. قابل ذکر است که وزیر دفاع ویتنام جهت بازدیدی 4 روزه به هند سفر کرده است.

 (7th December 2016 (Vietnam News   

 

کاهش مبادلات تجاری ویتنام با آ.سه.آن

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، میزان صادرات ویتنام به آ.سه.آن و بالعکس در نیمه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 8.08 میلیارد دلار و 11.38 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 12.8% و 4.8% کاهش نشان می دهد. دولت ویتنام در نظر دارد تا با بررسی محصولات کشاورزی همچون برنج، سبزیجات، فلفل، بادام هندی و کائوچو و همچنین محصولات حلال برای مسلمانان، صادرات خود به دیگر کشورهای عضو آ.سه.آن را افزایش دهد.

(7th December 2016 (Vietnam News   

 

شرکت های بلژیکی بدنبال فرصت های بازرگانی در ویتنام

لی وان خوا، نایب رئیس کمیته خلق شهر هو شی مین، در دیدار با هیاتی متشکل از بازرگانان بلژیک اظهار داشت که شرایط مطلوبی برای شرکت های منطقه فلاندر بلژیک جهت سرمایه گذاری در هو شی مین ایجاد خواهد شد. وی گفت بازدید هیات مذکور از هو شی مین به تقویت همکاری های اقتصادی میان هو شی مین و مناطق مختلف بلژیک کمک می کند. خوا افزود هو شی مین از سرمایه گذاری دراز مدت در بخش های گردشگری، کنترل سیل، تصفیه فاضلاب، حمل و نقل عمومی و انرژی پاک استقبال می کند. قابل ذکر است که هیات بلژیکی به ریاست سفیر بلژیک در ویتنام متشکل از نمایندگان 27 شرکت بزرگ بلژیک است.

 (7th December 2016 (Vietnam News 

 

شرکت های حمل و نقل خود را برای ایام عید آماده می کنند

شرکت های حمل و نقل هو شی مین با افزایش تعداد اتوبوس ها خود را برای ایام پر تردد عید آماده می کنند. اواخر ماه ژانویه 2017 مصادف با ایام سال نو قمری در ویتنام است.

(7th December 2016 (Vietnam News

 

تعیین سقف خرید هواپیما برای شرکت های هواپیمایی داخلی

سازمان هواپیمایی ویتنام پیش نویس استراتژی توسعه حمل  و نقل هوایی دوره 20-2016 را به وزارت حمل و نقل تحویل داد. در پیش نویس مذکور، دولت سقف خرید هواپیمای جدید توسط 4 شرکت هواپیمایی داخلی را کلا بالغ بر 89 فروند تعیین کرده است. دولت بر این باور است که فرودگاههای عمده کشور زیرساخت های لازم برای افزایش زیاد تعداد هواپیما ها را ندارد. در طرح مذکور، تعداد هواپیماهای غیر نظامی ویتنام در سال 2020 بالغ بر 230 فروند تعیین شده است. ویتنام در حال حاضر بالغ بر 141 فروند هواپیمای غیرنظامی دارد. تعداد مسافران هوایی ویتنام به شدت در حال افزایش می باشد. در حالیکه تعداد مسافران هوایی برای سال جاری بالغ بر 25 میلیون نفر هدف گذاری شده بود، اما آمارها نشان می دهد که در مدت زمان سپری شده از سال جاری بالغ بر 32 میلیون مسافر هوایی وجود داشته است. سازمان هواپیمایی ویتنام اعلام کرده است که بمنظور تامین نیازهای مسافرتی ایام سال نو قمری در سال 2017 (تت)، تعداد پروازها در ایام مذکور به میزان 30% یعنی بالغ بر 1285 پرواز افزایش خواهد یافت.

(7th December 2016 (Vietnam News

 

افزایش تعداد بیماران مبتلا به بیماری نادر پوستی در ویتنام

بنا بر اعلام کارشناسان، تعداد بیماران مبتلاء به سندروم پوستی استیونز جانسون در حال افزایش است. استفاده از دارو بدون نسخه پزشک یکی از عمده دلایل افزایش ابتلا به بیماری مذکور عنوان شده است.

(7th December 2016 (Vietnam News

 

تاکید بر اراده حزب برای مبارزه با فساد

نوین فوو چونگ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام، در دیدار با مردم هانوی اظهار داشت که مبارزه با فساد و اسراف وظیفه ای سنگین و دراز مدت است. وی گفت ما مصمم هستیم تا با فساد و اسراف از طریق قوانین، سیاست ها، نظارت عمومی، پوشش رسانه ای و انضباط در حزب مبارزه کنیم.

(7th December 2016 (Vietnam News

 

نخست وزیر جلوگیری از خسارت بر دارایی های دولتی را خواستار شد

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در کنفرانس ملی تغییر ساختار شرکت های دولتی برای دوره 20-2016، بر لزوم جلوگیری از خسارت بر دارایی های دولتی در فرآیند خصوصی سازی و همچنین لزوم پاسخگویی مدیران دولتی در تاخیر تعمدی در خصوصی سازی تاکید کرد. در کنفرانس مذکور اعلام گردید که تعداد شرکت های دولتی در 15 سال گذشته بسیار کاهش داشته و از 6000 هزار شرکت در سال 2001 به 718 شرکت در سال 2016 تقلیل یافته است.  

(7th December 2016 (Vietnam News

 

تحقق اهداف هدف گذاری شده پتروویتنام برای سال 2016

گروه ملی نفت و گاز ویتنام در گزارش خود اعلام کرد که میزان تولید نفت هدف گذاری شده برای کل سال 2016 را یک ماه زودتر محقق نموده است. در گزارش مذکور آمده است که تولید 14.02 میلیون تن نفت که برای کل سال 2016 هدف گذاری شده بود در جمعه گذشته محقق گردید. درآمد پتروویتنام در 11 ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 18 میلیارد دلار اعلام شده است که 5.4% بیش از میزان هدف گذاری شده برای مدت مذکور و برابر با 93% از میزان هدف گذاری شده برای کل سال 2016 است.

(7th December 2016 (Vietnam News

 

کمک توافق اوپک به بودجه ایران

روزنامه انگلیسی زبان ویتنام نیوز بخشی از صفحه دوم رویدادهای جهان را به چاپ مطلبی از AFP در خصوص تقدیم لایجه بودجه توسط رئیس جمهور روحانی به مجلس و کمک توافق اوپک به بودجه 18-2017 ایران اختصاص داد. در لایحه مذکور قیمت هر بشکه نفت برای دوره 18-2017 بالغ بر 50 دلار پیش بینی شده است. این در حالیست که در بودجه سال قبل، بهای هر بشکه نفت 40 دلار پیش بینی شده بود.

 (6th December 2016 (Vietnam News   

 

تقویت مناسبات دفاعی ویتنام با هند

نوین تی کیم نان، رئیس مجلس ملی ویتنام، در مورخه 8 الی 11 دسامبر از هند بازدید بعمل خواهد آورد. این سفر به دعوت رئیس سنا و سخنگوی مجلس اعوام هند صورت می گیرد. کیم نان همچنین در یازدهمین نشست زنان سخنگوی مجلس در امارات در مورخه 13-11 دسامبر حاضر خواهد شد. قابل ذکر است که وزیر دفاع ویتنام نیز در راس هیاتی برای بازدید 4 روزه از هند به این کشور سفر کرد. دو طرف در نظر دارند تا راهکارهای توسعه همکاری های دفاعی به شکل جامع تر و موثرتر را بررسی کنند.

(6th December 2016 (Vietnam News   

 

وداع عاطفی ویتنامیان با فیدل کاسترو

در یک اقدامی غیرمنتظره، هزاران شهروند ویتنامی، اتباع خارجی و حتی گردشگرها برای نشان دادن عشق، احترام و علاقه خود به فیدل کاسترو و اندوه حاصل از درگذشت وی، در سفارت کوبا در هانوی حضور یافتند. ویتنام دیروز شاهد عزای ملی برای درگذشت فیدل کاسترو بود. 

(6th December 2016 (Vietnam News 

 

تاکید رئیس مجلس بر لزوم سرمایه گذاری در شهر Can Tho

نوین تی کیم نان، رئیس مجلس ملی ویتنام، در دیدار با مردم شهر Can Tho واقع در دلتای مکونگ، آنها را از نتایج نشست چهاردهم مجلس آگاه کرد. وی همچنین خواستار سرمایه گذاری در شهر بویژه در زیرساخت های جاده ای برای تضمین ارتباط شهر با دیگر مناطق شد. مردم Can Tho متقابلا نسبت به دیون عمومی بالا ابراز نگرانی کردند.

 (6th December 2016 (Vietnam News

 

سرمایه گذاری 1.8 میلیارد دلاری هو شی مین در مناطق روستایی

شهر هو شی مین در نظر دارد تا بالغ بر 1.8 میلیارد دلار را برای اجرای مرحله دوم طرح ایجاد مناطق روستایی جدید در دوره 20-2016 هزینه کند. بالغ بر 735 میلیون دلار از هزینه مذکور از بودجه دولتی و 1.07 میلیارد دلار از دیگر منابع مالی تامین خواهد شد.

(6th December 2016 (Vietnam News

 

قدردانی نخست وزیر از دانش آموزان المپیادی

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، طی مراسمی از 40 دانش آموز موفق در المپیادهای کشوری، منطقه ای و بین المللی قدردانی کرد. وی در این مراسم دستاوردهای آنان را ستود و از وزارت آموزش و پرورش برای تغییر در متدهای آموزشی قدردانی کرد. بنا بر اعلام وزیر آوزش و =رورش ویتنام، بالغ بر 27 تن از 28 دانش آموز المپیادی ویتنام موفق گردیدند تا در سال 2016 در المپیادهای فیزیک، شیمی، بیولوژی، ریاضیات و کامپیوتر جایزه ببرند.

(6th December 2016 (Vietnam News

 

بانک مرکزی سیاست های پولی خود را اعلام کرد

بانک مرکزی ویتنام روز جمعه اعلام کرد که این بانک سیاست های پولی منعطف را در سال آینده دنبال خواهد کرد. این اقدام با هدف تثبیت نرخ بهره و بهای ارز صورت می گیرد.

(6th December 2016 (Vietnam News

 

ارتقاء جایگاه ویتنام در شاخص جهانی سهولت کسب و کار

بنا بر آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ویتنام با 14 پله صعود در رتبه 73 شاخص جهانی سهولت کسب و کار قرار گرفت. رده بندی مذکور بر اساس چهار معیار دسترسی به بازار داخلی و خارجی، کارآمدی و شفافیت مدیریت مرزی، زیرساختهای حمل و نقلی و فضای فعالیت صورت گرفته است.

 

(6th December 2016 (Vietnam News 

 

تاکید نخست وزیر بر نقش ADB در توسعه ویتنام

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد بانک توسعه آسیایی (ADB) و بیستمین سالگرد فعالیت بانک در ویتنام اظهار داشت که حمایت بانک مذکور از ویتنام در بیست سال گذشته به تبدیل ویتنام از کشوری فقیر و توسعه نیافته به کشوری با درآمد متوسط کمک کرده است. وی گفت از دسامبر 1993 تا به کنون، ویتنام و ADB موافقتنامه هایی را برای اجرای بیش از 160 پروژه به ارزش 16 میلیارد دلار امضاء کرده اند.

 (5th December 2016 (Vietnam News   

 

تداوم کمک توسعه ای نیوزیلند به ویتنام

مک کالی، وزیر امور خارجه نیوزیلند، در دیدار با فام بین مین، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ویتنام، در اوکلند اظهار داشت که نیوزیلند به تداوم کمک های توسعه رسمی به ویتنام بویژه در بخش های آموزش، منابع انسانی، کشاورزی و عمران روستایی و تغییرات آب و هوایی متعهد است. وی گفت نیوزیلند به مقامات ویتنام بورسیه زبان انگلیسی اعطاء و همکاری موسسات آموزشی دو کشور را تقویت خواهد کرد. وی همچنین پیشنهاد گفتگو در خصوص اولویت های صادراتی و وارداتی میان دو کشور را ارائه کرد. دو طرف در ادامه در خصوص تقویت همکاری های کشاورزی، کمک نیوزیلند به ویتنام در آموزش و انتقال فناوری برای تضمین بهره وری و کیفیت تولیدات کشاورزی ویتنام، تقویت همکاری ها در حوزه های دفاع و امنیت ملی، آموزش، تبادلات مردمی و کار و تلاش برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو جانبه به 1.7 میلیارد دلار در سال 2020 توافق کردند. آنها همچنین بر نیاز به تضمین صلح، ثبات، امنیت، ایمنی و آزادی دریانوردی و هوانوردی در منطقه، احترام به قوانین بین المللی و رویه های دیپلماتیک و حقوقی برای حل و فصل صلح آمیز مناقشات بر اساس قوانین بین الملل از جمله کنوانسیون 1982 حقوق دریاها و اجتناب از توسل به زور، تهدید به توسل به زور واتخاذ اقداماتی که به افزایش تنش منجر می گردد تاکید کردند.

 (5th December 2016 (Vietnam News 

 

تاکید بر ضرورت ایجاد نظام آموزشی استاندارد برای بخش خصوصی

دیروز در کنفرانسی که در هانوی توسط وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، سازمان توسعه فرانسه و دفتر یونسکو در ویتنام برگزار شد، بر ضرورت ایجاد نظام آموزش حرفه ای استاندارد توسط بخش خصوصی تا سال 2020 تاکید گردید. بنا بر اعلام وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، بالغ بر 2 هزار موسسه آموزش حرفه ای در کشور وجود دارد که نیمی از آنها متعلق به بخش خصوصی هستند.

 (5th December 2016 (Vietnam News

 

زنان ویتنام در مکان های عمومی احساس نا امنی می کنند

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی اداره برابری جنسیتی وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، بیش از 50 درصد از زنان و دختران ویتنامی در مکان های عمومی همچون ایستگاههای اتوبوس احساس نگرانی می کنند و بیش از 30% از آنان قادر به پیدا کردن سرویس بهداشتی تمیز برای استفاده نیستند. این گزارش همچنین زنان و دختران را بدلیل اعمال خشونت و آزار و اذیت علیه یکدیگر در مکان های عمومی سرزنش کرده است. این گزارش بر اساس مصاحبه های صورت گرفته از 2000 زن و دختر در رده سنی 16 تا 60 سال تهیه شده است.

(5th December 2016 (Vietnam News

 

بیش از 1.75 میلیون نفر از کودکان ویتنام مشاغل سخت دارند

دائو هونگ لان، معاون وزیر کار و امور اجتماعی ویتنام، اظهار داشت که برنامه ملی پیشگیری و کاهش کودکان کار برای دوره 20-2016 در نظر دارد تا به بهره گیری و انتفاع از کار کودکان پایان دهد. آمارهای وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام نشان می دهد که بیش از 1.75 میلیون نفر از کودکان ویتنام مشاغل سخت دارند و یا در شرایط و محیط نا سالم کار می کنند. بالغ بر 67% از کودکان در بخش کشاورزی، 16.6% در بخش خدمات و 15.8% در بخش صنعت و ساخت و ساز کار می کنند. قابل ذکر است که برنامه ملی فوق توسط نخست وزیر ویتنام تائید شده است.

 

(5th December 2016 (Vietnam News


سفر دبیر کل حزب کمونیست به لائوس

نوین فوو چونگ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام، از کشور لائوس در مورخه 26-24 نوامبر بازدید بعمل خواهد آورد. این سفر به دعوت دبیر کل حزب انقلابی خلق و رئیس جمهور لائوس صورت می گیرد.

 (18th November 2016 (Vietnam News

 

سفر نخست وزیر ویتنام به کامبوج

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در راس هیاتی برای حضور در اجلاس مثلث توسعه کامبوج- لائوس-ویتنام در مورخه 23 نوامبر به سیم ریپ-کامبوج سفر خواهد کرد. این نشست هر دو سال یکبار برگزار می گردد. مثلث توسعه کامبوج-لائوس- ویتنام 4 استان از کامبوج، 4 استان از لائوس و 5 استان از ویتنام را پوشش می دهد.

(18th November 2016 (Vietnam News

 

دیدار نخست وزیر ویتنام و معاون نخست وزیر لائوس

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با سونسای سیفاندان، معاون نخست وزیر لائوس، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که ویتنام تمامی تلاش خود را برای تقویت دوستی و همکاری با لائوس بویژه در حمایت از شرکت ها برای تقویت سرمایه گذاری آنها در کشور همسایه بکار خواهد بست. وی همچنین از لائوس خواست تا پیشنهاد خود در زمینه اقدامات ویژه برای احداث خط لوله نفتی از بندر Hon La در استان مرکزی Quang Binh به استان Khammouan لائوس ارائه کند. وی گفت دو کشور باید تجارب خود را در زمینه توسعه اجتماعی اقتصادی تبادل کنند. معاون نخست وزیر لائوس متقابلا گفت دو کشور باید تسریع اجرای پروژه های سرمایه گذاری مشترک همچون بزرگراه هانوی وین تیان و خط لوله نفتی Hon La-Khammouan را بررسی کنند.

(18th November 2016 (Vietnam News  

 

تاکید ویتنام بر لزوم همکاری جهانی برای مبارزه با قاچاق حیات وحش

دانگ تی نوک، معاون رئیس جمهور ویتنام، در کنفرانس " تجارت غیر قانونی حیات وحش" در هانوی اظهار داشت که مبارزه علیه تجارت غیر قانونی حیات وحش موضوعی جهانی است و نیازمند سازوکار همکاری جامع و تعهد قوی برای اتخاذ اقدامات هماهنگ و موثر است. وی گفت هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند به طور موثر با پدیده مذکور مبارزه کند. نوک گفت تجارت غیر قانونی حیات وحش دیگر محدود به داخل مرزها نیست و در مقیاس جهانی صورت می گیرد. وی از نمایندگان 40 کشور حاضر در کنفرانس مذکور خواست تا در خصوص راهکارهای حفاظت موثر از قاچاق حیات وحش به گفتگو و تبادل نظر بپردازند.  

 (18th November 2016 (Vietnam News   

 

حضور ویتنام در کنگره جهانی خبرگزاری ها

نوین دوک لوی، مدیر کل خبرگزاری ویتنام، در پنجمین کنگره جهانی خبرگزاری ها در باکوی آذربایجان حضور یافت. در این کنگره در حدود 200 نفر از 80 کشور جهان به نمایندگی از 130 خبرگزاری حضور داشتند. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در کنگره مذکور گفت رسانه های جمعی برای حکومت قانون، حکمرانی خوب و دموکراسی ضروری می باشند.

(18th November 2016 (Vietnam News  

 

دیدار رئیس جمهور ویتنام با رهبران کوبا

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، در سفر به کوبا با رهبران این کشور شامل رئیس جمهور، رئیس مجلس و نایب رئیس شورای وزیران دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدارها از رهبران و مردم کوبا بدلیل همبستگی و حمایت ارزشمندشان از ویتنام در 5 دهه گذشته قدردانی کرد. رهبران کوبا نیز دستاوردهای ویتنام در 3 دهه گذشته را تبریک گفتند. رهبران دو کشور بر وجود ظرفیت های عظیم برای همکاری دو جانبه در زمینه های اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، علوم و فناوری، کشاورزی، شیلات، صنایع فرآوری، کالاهای مصرفی، انرژی، دارویی، پزشکی، آموزشی و پرورشی تاکید کردند. آنها همچنین در خصوص حفظ و تقویت مکانیسم های موجود همکاری توافق کردند.

(18th November 2016 (Vietnam News    

 

نخست وزیر به سوالات خبرنگاران پاسخ داد

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با حضور در صحن مجلس به سوالات مطروحه از سوی بیش از 30 نماینده پاسخ داد. بیشتر سوالات نمایندگان حول توسعه اقتصادی، مبارزه با فساد و تغییرات آب و هوایی متمرکز بود. وی در پاسخ به سوالات نمایندگان گفت دولت مصمم است تا حکمرانی سازنده، فعال و صادق را تضمین نماید و برای غلبه بر کمبودها و مشکلات در حوزه اقتصادی به شدت تلاش کند.

(18th November 2016 (Vietnam News

 

نیاز 1.1 میلیارد دلاری ویتنام برای جبران خسارت های ال نینو

بنا بر اعلام وزارت کشاورزی و عمران روستایی، ویتنام برای اصلاح و جبران خسارت های وارده توسط پدیده ال نینو در بازه زمانی 20-2016 به 1.1 میلیارد دلار نیاز دارد.

(18th November 2016 (Vietnam News

 

افزایش نرخ برابری دلار به دانگ در ویتنام

بانک مرکزی ویتنام نرخ مرجع برابری دلار به دانگ را 8 دانگ افزایش داد تا هر دلار آمریکا بالغ بر 22101 دانگ معامله گردد. ارزش دلار در برابر دانگ ویتنام در مقایسه با اوایل سال جاری بالغ بر 0.96% افزایش داشته است.

(18th November 2016 (Vietnam News

 

تقویت اعتماد سیاسی میان ویتنام و ژاپن

چین دین زونگ، معاون نخست وزیر ویتنام، در سفر به توکیو با یوشی هیدو سوگا، دبیر کابینه ژاپن، دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، طرفین در خصوص تقویت اعتماد سیاسی از طریق افزایش تبادل هیاتهای عالی رتبه و هماهنگی برای سازمان دهی سفر امپراطور ژاپن به ویتنام در بهار 2017 و سفر نخست وزیر ویتنام به ژاپن در سال آینده توافق کردند.

(17th November 2016 (Vietnam News  

 

سفر رئیس جمهور ویتنام به ایتالیا و ماداگاسکار

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، در مورخه 24-21 نوامبر از ایتالیا بازدید بعمل خواهد آورد. این سفر به دعوت رئیس جمهور ایتالیا صورت می گیرد. کوانگ در این سفر، بعنوان میهمان پاپ فرانسیس از واتیکان نیز بازدید بعمل خواهد آورد. رئیس جمهور ویتنام سپس جهت حضور در شانزدهمین اجلاس فرانکوفون در مورخه 27-26 نوامبر به ماداگاسکار سفر خواهد کرد.

 (17th November 2016 (Vietnam News

 

حمایت آلمان از موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه اروپا

بولمان، نایب رئیس پارلمان آلمان، در دیدار با اونگ چو لو، نایب رئیس مجلس ملی ویتنام، گفت که وی از تصویب موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه اروپا حمایت می کند. وی گفت این موافقتنامه فرصت های زیاد اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری میان ویتنام و آلمان ایجاد خواهد کرد. بولمان گفت وی امیدوار است تا دو کشور شرایط بهتری را برای فعالیت شرکت های کوچک و متوسط ایجاد کنند.

(17th November 2016 (Vietnam News

 

دیدار نخست وزیر ویتنام با دوک کمبریج

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با شاهزاده ویلیام، دوک کمبریج، دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که ویتنام بر حفاظت از حیات وحش و افزایش آگاهی عمومی در خصوص مزایای حفاظت از حیات وحش و مجازات قاچاقچیان متمرکز است. وی گفت ویتنام انتظار دارد تا از حمایت های انگلیس در حفاظت موثر از حیات وحش برخوردار باشد. وی همچنین از توسعه مشارکت استراتژیک دو کشور در حوزه های مختلف ابراز خرسندی کرد و افزود اقتصاد یکی از ستون های مهم مناسبات دو کشور است. وی همچنین تقویت همکاری های آموزشی را خواستار شد. پرینس ویلیام پیشرفت های ویتنام در حفاظت از حیات وحش را ستود و گفت اقدامات ویتنام این کشور را به الگویی در حفاظت از حیات وحش و اجرای قوانین مربوطه تبدیل کرده است. پرینس ویلیام جهت حضور در کنفرانسی بین المللی در خصوص تجارت غیر قانونی حیات وحش به ویتنام سفر کرده است.

(17th November 2016 (Vietnam News

 

آغاز دیدار رسمی رئیس جمهور از کوبا

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، جهت دیداری 3 روزه دیروز وارد هاوانا پایتخت کوبا شد. این سفر با هدف تقویت همکاری جامع میان دو کشور انجام می شود. وی در آغاز سفر خود به کوبا با فیدل کاسترو، رهبر این کشور دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که رهبران و مردم ویتنام کمک های کاسترو در ایجاد و توسعه همبستگی و همکاری جامع دو جانبه را فراموش نمی کنند. وی افزود ویتنام از آرمان انقلابی کوبا حمایت می کند و بر تقویت مناسبات دوستانه اهمیت ویژه ای قائل است. فیدل کاسترو متقابلا برگزاری موفق دوازدهمین کنگره ملی حزب کمونیست ویتنام را تبریک گفت و آرمان آزادی و سازندگی ملی ویتنام را ستود.

(17th November 2016 (Vietnam News   

 

برگزاری نمایشگاه بین المللی محصولات غذایی در ویتنام

نمایشگاه بین المللی محصولات غذایی ویتنام با حضور بیش از 400 شرکت از 30 استان و شهر از ویتنام و 15 کشور از جمله مصر، لهستان، کوبا، ایتالیا، هلند، نیوزیلند، ژاپن، سنگاپور و تایلند در 550 غرفه در شهر هو شی مین آغاز شد.  

 (17th November 2016 (Vietnam News

 

قدردانی نخست وزیر از اشتیاق ویتنامیان خارج از کشور به توسعه کشور 

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در سومین گردهمایی ویتنامیان خارج از کشور در هو شی مین، آنان را بخش جدایی ناپذیر کشور دانست  و گفت اگرچه آنان خارج از کشور زندگی می کنند، اما همواره در کنار کشور هستند. فووک در ادامه اشتیاق ویتنامیان خارج از کشور به حمایت از توسعه کشور را ستود و افزود حضور شما در این کنفرانس تائید کننده این حقیقت مقدس است که پتانسیل های ویتنام نه تنها در داخل کشور، بلکه در سرتاسر جهان که شما زندگی می کنید، وجود دارد. ویتنام به گرمی از شماهایی که مایل به کمک به کشور هستید استقبال می کند.   

 (14th November 2016 (Vietnam News

 

دیدار رئیس جمهور با کشاورزان نمونه

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، با 68 نفر متشکل از نمایندگان تعاونی های موفق و برجسته و کشاورزان خلاق دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که تحت تاثیر ابتکارات و ایده های ارزشمند کشاورزان برای بهبود فعالیت های کشاورزی قرار گرفته است. وی همچنین از فعالیت های تعاونی ها در اتصال کشاورزان به شرکت ها و بازار قدردانی کرد.

(14th November 2016 (Vietnam News

 

گرامیداشت سالگرد جبهه میهنی ویتنام

هشتاد و ششمین سالگرد تاسیس جبهه میهنی در استان شمالی باک نین برگزار شد. در این مراسم، نوین فوو چونگ، دبیر کل حزب کمونیست، و نوین تین نان، رئیس کمیته مرکزی جبهه میهنی، حضور داشتند.

(14th November 2016 (Vietnam News

 

آغاز ماه ملی مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان

برگزاری ماه ملی مبارزه با خشونت علیه زنان و کودکان با هدف افزایش آگاهی عمومی و تشویق مردان به مبارزه با خشونت دیروز در هانوی آغاز شد. این کمپین توسط وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام و دفتر سازمان ملل متحد در ویتنام برگزار می گردد. بنا بر آمارهای موجود، بالغ بر 50% از قربانیان خشونت در ویتنام با کسی در این خصوص صحبت نمی کنند و 87% از آنان از بخش های خدمات عمومی تقاضای کمک نمی کنند.

(14th November 2016 (Vietnam News

 

تاثیر مثبت سیاست های مالی منعطف بر رشد اقتصادی ویتنام

چونگ وان فووک، نایب رئیس کمیسیون ملی نظارت مالی ویتنام، اظهار داشت که سیاست های پولی منعطف در بازار مالی ویتنام به تقویت رشد اقتصادی در سال جاری کمک کرده است.

(14th November 2016 (Vietnam News

 

دزدان دریایی 6 ملوان ویتنامی را در آبهای فیلیپین ربودند

دزدان دریایی به یک کشتی باری ویتنام با 19 خدمه در آب های فیلیپین حمله کرده و پس از تصرف کشتی، 13 ملوان را به همراه کشتی آزاد و 6 خدمه از جمله کاپیتان را به گروگان گرفتند. بار کشتی مذکور سیمان بوده است. در ماههای اخیر، گروه ابوسیاف فیلیپین به گروگان گیری چندین ملوان اندونزیایی و مالزیایی در آب های فیلیپین متهم شده است.  

 (12th November 2016 (Vietnam News

 

ویتنام؛ سومین بازار بزرگ موتورسیکلت هوندای ژاپن

نوروهیرو ایمادا، معاون برنامه ریزی بازرگانی شرکت موتورسیکلت هوندا، در هانوی اعلام کرد که ویتنام پس از اندونزی و هند، سومین بازار بزرگ موتورسیکلت هوندا در جهان است. وی فروش کل موتورسیکلت هوندا در سال 2015 را 17.02 دستگاه اعلام کرد و افزود از این تعداد، بالغ بر 2 میلیون دستگاه در ویتنام به فروش رسیده است.  

(12th November 2016 (Vietnam News

 

ایرلند و هو شی مین؛ بدنبال تقویت مناسبات

هیگینس، رئیس جمهور ایرلند، در دیدار با نوین تان فوونگ، رئیس کمیته خلق شهر هو شی مین، اظهار داشت که ایرلند همکاری های خود با شهر هو شی مین در زمینه های کشاورزی با فناوری پیشرفته و فناوری بیوشیمی را تقویت خواهد کرد. وی در واکنش به تقاضای تان فوونگ گفت شرکت های ایرلندی سرمایه گذاری در هو شی مین بویژه در بخش های کشاورزی، فرآوری محصولات غذایی، محصولات لبنی و مخابرات را افزایش خواهند داد. در این دیدار، تان فوونگ تداوم حمایت ایرلند از آموزش و پرورش در ویتنام و تسهیل ورود پوشاک و منسوجات، کفش، محصولات کشاورزی، مواد غذایی فرآوری شده و صنایع دستی ویتنام به ایرلند را خواستار شد. وی گفت سفر هیگینس به ویتنام به توسعه مناسبات دو کشور کمک خواهد کرد. قابل ذکر است که در سفر هیگینس به هو شی مین چندین یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های آموزش، هوانوردی، پژوهش و حفظ تنوع زیست محیطی امضاء شد.

 (12th November 2016 (Vietnam News

 

امکان بحث مستقیم نمایندگان با وزرا فراهم شد

نوین هان فووک، دبیر کل و رئیس دفتر مجلس ملی ویتنام، در حاشیه دومین نشست چهاردهمین مجلس ملی ویتنام اظهار داشت که به نمایندگان اجازه داده شده است تا در جلسه استماع گزارش و پاسخ های وزرا با آنان مستقیما وارد بحث شوند. وی با اشاره به تغییر مذکور در رویه مجلس گفت پس از ارائه گزارش توسط وزرا در مجلس، معاون مربوطه نخست وزیر نظرات خود را به گزارش وزیر خواهد افزود، اما پاسخ نهایی به موضوعات مطروحه از سوی نمایندگان توسط نخست وزیر ارائه خواهد شد. قابل ذکر است که دو و نیم روز آخر نشست دوم مجلس چهاردهم به پرسش و پاسخ با وزرا اختصاص داده شده است. وزرای محیط زیست و منابع طبیعی، آموزش و پرورش و کشور در مورخه 17-15 نوامبر در نشست پرسش و پاسخ مجلس حضور خواهند یافت.  

 (12th November 2016 (Vietnam News

 

ذات الریه ویتنام را تهدید می کند

چونگ هو خان، رئیس بخش عفونت و نورولوژی بیمارستان شماره یک اطفال هو شی مین، اعلام کرد که ویتنام در میان 15 کشور جهان با بیشترین میزان ابتلاء به بیماری ذات الریه قرار دارد. وی افزود سالانه بالغ بر 2.9 میلیون مورد ذات الریه در کشور گزارش می شود. خان گفت ذات الریه خطرناک ترین بیماری در میان بیماری های عفونی می باشد و دلیل بالغ بر 920 هزار مرگ در جهان یعنی 16% از مرگ ها در 5 سال گذشته این بیماری بوده است.

(12th November 2016 (Vietnam News

 

افزایش تعداد مبتلایان به Zika به 35 نفر

بنا بر اعلام اداره بهداشت شهر هو شی مین، ابتلاء به زیکا به 35 مورد افزایش یافته است. سم پاشی و بهبود بهداشت منطقه به کاهش موارد جدید ابتلاء به زیکا کمک کرده است. از آغاز سال تا کنون نیز بالغ بر 15874 مورد ابتلاء به تب دنگی ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10% افزایش دارد.

(12th November 2016 (Vietnam News

 

افزایش صادرات بادام هندی ویتنام

بنا بر اعلام وزارت صنعت و تجارت ویتنام، صادرات بادام هندی کشور در 10 ماه نخست سال جاری بالغ بر 290 هزار تن به ارزش 2.32 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5.5% افزایش در حجم و 16.4% افزایش در ارزش را نشان می دهد. انتظار می رود که صادرات بادام هندی کشور در سال 2016 بالغ بر 3 میلیارد دلار باشد. ویتنام به 80 کشور جهان بادام هندی صادر می کند. آمریکا، اتحادیه اروپا و چین عمده بازارهای بادام هندی ویتنام را تشکیل می دهند.

(12th November 2016 (Vietnam News

 

تاکید بر نیاز بازرگانان ویتنامی به درک بهتر قوانین تجاری چین

دو کیم لانگ، معاون سازمان توسعه تجارت ویتنام، در کنفرانسی در هانوی گفت بازرگانان ویتنامی برای افزایش صادرات به چین نیازمند افزایش درک و آگاهی خود از بازار و قوانین تجاری چین هستند. کنفرانس مذکور با هدف ارائه اطلاعات در خصوص بازار چین و فرصت های موجود و همچنین پاسخ به سوالات بازرگانان در خصوص رویه صادرات به چین برگزار شد. بنا بر اعلام اداره کل گمرک ویتنام، حجم مبادلات تجاری ویتنام و چین در سال 2015 بالغ بر 66.6 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 13.4% افزایش دارد. میزان واردات ویتنام از چین و بالعکس در سال 2015 به ترتیب بالغ بر 49.5 میلیارد دلار و 17.1 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 به ترتیب 13.3% و 14.8% افزایش داشته است. حجم مبادلات تجاری دو کشور در 7 ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 52.26 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 1.3% کاهش دارد. هم اکنون، ویتنام بزرگترین شریک تجاری چین در میان کشورهای عضو آ.سه.آن است.

(10th November 2016 (Vietnam News

 

همکاری ویتنام و کره جنوبی در توسعه SME ها

صندوق توسعه شرکت های کوچک و متوسط ویتنام (SMEDF) و شرکت کسب و کار های کوچک و متوسط کره جنوبی (SBC) یادداشت تفاهم امضاء کردند. بر اساس یادداشت تفاهم مذکور که در هانوی به امضاء رسید، دو طرف در زمینه توسعه شرکت های کوچک و متوسط همکاری خواهند کرد.

(10th November 2016 (Vietnam News

 

افزایش دو برابری سرمایه گذاری سنگاپور در ویتنام

لیم کیانگ، وزیر صنعت و تجارت سنگاپور، در مصاحبه با گروه تجاری آکسفورد اظهار داشت که سرمایه گذاری سنگاپور در ویتنام در 5 سال گذشته از 24.5 میلیارد دلار به 46.8 میلیارد دلار در سال 2014 افزایش یافته است. حجم مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور نیز از رشد با ثباتی برخوردار بوده است؛ بطوریکه از 11.3 میلیارد دلار سنگاپور (8.1 میلیارد دلار آمریکا) در سال 2006 به 21.6 میلیارد دلار سنگاپور در سال 2015 افزایش یافته است. در حال حاضر، ویتنام یازدهمین شریک تجاری سنگاپور و سنگاپور ششمین شریک تجاری ویتنام است.

(10th November 2016 (Vietnam News

 

همکاری ویتنام و آلمان در تصفیه فاضلاب

همایش آب ویتنام و آلمان با هدف بررسی راهکارهای همکاری دو کشور در بخش آب و فاضلاب دیروز در هو شی مین برگزار شد. ویتنام بالغ بر 800 شهر دارد و نرخ شهرنشینی 36.5% است. بر اساس پیش بینی ها، تعداد شهرنشینان ویتنام در سالهای 2020 و 2050 به ترتیب به 44 میلیون نفر و 52 میلیون نفر افزایش خواهد یافت. نرخ بالای شهرنشینی، تغییرات آب و هویی و افزایش آلودگی چالش های مهم بخش آب و فاضلاب ویتنام هستند.

(10th November 2016 (Vietnam News

 

تصویب طرح 5 ساله مالی در مجلس

طرح 5 ساله مالی کشور با رای 86.64% از نمایندگان مجلس به تصویب رسید. در طرح مذکور درآمد بودجه ای دولت در 5 ساله 20-2016 بالغ بر 308.7 میلیارد دلار هدف گذاری شده است که در مقایسه با 5 ساله 15-2011 افزایش 1.65 برابری دارد. هزینه های دولت در 5 ساله مذکور نیز در کل بالغ بر 361 میلیارد دلار هدف گذاری شده است. تعیین 90 میلیارد دلار برای هزینه های توسعه ای و سقف 3.9 درصدی تولید ناخالص داخلی برای هزینه های مازاد بودجه ای از جمله دیگر اهداف قید شده در طرح مذکور است.    

 (10th November 2016 (Vietnam News

 

درگذشت معاون رهبر بودائیان ویتنام

تیچ چون تین، معاون رهبر بودائیان ویتنام، در سن 74 سالگی در شهر مرکزی Hue درگذشت. وی نماینده مجلس در دوره فعلی و دوره های 12 و 11، معاون کمیته صلح ویتنام و عضو هیات رئیسه جبهه میهنی بود.

(10th November 2016 (Vietnam News

 

SME ها همچنان با کمبود منابع مواجه هستند

در گزارش اخیر موسسه مرکزی مدیریت اقتصادی ویتنام آمده ست که فقدان سرمایه و مشکلات در دسترسی به اعتبارات همچنان بعنوان موانع جدی در موفقیت شرکت های کوچک و متوسط هستند. نظرسنجی صورت گرفته از 2600 شرکت کوچک و متوسط نشان می دهد که 83% از آنان با مشکلات مختلف در توسعه کسب و کار همچون فقدان سرمایه و زمین، رقابت شدید و محدود بودن مصرف تولیدات مواجه هستند.

(10th November 2016 (Vietnam News


تاکید ویتنام و چین بر اهداف مشترک

نوین تی کیم نان، رئیس مجلس ملی ویتنام، با دجیانگ، عضو دایم دفتر سیاسی و رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که پارلمان ویتنام همواره خواهان تقویت همکاری ها با کنگره ملی خلق چین برای افزایش درک و اعتماد متقابل میان دو کشور است. وی افزود افزایش همکاری های پارلمانی همچنین به ارتقاء کارآمدی فعالیت های تقنینی کمک خواهد کرد. کیم نان در ادامه افزایش تبادل هیاتها در تمامی سطوح  و تبادل اطلاعات و تجارب بویژه در قانونگذاری و نظارت را پیشنهاد داد. وی گفت ویتنام به تبادل هیاتها و برگزاری نشست ها میان رهبران عالی رتبه دو کشور برای تقویت اعتماد سیاسی و حل و فصل به موقع مسائل موجود و در حال ظهور اهمیت بسیار قائل است. نان گفت وی اطمینان دارد که سفر دجیانگ به ویتنام به حفظ و تقویت مناسبات و دوستی سنتی میان دو کشور کمک خواهد کرد. دجیانگ متقابلا سفر خود به ویتنام را فرصتی برای دو طرف برای تبادل نظر و گفتگو در خصوص تقویت و توسعه روابط میان احزاب و دولت های دو کشور و ارتقاء روابط میان قوای قانونگذاری دانست. دجیانگ گفت وی با مجلس ویتنام برای اجرای فعال موافقتنامه های همکاری پارلمانی و افزایش تبادل هیات های عالی رتبه همکاری خواهد کرد. وی گفت کنگره ملی خلق چین تجارب خود را در خصوص مدیریت و سازندگی کشور و همچنین فعالیت های قانونگذاری به ویتنام منتقل خواهد کرد. وی افزود دو کشور باید ثبات در دریا و کنترل اختلافات دریایی را در اولویت قرار دهند و فعالیت برای استخراج را هدف مشترک بدانند و اجازه ندهند تا مناقشات توسعه یافته و پیچیده تر گردد. وی تداوم توسعه همکاری های دریایی همچون اکتشاف و استخراج مشترک منابع را پیشنهاد داد. کیم نان در پاسخ به اظهارات دجیانگ گفت ویتنام از تبادلات دوستانه و سازنده و گفتگو و تبادل نظر صریح در خصوص حل و فصل صلح آمیز دریای شرق در راستای قوانین بین الملل، کنترل اختلافات و حفظ فضای صلح آمیز حمایت می کند. وی افزود دو کشور باید از درک مشترک رهبران دو کشور بویژه موافقتنامه اصول ناظر بر حل و فصل موضوعات دریایی تبعیت کرده و به منافع یک دیگر در راستای کنوانسیون 1982 حقوق دریاها احترام گذارند. ویتنام مایل است تا به همکای با چین و آ.سه.آن برای اجرای موثر اعلامیه رفتاری ادامه دهد و از تسریع در نهایی سازی رویه رفتاری حمایت می کند.   

 (9th November 2016 (Vietnam News

 

دیدار دبیر کل حزب کمونیست ویتنام با رئیس جمهور ایرلند

نوین فوو چونگ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام، با هیگینس، رئیس جمهور ایرلند، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار ایجاد همکاری میان ویتنام و ایرلند در زمینه های کشاورزی، انرژی پاک، فناوری پیشرفته و تغییرات آب و هوایی را خواستار شد. وی گفت دو کشور همچنین باید همکاری در بخش آموزش و تحقق اهداف توسعه پایدار را تقویت کنند. چونگ در ادامه از افزایش تبادلات تجاری ویتنام و ایرلند و نتایج دیدار روسای جمهور دو کشور و توافقات حاصله ابراز خرسندی کرد. وی گفت پروژه های توسعه ای که توسط ایرلند تامین اعتبار شده اند به کاهش فقر و توسعه اجتماعی اقتصادی ویتنام کمک کرده است. هیگینس متقابلا اظهار داشت که دولت ایرلند ویتنام را یکی از شرکای مهم خود در منطقه دانسته و مایل است تا مناسبات را با ویتنام در بسیاری از زمینه ها از جمله تجارت، سرمایه گذاری، توسعه، آموزش و پرورش تقویت کند. قابل ذکر است که نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، نیز با رئیس جمهور ایرلند دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که ویتنام مایل است تا روابط با ایرلند را در تمامی زمینه ها توسعه دهد. فووک به مبادلات تجاری 800 میلیون دلاری در 9 ماه نخست سال جاری و افزایش 3 برابری آن به نسبت سال 2015 اشاره کرد و افزایش سرمایه گذاری ایرلند در ویتنام را خواستار شد. فووک همچنین تمایل خود برای درخواست ایرلند از اتحادیه اروپا در تسریع در امضاء موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه را ابراز داشت. هیگینس متقابلا گفت ایرلند از امضاء موافقتنامه مذکور حمایت می کند.

 (9th November 2016 (Vietnam News

 

تصویب قطعنامه تغییر ساختار اقتصادی کشور در دوره 20-2016

قطعنامه تغییر ساختار اقتصادی کشور در دوره 20-2016 با رای مثبت 82.39% از نمایندگان مجلس به تصویب رسید. در این قطعنامه مواردی همچون کاهش کسری بودجه دولتی به 3.5% تولید ناخالص داخلی در سال 2020 و محدود سازی معوقات بانکی به زیر 3% هدف گذاری شده است. این قطعنامه همچنین سقف دیون عمومی، دیون دولتی و دیون خارجی را به ترتیب بالغ بر 65%، 54% و 50% تولید ناخالص داخلی کشور تعیین کرده است. 

 (9th November 2016 (Vietnam News

 

تاکید بر استفاده از فناوری پیشرفته در نیروگاههای حرارتی

چانگ دوی نیا، رئیس اتحادیه برق حرارتی ویتنام، در سمیناری گفت در حالیکه پروژه های نیروگاههای هسته ای کنسل شده اند، نیروگاههای برق آبی از تمامی ظرفیت رودخانه ها و جریان های آبی استفاده می کنند و نیروگاههای گازی مقرون به صرفه نیستند، نیروگاههای حرارتی همچنان بهترین راه حل برای امنیت انرژی کشور هستند. لذا این نیروگاهها باید بر استفاده از فناوری پیشرفته بمنظور به حداقل رسانی آلودگی محیط زیست متمرکز شوند. بنا بر طرح ملی توسعه انرژی ویتنام، نیروگاههای حرارتی در سالهای 2020 و 2030 به ترتیب 26 هزار مگا وات و 47600 مگا وات برق تولید خواهند کرد که برابر با 49.3% و 55% از برق تولیدی کشور است.

(9th November 2016 (Vietnam News

 

موفقیت ویتنام در تولید واکسن سرخک و سرخچه

ویتنام موفق گردید تا واکسن ترکیبی سرخک و سرخچه (MR) را تولید کند. این واکسن به 1.5 میلیون کودک و هزاران زن ویتنامی که باردار می شوند کمک خواهد کرد.

(9th November 2016 (Vietnam News

 

ظرفیت بالای فولاد ویتنام برای رشد

نایب رئیس اتحادیه فولاد ویتنام در همایشی در هو شی مین گفت که صنعت فولاد کشور از ظرفیت بالایی برای رشد برخوردار است. وی سرانه مصرف فولاد در ویتنام را بالغ بر 200 کیلوگرم و پایین تر از میانگین جهانی یعنی 216 کیلوگرم اعلام کرد. وی افزود سرانه مصرف فولاد در اقتصادهای صنعتی بین 500 الی 600 کیلوگرم است. نوین وان سوا گفت صنعت فولاد کشور پس از 50 سال توسعه به یکی از صنایع مهم کشور تبدیل شده است. انتظار میرود که ویتنام در سال جاری 2.6 میلیون تن آهن، 7 میلیون تن شمش فولاد و 17 میلیون تن محصولات فولادی تولید کند. بر اساس پیش بینی ها، این ارقام در سال 2020 به ترتیب به 10 میلیون تن، 18 میلیون تن و 22 میلیون تن افزایش خواهند یافت.  

(9th November 2016 (Vietnam News

 

سفر مقام عالیرتبه چین به ویتنام

دجیانگ، عضو دائم دفتر سیاسی و رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین، در راس هیاتی متشکل از مقامات حزبی و دولتی در مورخه 11-8 نوامبر از ویتنام دیدار رسمی بعمل خواهد آورد. این سفر به دعوت نوین تی کیم نان، عضو دفتر سیاسی و رئیس مجلس ملی ویتنام، صورت می گیرد.

(8th November 2016 (Vietnam News

 

آغاز برگزاری جشنواره جوانان ویتنام و چین

برگزاری سومین جشنواره جوانان ویتنام و چین با حضور هزاران جوان از دو کشور در دروازه مرزی Huu Nghi واقع در استان شمالی Lang Son دیروز آغاز گردید. نوین مان زونگ، دبیر دائم کمیته مرکزی اتحادیه جوانان هو شی مین، در سخنرانی خود دوستی میان ویتنام و چین را ستود. وی گفت مشارکت استراتژیک دو کشور بر چالش های بسیاری فائق آمده و دستاوردهای بسیاری داشته است که از آن جمله می توان به همکاری جوانان دو کشور اشاره کرد. مان زونگ گفت برگزاری جشنواره های جوانان دو کشور به تقویت درک و اعتماد متقابل کمک کرده و همچون پلی برای دیپلماسی مردمی دو کشور بوده است.

(8th November 2016 (Vietnam News

 

سرمایه گذاری کره در تاسیسات گاز ویتنام

شرکت کره ای Hyosung تاسیس کارخانه های پلی پروپیلن (PP) و یک تاسیسات ذخیره گاز مایع (LPG) در استان Ba Ria-Vung Tau را پیشنهاد داده است. سرمایه گذاری شرکت مذکور برای اجرای پروژه ها در زمینی به مساحت 608910 متر مربع بالغ بر 1.2 میلیارد دلار خواهد بود.

(8th November 2016 (Vietnam News

 

برگزاری همایش بین المللی برابری جنسیتی در هانوی

همایش " فرصتها و چالش های پیش رو برای زنان" توسط موسسه Kenak آسیا و 23 سازمان مدنی و دولتی  و با حضور 100 کارشناس داخلی و بین المللی دیروز در هانوی برگزار گردید. در این همایش در خصوص راهکارهای تقویت برابری جنسیتی و ایجاد فرصت های اقتصادی برای زنان و توانمندسازی آنان گفتگو و تبادل نظر صورت گرفت. این همایش بخشی از پروژه "ارتقاء سطح زندگی و قدرت رهبری زنان" می باشد. اجرای این پروژه در اکتبر 2014 در شهر هانوی و استان شمالی Hoa Binh آغاز شده و تا مارس 2017 ادامه خواهد داشت. پروژه مذکور توسط وزارت امور خارجه آمریکا تامین هزینه می گردد.   

(8th November 2016 (Vietnam News   

 

دیدار روسای جمهور ویتنام و ایرلند

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، با هیگینس، رئیس جمهور ایرلند، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. روسای جمهور دو کشور در کنفرانس مطبوعاتی بر وجود ظرفیت های فراوان برای همکاری دو کشور در حوزه های مختلف همچون تجارت، سرمایه گذاری، آموزش و پرورش، فناوری سبز، کشاورزی، بهداشت و توسعه پایدار تاکید کردند. آنها همچنین در خصوص ایجاد شرایط مطلوب برای فعالیت بازرگانان دو کشور برای ایجاد مشارکت و انتقال فناوری بویژه در زمینه های انرژی های تجدید پذیر، کشاورزی، فرآوری محصولات غذایی، هوانوردی، بهداشت، اطلاعات و ارتباطات، انتخاب بخش آموزش و پرورش بعنوان حوزه کلیدی همکاری دو کشور، افزایش تبادلات فرهنگی و هنری و تداوم همکاری ها در مجامع بین المللی همچون سازمان ملل متحد و ASEM توافق کردند. روسای جمهور دو کشور امضاء چندین موافقتنامه همکاری از جمله آموزش و پرورش، انرژی بادی، فناوری اطلاعات، مخابرات و تجهیزات پزشکی را شاهد بودند. قابل ذکر است که نوین تی کیم نان، رئیس مجلس ملی ویتنام، نیز با رئیس جمهور ایراند دیدار و گفتگو کرد. حجم مبادلات تجاری دو جانبه ویتنام و ایرلند در سال 2015 بالغ بر 402 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 28% افزایش دارد. حجم مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور در 9 ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 798 میلیون دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش 3 برابری دارد. صادرات ویتنام به ایرلند در 9 ماه نخست سال جاری بالغ بر 82 میلیون دلار بوده است. ویتنام عمدتا محصولات چوبی، کفش و پوشاک به ایرلند صادر و مواد پزشکی، کامپیوتر و قطعات الکترونیک وارد می کند. ایرلند با 20.7 میلیون دلار سرمایه گذاری در ویتنام حائز رتبه 67 در میان 115 کشور سرمایه گذار در ویتنام است.

(8th November 2016 (Vietnam News

 

هدف گذاری رشد 6.7 درصدی برای سال 2017

نمایندگان مجلس ملی ویتنام دیروز قطعنامه ای را در خصوص طرح توسعه اجتماعی اقتصادی کشور برای سال 2017 تصویب کردند. در این قطعنامه که بالغ بر 85% از نمایندگان از آن حمایت کردند، مواردی همچون رشد 6.7 درصدی تولید ناخالص داخلی، رشد 6 الی 7 درصدی درآمد صادرات واردات، کسری تجارت بالغ بر 3.5% کل گردش تجاری، رشد 4 درصدی شاخص بهای مصرفی، کاهش 1 الی 1.5 درصدی نرخ خانوارهای فقیر، پوشش 82.2 درصدیجمعیت توسط بیمه درمانی و افزایش میزان سرمایه گذاری در بخش توسعه اجتماعی به 31.5% تولید ناخالص داخلی هدف گذاری شده است.

 (8th November 2016 (Vietnam News

 

تاکید حزب بر تقویت خوداتکایی و یکپارچگی با جامعه جهانی

قطعنامه چهارمین نشست دوازدهمین کمیته مرکزی حزب روز شنبه منتشر گردید. در این قطعنامه به مواردی همچون مدرن سازی کشاورزی، ایجاد مناطق روستایی مدرن و افزایش تولیدات کشاورزی بعنوان بخشی از سیاست گذاری ها برای یکپارچکی موثر با اقتصاد جهانی، اهمیت ویژه ثبات سیاسی و اجتماعی در کنار پیوستن به نسل جدید موافقتنامه های تجارت آزاد، ثبات قدم در استقلال و خوداتکایی کشور و متنوع سازی روابط خارجی و توجه به رشد سرمایه گذاری خارجی، صادرات و بهره وری نیروی کار بعنوان معیارهای ارزیابی نتایج یکپارچگی با اقتصاد جهانی اشاره شده است. 

(8th November 2016 (Vietnam News

 

افزایش واردات کود در ویتنام

بنا بر آمارهای موجود، میزان واردات کود ویتنام در 9 ماه نخست سال جاری بالغ بر 443 هزار تن به ارزش 103 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 60% افزایش در حجم و 16% افزایش در ارزش را نشان می دهد.

(8th November 2016 (Vietnam News

 

پیروزی 2 بر صفر تیم فوتبال بانوان ویتنام در مقابل ایران

تیم فوتبال بانوان زیر 19 سال ویتنام با پیروزی 2 بر صفر در مقابل ایران، بلیط حضور در فینال رقابت های بانوان زیر 19 سال کنفدراسیون آسیا را از آن خود کرد. ویتنام همچنین تیم هند را با نتیجه 4 بر صفر شکست داد. بدین ترتیب، ویتنام بعنوان نماینده گروه D در رقابت های فینال قهرمانی بانوان زیر 19 سال حضور خواهد یافت. رقابت های مذکور سال آینده برگزار خواهد شد.

(7th November 2016  (Vietnam News

  

برگزاری گفتگوی دفاعی ویتنام و چین

ششمین نشست گفتگوی دفاعی استراتژیک میان ویتنام و چین در سطح معاون وزیر در استان سیچوان چین برگزار شد. نوین چی وین، معاون وزیر دفاع ویتنام، در سخنرانی افتتاحیه خود اظهار داشت که چین و ویتنام باید اختلافات فعلی را حل و فصل نمایند و با کمک تلاش های سیاسی رهبران دو حزب و درک درست ارتش های دو کشور از منافع متقابل بهره مند شوند. طرف چینی نیز بر اهمیت ششمین گفتگوی دفاعی دو کشور پس از سپری شدن 25 سال از عادی سازی روابط تاکید کرد و افزود دوستی دیرینه چین و ویتنام توسط نسل های رهبران دو کشور تقویت شده است. تداوم تبادل تجارب در خصوص حضور در نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد، تداوم برقراری خط تماس ویژه، افزایش همکاری ها در زمینه های مختلف همچون تبادلات مطبوعاتی، نشست های مربوط به صنایع دفاعی، آموزش زبان ویتنامی و چینی، ایجاد بستر لازم برای امضاء اسناد مربوط به چشم انداز مشترک همکاری نظامی چین و ویتنام و نظام مند نمودن تبادلات دوستی دفاعی مرزی از جمله توافقات حاصله در نشست مذکور می باشد. نوین چی وین همچنین بر موضع ویتنام مبنی بر حل و فصل صلح آمیز مناقشات بر اساس قوانین بین الملل از جمله کنوانسیون 1982 حقوق دریاها، اجرای اعلامیه رفتاری و نهایی سازی سریع رویه رفتاری در دریای شرق تاکید کرد. وی گفت ما مصمم هستیم تا از حاکمیت خود بر اساس قوانین بین الملل حفاظت کنیم، به منافع دیگر طرف ها احترام بگذاریم و از تبدیل اختلافات به درگیریها جلوگیری کنیم.    

 (7th November 2016  (Vietnam News

 

ویتنام چهار جایزه را در فستیوال فیلم هانوی از آن خود کرد

جشنواره بین المللی فیلم هانوی روز یکشنبه به کار خود پایان داد. در این جشنواره، ویتنام موفق به کسب 4 جایزه گردید.

 (7th November 2016  (Vietnam News   

 

جاری شدن سیل در ویتنام 15 کشته بر جای گذاشت

جاری شدن سیل در مناطق مرکزی ویتنام بالغ بر 15 کشته بر جای گذاشت. شش نفر نیز ناپدید شدند. بارش شدید باران در مناطق مذکور از روز دوشنبه آغاز و در طول هفته ادامه داشت.

 (7th November 2016  (Vietnam News

 

برنامه ریزی ویتنام برای افزایش صادرات مرغ

وزارت کشاورزی و عمران روستایی ویتنام اعلام کرد که ویتنام در نظر دارد تا از سال آینده به ژاپن مرغ صادر نماید و صادرات مرغ به دیگر کشورهای آسیایی را در سال 2018 توسعه دهد. اگرچه صنعت دام و طیور ویتنام سالانه بالغ برر 500 الی 700 هزار تن گوشت و 8 میلیارد تخم طیور عرضه می کند، اما تنها تخم اردک به هنگ کنگ و سنگاپور صادر می گردد.

(7th November 2016  (Vietnam News

 

هدف گذاری 10 میلیارد دلاری تجارت الکترونیک در سال 2020

وزارت صنعت و تجارت ویتنام تجارت الکترونیک ( فروش آنلاین) 10 میلیارد دلاری ( بالغ بر 5% از کل خرده فروشی) را برای سال 2020 هدف گذاری نمود و اعلام کرد که انتظار میرود تا تجارت الکترونیک در ویتنام رشد بالایی را در 5 سال آینده داشته باشد. میزان تجارت الکترونیک در ویتنام در سال گذشته بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است.

(7th November 2016  (Vietnam News

 

آغاز ماه ویژه تخفیف در هانوی

ماه ویژه تخفیف در هانوی با حضور نزدیک به 500 شرکت روز جمعه آغاز گردید. ماه ویژه تخفیف هر ساله با هدف تقویت مصرف و کمک به شرکت ها در جذب مشتری در هانوی برگزار می شود. روزهای 12 و 13 نوامبر نیز روزهای طلایی ماه ویژه نام گذاری شده اند. در این روزها اجناس در 32 سوپر مارکت و مرکز خرید بزرگ شهر با تخفیف تا سقف 50% عرضه خواهند شد.

(7th November 2016  (Vietnam News

 

ویتنام در اصلاحات اقتصادی ثابت قدم است 

نوین وان بین، رئیس کمیسیون اقتصادی کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام، در دیدار با هیاتی از صندوق بین المللی پول در هانوی اظهار داشت که اقتصاد کلان با ثبات، کیفیت رشد و تغییر سریع ساختار اقتصادی اهداف ثابت حزب و دولت هستند. وی گفت به دیون بد و اصلاح نظام بانکی توجه ویژه شده است. وی همچنین گزارشی را در خصوص نتایج چهارمین نشست دوازدهمین کنگره ملی حزب ارائه کرد.

 (5th November 2016  (Vietnam News

 

انتخاب دیپلمات ویتنامی بعنوان عضو کمیسیون حقوق بین الملل UN

نوین هونگ تائو، سفیر ویتنام در کویت، بعنوان عضو کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل متحد انتخاب شد. این برای نخستین بار است که یک ویتنامی عضو یک ارگان مهم UN می گردد. تائو موفق گردید تا 120 رای از مجموع 191 رای مجمع عمومی سازمان ملل را از آن خود نماید. وی در میان 7 رقیب از منطقه آسیا  اقیانوسیه برای عضویت در کمیسیون مذکور قرار داشت. نوین فوونگ نا، سفیر دائم ویتنام در سازمان ملل متحد گفت انتخاب تائو مایه افتخار ویتنام و نشان دهنده جایگاه و اعتبار کشور و تعامل عمیق و فزاینده با سازمان ملل متحد و مجامع بین المللی است. وی افزود انتخاب تائو همچنین نشان دهنده به رسمیت شناختن کمک های مثبت و مسئولانه ویتنام به امور بین الملل از سوی جامعه جهانی است. انتخاب تائو نتیجه تلاش های یک سال گذشته وزارت امور خارجه و سازمان های نمایندگی خارجی ویتنام از جمله هیات نمایندگی دائم کشور در سازمان ملل متحد برای معرفی و کسب حمایت جهانی برای کاندیدای ویتنام است. 

(5th November 2016  (Vietnam News

 

ایرلند و ویتنام با چالش های مشابهی مواجه هستند 

رئیس جمهور ایرلند در مصاحبه با خبرگزاری ویتنام اظهار داشت که ایرلند و ویتنام با چالش های مشابهی مواجه هستند. وی گفت یکی از چالش های بزرگ دو کشور استفاده از الگوی اقتصادی است که تمام مردم از آن بهره مند گردند و تمامی شهروندان فرصت کسب آموزش و خانه دار شدن را داشته باشند. هیگینس روابط دو کشور را گرم توصیف کرد و دستاوردهای ویتنام را ستود. 

(5th November 2016  (Vietnam News       

 

تصویب موافقتنامه تغییرات آب و هوایی پاریس 

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، موافقتنامه تغییرات آب و هوایی پاریس را تصویب کرد. وزیر منابع طبیعی و محیط زیست ویتنام گفت تصویب موافقتنامه مذکور و طرح عمل اجرای آن توسط ویتنام تلاشی است برای پیوندن به جامعه جهانی در واکنش به تغییرات آب و هوایی.

 (5th November 2016  (Vietnam News

 

رئیس جمهور توسعه تجارت مرزی را خواستار شد 

چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، در مراسم گرامیداشت صد و هشتاد و پنجمین سالگرد تاسیس استان شمالی کوهستانی Lang Son حضور یافت. وی در سخنرانی خود در مراسم مذکور از Lang Son خواست تا از ظرفیت ها و نقاط قوت خود در توسعه تجارت مرزی، خدمات، گردشگری، کشاورزی- جنگلی و اقتصاد روستایی به طور کامل استفاده کند. کوانگ در ادامه بر لزوم استفاده از علوم و فناوری در تولید، حفاظت از محیط زیست و به حداقل رساندن پیامدهای بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی تاکید کرد. 

(5th November 2016  (Vietnam News

 

تجدید نظر در معیارهای رشد روستایی 

نمایندگان مجلس ملی ویتنام در نشست دیروز خود اظهار داشتند که بکارگیری استانداردهای واحد برای مناطق مختلف روستایی بدون در نظر گرفتن نیازهای خاص هر منطقه، موفقیت طرح ملی توسعه روستایی را محدود کرده است. آنها همچنین به دستاوردهای طرح ملی مذکور در 5 سال گذشته از جمله تغییر چهره مناطق روستایی و کاهش نرخ خانوارهای فقیر از 17.4% در سال 2011 به 8.2% اشاره کردند. 

(5th November 2016  (Vietnam News

 

افزایش 9.3 درصدی خرده فروشی کالا و خدمات 

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، میزان خرده فروشی کالا و خدمات در 10 ماه نخست سال جاری بالغ بر 126 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 9.3% افزایش دارد. با این وجود، نرخ رشد مذکور در مقایسه با رشد 9.7 درصدی در 10 ماه نخست سال 2015 کاهش نشان می دهد. 

(5th November 2016  (Vietnam News

 

افزایش 6.1 درصدی درآمد بودجه ای کشور 

بنا بر اعلام وزارت دارایی ویتنام، درآمدهای بودجه ای دولت در 10 ماه نخست سال جاری بالغ بر 36.5 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6.1% افزایش دارد. این رقم بالغ بر 80.9% از میزان برآورد شده برای کل سال 2016 است. 

(5th November 2016  (Vietnam News

 

 

طرح های شرکت تایلندی برای ایجاد شهرک های هوشمند در ویتنام 

ویکروم کرومادیت، رئیس گروه صنعتی تایلندی AMATA، در دیدار با چین دین زونگ، معاون نخست وزیر ویتنام، دیروز در هانوی گفت دولت ویتنام شرایط مطلوبی را برای فعالیت AMATA ایجاد کرده است. وی افزود موفقیت AMATA در بازار ویتنام برای شرکت مذکور و توسعه اجتماعی  اقتصادی ویتنام سودمند بوده است. کرومادیت در ادامه از طرح های گروه برای ایجاد شهرک های صنعتی با فناوری پیشرفته در ویتنام خبر داد. دین زونگ متقابلا به توسعه مشارکت استراتژیک ویتنام و تایلند در تمامی زمینه ها اشاره کرد و افزود فعالیت AMATA در ویتنام به تقویت مناسبات دو کشور کمک کرده است. 

 (4th November 2016  (Vietnam News

 

استقبال ویتنام از آزادی 17 ماهیگیر ویتنامی توسط فیلیپین 

لی های بین، سخنگوی وزارت امور خارجه ویتنام، در کنفرانس مطبوعاتی وزارتخانه از تصمیم رئیس جمهور فیلیپین برای حل و فصل مناقشه مربوط به 17 ماهیگیر ویتنامی بازداشت شده توسط فیلیپین استقبال کرد. بین گفت پس از بازداشت 17 ماهیگیر ویتنامی در مورخه 9 سپتامبر، وزارت امور خارجه ویتنام از نمایندگی کشور در فیلیپین خواست تا حقوق مشروع ماهیگیران را تضمین کند. ماهیگیران ویتنامی در جزیره لوزان دستگیر و به صید غیر قانونی متهم شدند؛ اما پس از ارائه توضیحات مبنی بر ورود سهوی به آب های فیلیپین، ماهیگیران از اتهامات تبرئه گشتند. رئیس جمهور فیلیپین در سفر به ویتنام در اواخر سپتامبر از آزادی قریب الوقوع ماهیگیران خبر داد. وزارت امور خارجه ویتنام از مقامات محلی و فرماندهی گارد مرزی خواسته است تا آماده استقبال از ماهیگیران ویتنامی باشند.  

(4th November 2016  (Vietnam News

 

سفر رئیس جمهور ایرلند به ویتنام 

هیگینس، رئیس جمهور ایرلند و همسر وی در مورخه 5 الی 11 نوامبر از ویتنام دیدار رسمی دولتی خواهد داشت. این سفر به دعوت رئیس جمهور ویتنام و همسر وی صورت می گیرد. روابط دیپلماتیک ویتنام و ایرلند در سال 1996 تاسیس شده است.

 (4th November 2016  (Vietnam News  

 

نخست وزیر خواستار امضاء سریع FTA با اروپا شد

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با Phil Hogan، کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا، دیروز در هانوی دیدار و امضاء سریع موافقتنامه تجارت آزاد (FTA) میان اتحادیه اروپا و ویتنام و کمک فنی اتحادیه به ویتنام در اجرای اتحادیه را خواستار شد. وی بر تعهد دولت ویتنام برای حفاظت از جنگل ها و حیات وحش و همچنین ایجاد شرایط بهینه برای سرمایه گذاری اروپا در فرآوری محصولات کشاورزی تاکید کرد. فووک در ادامه با پیشنهاد طرف اروپایی برای ایجاد کارگروهی بمنظور تقویت مناسبات دو جانبه سرمایه گذاری و تجاری موافقت کرد. هوگان متقابلا اظهار داشت که اروپا تایید موافقتنامه تجارت آزاد با ویتنام را تسریع می کند؛ لذا دو طرف می توانند موافقتنامه را در اواخر 2017 یا اوایل 2018 امضاء کنند. قابل ذکر است که موافقتنامه مذکور در دسامبر 2015 تکمیل شده است. 

(4th November 2016  (Vietnam News  

 

دیدار نخست وزیر ویتنام با سفیر جدید سوئد

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با سفیر جدید سوئد دیروز در هانوی دیدار و تلاش برای افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور از 1.2 میلیارد دلار فعلی را خواستار شد. فووک گفت سوئد هم اکنون سی و نهمین سرمایه گذار خارجی بزرگ در ویتنام است و وی امیدوار است تا سرمایه گذاری سوئد در ویتنام افزایش یابد. دو کشور روابط سیاسی قابل اتکایی را ایجاد کرده اند و باید همکاری های خود را در دیگر حوزه ها توسعه دهند. سفیر سوئد متقابلا به علاقه مندی شرکت های سوئدی به بازار ویتنام و تصمیم شرکت خودروسازی ولوو برای ایجاد نمایشگاه در هانوی و هو شی مین در ماه آینده اشاره کرد. وی گفت پرواز مستقیم راه اندازی شده میان سوئد و جزیره فوو کوک ویتنام به تقویت همکاری های دو جانبه کمک خواهد کرد. 

(4th November 2016  (Vietnam News   

 

اخبار داخلی:

کاهش 30 الی 50 درصدی خودروهای دولتی در ویتنام

بنا بر تصمیم نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، تعداد خودروهای دولتی بالغ بر 30 الی 50 درصد یعنی 12 الی 20 هزار خودرو کاهش خواهد یافت. این تصمین بمنظور کاهش هزینه های دولتی اتخاذ شده است. آمارهای وزارت دارایی ویتنام حاکی از وجود 40 هزار خودروی دولتی در این کشور می باشد که هزینه نگهداری آنها بالغ بر 582 میلیون دلار در سال است. فووک از وزارت دارایی خواست تا طرحی را مبتنی بر استفاده معاونان وزیر و مقامات همسطح از تاکسی به جای خودروی دولتی را سریعا تهیه کند. قابل ذکر است که 6 معاون وزیر دارایی و روسای ادارات وزارتخانه مذکور از ابتدای اکتبر سال جاری از تاکسی استفاده کرده و یارانه استفاده از تاکسی به آنها پرداخت شده است.   

 (4th November 2016  (Vietnam News

 

مجازات وزیر پیشین توسط حزب کمونیست

دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام به اتخاذ اقدامات انظباطی علیه وزارت صنعت و تجارت و وو هوی هوانگ، وزیر پیشین وزارتخانه، به اتهام سوء استفاده از قدرت دستور داد. دبیرخانه حزب خواستار صدور اخطار به نمایندگان حزب در وزارت صنعت و تجارت شده است. بنا بر تحقیقات کمیسیون بازرسی کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام، نمایندگان حزب در وزارتخانه مذکور غیر مسئولانه عمل کرده، در وظایف رهبری و مدیریتی خود اهمال نموده و برخی از مقررات را نقض کرده اند. وزیر پیشین وزارتخانه نیز با انتصاب فرزند ذکور خود به عنوان بازرس شرکت ملی تنباکو و موافقت با عضویت فرزندش در هیات مدیره و همچنین معاون مدیر کلی شرکت مشروبات الکلی Saigon، بر اساس منافع شخصی عمل کرده و الگوی خوبی نبوده است. هوانگ، بعنوان دبیر دفتر حزب در وزارتخانه صنعت و تجارت و وزیر وزارتخانه مذکور در دوره 16-2011 باید به تخلفات مذکور پاسخگو باشد. اقدامات وی برای اعتبار حزب، دولت و وزارتخانه صنعت و تجارت تبعات منفی داشته و نگرانی های مردمی را موجب شده است.  

(4th November 2016  (Vietnam News

 

اعطای خودگردانی به دانانگ از سوی دولت 

دولت ویتنام مقررات ویژه ای را در خصوص موضوعات سرمایه گذاری، بودجه ای و تمرکز زدایی در دانانگ با هدف تقویت رشد شهر منتشر کرد. انتظار میرود که مقررات مذکور شهر را به مرکز اقتصادی منطقه مرکزی ویتنام در سال 2020 تبدیل کند. بر اساس مقررات جدید، سقف استقراض شهر از 30% بودجه شهر به 40% از بودجه افزایش یافته است. دانانگ همچنین می تواند از طریق انتشار اوراق قرضه دولتی استقراض نماید. دولت همچنین کمک های مالی مازادی را به شهر دانانگ برای اجرای پروژه های داخل منطقه ای به شکل مشارکت دولتی  خصوصی اختصاص خواهد داد. این شهر همچنین در اولویت دریافت کمک های توسعه رسمی برای اجرای پروژه های زیرساختی خواهد بود. 

(4th November 2016  (Vietnam News

 

افزایش تقاضا برای پلاستیک در ویتنام 

بنا بر آمارهای موجود، تقاضا برای پلاستیک در ویتنام به ازای هر نفر از 37 کیلوگرم در سال 2013 به 41 کیلوگرم در سال 2015 افزایش یافته است. با این حال، این رقم در مقایسه با 48.5 کیلوگرم آ.سه.آن و 69.7 کیلوگرم میانگین جهانی پایین می باشد. آمریکا بیشترین تقاضا برای پلاستیک را در جهان دارد. تقاضا برای پلاستیک در این کشور به ازای هر نفر بالغ بر 150 الی 169 کیلوگرم است. 

(4th November 2016  (Vietnam News

 

 

تاثیر مثبت AEC بر افزایش قدرت رقابت پذیری ویتنام

تا هوانگ لین، معاون سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت و تجارت ویتنام، در کنفرانسی در هانوی اظهار داشت که ویتنام می تواند در قالب جامعه اقتصادی آ.سه.آن (AEC)، از مزایای افزایش تبادلات و نقل و انتقالات تجاری و بازرگانی بهره مند گردد. وی گفت AEC توجه ویژه ای به کاهش شکاف توسعه ای اعضاء معطوف داشته و به رشد اقتصادی، اشتغال زایی، جذب سرمایه گذاری خارجی و ارتقاء تولید و رقابت پذیری کشورهای عضو کمک کرده است. لین گفت AEC پس از 10 سال تدارک در سال 2015 ایجاد گردید. جامعه مذکور با ده عضو و بیش از 600 میلیون نفر جمعیت از تولید ناخالص داخلی 2 تریلیون دلاری برخوردار است. حجم مبادلات تجاری دو جانبه ویتنام و آ.سه.آن با رشد 13 برابری از 3.3 میلیارد دلار در سال 1995 به 42.1 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است. میانگین رشد سالانه صادرات ویتنام به آ.سه.آن بالغ بر 17.1% بوده است. میزان صادرات ویتنام به آ.سه.آن نیز با رشد 18 برابری از 1 میلیارد دلار در سال 1995 به 18.3 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است.

(3rd November 2016 (Vietnam News 

 

کشتی جنگی استرالیا در Cam Ranh لنگر انداخت

کشتی جنگی استرالیا با نام Hmas Warramunga دیروز در بندر Cam Ranh واقع در استان Khanh Hoa لنگر انداخت. در طول این بازدید 6 روزه، فرمانده و خدمه کشتی مذکور با افسران ارشد فرماندهی عالی منطقه 4 دریایی دیدار خواهند کرد. این بازدید در چارچوب اجرای برنامه های همکاری امنیتی دریایی مصرح در یادداشت تفاهم همکاری دفاعی 2010 صورت می گیرد.  

 (3rd November 2016 (Vietnam News 

 

سرمایه گذاران هندی همچنان به ویتنام علاقه مندند

سانجای کیرلوسکار، رئیس و مدیر عامل شرکت برادران کیرلوسکار در کنفرانسی در هانوی گفت که ویتنام همچنان مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران هندی است. وی میزان سرمایه گذاری هند در ویتنام را بالغ بر 1.07 میلیارد دلار ( در قالب 132 پروژه ) اعلام کرد و افزود هند حائز رتبه بیست و هفتم در میان سرمایه گذاران خارجی در ویتنام است. بیشتر سرمایه گذاری هند در ویتنام در بخش های انرژی، استخراج مواد معدنی، فرآوری محصولات کشاورزی و قطعات خودرو است. حجم مبادلات تجاری دو جانبه هند و ویتنام نیز در سال 2015 و 7 ماه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 5.1 میلیارد دلار و 2.9 میلیارد دلار بوده است.

(3rd November 2016 (Vietnam News 

 

تاکید قطعنامه حزب بر بازنوسازی الگوی رشد

نوین فوو چونگ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام، قطعنامه شماره 5 حزب را در جریان چهارمین نشست دوازدهمین کمیته مرکزی حزب امضاء کرد. قطعنامه مذکور بر تداوم بازنوسازی الگوی رشد و تقویت کیفی رشد بمنظور افزایش بهره وری و رقابت پذیری اقتصاد کشور تاکید دارد. این قطعنامه با هدف توسعه سریع، پایدار و جامع اقتصاد ملی، جامعه و محیط زیست تصویب گردید. قطعنامه مذکور مواردی همچون حفظ نرخ تورم زیر 5%، کاهش هزینه های مازاد بر بودجه دولت به 4% تولید ناخالص داخلی در سال 2020 و 3% تولید ناخالص داخلی در سال 2030، حفط میزان دیون عمومی زیر 65% تولید ناخالص داخلی در دوره 20-2016، نرخ رشد بالای 5.5% در بهره وری نیروی کار در 5 سال آینده و افزایش نیروی کار با مدرک آموزشی به 25% و کاهش نیروی کار کشاورزی به زیر 40% را هدف گذاری کرده است. 

 (3rd November 2016 (Vietnam News

 

رنج زنان ویتنامی از کمبود ویتامین D

بنا به گفته مقام ارشد بهداشتی هو شی مین، بسیاری از ویتنامیان بدلیل سبک زندگی خود با کمبود ویتامین D مواجه هستند. بالغ بر 46% از زنان و 20% از مردان هو شی مین از کمبود ویتامین D رنج می برند. کمبود ویتامین D در شمال کشور با توجه به قلت هوای آفتابی بیشتر دیده می شود. کمبود ویتامین D می تواند به بیماری های قلبی و تنفسی و سرطان منجر گردد.

(3rd November 2016 (Vietnam News

 

وزیر آموزش از امکان عدم تحقق پروژه آموزش انگلیسی خبر داد

فونگ سوان نا، وزیر آموزش و پرورش ویتنام، در گزارش خود به مجلس ملی اعلام کرد که طرح ملی آموزش زبان خارجی با خطر عدم تحقق مواجه است و تحقق آن نیازمند اتخاذ اقدامات جدی و فوری است. آمارهای وزارتخانه مذکور نشان می دهد که تنها 20% از کلاس سومی ها از چهار دوره آموزش زبان انگلیسی در هفته برخوردار بوده اند و این در حالیست که طرح ملی مذکور آموزش زبان به کل کلاس سومی ها طی برنامه 10 ساله تا سال 2020 را هدف گذاری کرده است. تنها 49% از آموزگاران دوره ابتدایی از استانداردهای تعریف شده در طرح مذکور برخوردارند و علیرغم تعیین سال 2008 بعنوان سال آغازین اجرای طرح، این طرح از سال 2011 به اجراء گذاشته شده است. منابع مالی تخصیص داده شده از سوی بودجه دولتی برای دوره 15-2008 نیز تنها 70.3% از سرمایه مورد نیاز را پوشش می دهد. کل بودجه پروژه مذکور برای دوره 20-2008 بالغ بر 420.5 میلیون دلار بوده است، اما تخصیص بودجه برای اجرای پروژه در بسیاری از مناطق ناکافی است.

(3rd November 2016 (Vietnam News

 

عزم ویتنام بر ایجاد دولتی سازنده و فسادناپذیر

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در حاشیه اجلاس ویتنام 2016 در هو شی مین اظهار داشت که ویتنام مصمم است تا با تمرکز بر ایجاد دولتی فسادناپذیر و سازنده، بازنوسازی کند. فووک به نمایندگان موسسات مالی جهانی و شرکت های داخلی و خارجی گفت ویتنام امید دارد تا اجلاس مذکور به آشنایی با سیاست ها و استراتژی های توسعه ای ویتنام کمک کند. نخست وزیر در ادامه به دستاوردهای ویتنام در 30 سال گذشته از جمله تولید ناخالص داخلی 200 میلیارد دلاری و میانگین درآمد سرانه 2100 دلاری در سال 2015 و تسریع فعالانه روند یکپارچگی با جامعه جهانی و امضاء 14 موافقتنامه تجارت آزاد اشاره کرد. قابل ذکر است که در اجلاس ویتنام 2016 در خصوص موضوعات مختلف همچون جایگاه ویتنام در اقتصاد جهانی، آینده بخش تولید، تولید برنج، تولید صنعتی و فضای سرمایه گذاری گفتگو و تبادل نظر خواهد شد.

(3rd November 2016 (Vietnam News

 

 امیرشقاقی: تیم ملی فوتبال بانوان هیچ مشکلی برای بازی در ویتنام ندارد

مهناز امیر شقاقی، مربی تیم ملی فوتبال بانوان زیر 19 سال ایران، در کنفرانسی مطبوعاتی مربیان تیم های حاضر در گروه D در هانوی اظهار داشت که علیرغم تفاوت آب و هوا میان ایران و ویتنام، بازیکنان وی با مشکلی مواجه نبودند؛ چرا که آنها قبلا در ویتنام بازی کرده اند. ایران به همراه ویتنام و هند در گروه D بازی های مقدماتی قهرمانی زنان زیر 19 سال آسیا قرار دارد. ایران امروز به مصاف هند خواهد رفت.

(2nd November 2016 (Vietnam News   

 

اخبار بین المللی:

کمک استرالیا به بخش کشاورزی ویتنام

کریگ چیتیک، سفیر استرالیا در ویتنام، در همایشی با موضوعیت تقویت مشارکت دو کشور اظهار داشت که دولت استرالیا به حمایت از ویتنام در رشد و صادرات محصولات کشاورزی به استرالیا کمک خواهد کرد. حجم مبادلات تجاری دو جانبه ویتنام و استرالیا در در 10 سال گذشته سالانه 10% افزایش داشته و در سال 2015 بالغ بر 7 میلیارد دلار بوده است. میزان سرمایه گذاری استرالیا در ویتنام نیز تا 20 سپتامبر 2016 بالغ بر 1.7 میلیارد دلار در قالب 378 پروژه بوده است.

 (2nd November 2016 (Vietnam News 

 

تجارت ویتنام با اروپای شرقی توسعه خواهد یافت

افراد حاضر در کنفرانسی در هانوی اعلام کردند که ویتنام و کشورهای اروپای شرقی از ظرفیت لازم برای تقویت همکاری ها در زمینه های تجارت و سرمایه گذاری برخوردارند. پس از اجرایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه اروپا، کشورهای اروپای شرقی درواز ورود کالاهای ویتنامی به اروپا خواهند بود. حجم مبادلات تجاری ویتنام و اروپای شرقی در سالهای اخیر بالغ بر 1.3 میلیارد دلار بوده است که 500 میلیون دلار از آن، صادرات ویتنام به این کشورها می باشد.

(2nd November 2016 (Vietnam News 

 

کشته شدن دو نفر بدلیل جاری شدن سیل در مرکز ویتنام

جاری شدن سیل در دو استان مرکزی Quang Binh و Ha Tinh در مرکز ویتنام دو کشته برجای گذاشت. سیل مذکور همچنین هزاران خانه را به زیر آب برد.

 (2nd November 2016 (Vietnam News

 

آتش سوزی در کارائوکه 13 کشته برجای گذاشت

وقوع آتش سوزی در کارائوکه ای در هانوی 13 کشته برجای گذاشته است. نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، به سازمان های ذیربط دستور داد تا سریعا در خصوص علت آتش سوزی تحقیق کنند.

(2nd November 2016 (Vietnam News

 

وجود موانع در فعالیت اکثریت روزنامه نگاران در ویتنام

بر اساس نظر سنجی آنلاین صورت گرفته از 384 روزنامه نگار داخلی، بیش از 95% از روزنامه نگاران ویتنامی حداقل یکبار در طول فعالیت خود از انتشار اخبار منع شده اند. 76% آنان حداقل 5 بار از دسترسی به اطلاعات منع شده و 60% از آنان از اجتناب روزنامه ها برای چاپ مطالب آنها مواجه بوده اند. رشوه، تهدید و ضرب وشتم فیزیکی دیگر موارد بکار رفته علیه روزنامه نگاران برای جلوگیری از فعالیت آنان بوده است. گزارش RED Communication نشان می دهد خشونت و حمله فیزیکی و زبانی به روزنامه نگاران در 4 سال اخیر در مقایسه با 4 سال پیشین افزایش داشته است. بعنوان مثال، تعداد حملات به روزنامه نگاران از 17 مورد در سال 2011 به 32 مورد در سال 2012 و 38 مورد در سال 2014 افزایش یافته است.

(2nd November 2016 (Vietnam News

 

تداوم عدم توازن جنسیتی در ویتنام

اگرچه در سالهای اخیر اقداماتی برای کنترل عدم توازن جنسیتی در ویتنام صورت گرفته است، اما در بسیاری از مناطق ویتنام، نسبت نوزادان پسر به دختر همچنان نوسان دارد. بعنوان مثال، بالغ بر 12665 نوزاد در استان Vinh Phuc  در سپتامبر 2016 متولد شده اند که 6752 تن از آنان پسر و 5913 نفر از آنان دختر بوده است. لذا نسبت نوزادان پسر به دختر بالغ بر 114.19 پسر به ازای 100 دختر بوده است. نسبت مذکور در مقایسه با سال 2013 کاهش، اما در مقایسه با سال 2015 افزایش نشان می دهد. بنا بر تخمین های مختلف، بالغ بر 2.3 الی 4.3 میلیون مرد ویتنامی در سال 2050 قادر به همسریابی نخواهند بود.

 (2nd November 2016 (Vietnam News

 

افزایش ارسال پول از سوی ویتنامیان خارج از کشور به هو شی مین

بنا بر اعلام معاون شعبه بانک مرکزی در هو شی مین، بالغ بر 2.5 میلیارد دلار از سوی ویتنامیان خارج از کشور در 3 ماهه چهارم سال جاری به هو شی مین ارسال خواهد شد. وی میزان کل پول ارسال شده از سوی ویتنامیان خارج از کشور به هو شی مین را در سال 2016 بالغ بر 5.7 الی 5.8 میلیارد دلار برآورد کرد که در مقایسه با 5.5 میلیارد دلار سال گذشته افزایش دارد. بالغ بر 70.8% از پول های ارسال شده به بخش تولید و بازرگانی، 21.6% به بخش املاک و مستغلات و 7% نیز به خانواده ها سرازیر می شود.

(2nd November 2016 (Vietnam News

 

ویتنام؛ بزرگترین صادر کننده پوشاک و منسوجات در منطقه

وو دوک جیانگ، رئیس اتحادیه پوشاک و منسوجات ویتنام، در کنفرانسی در هانوی گفت صنعت پوشاک و منسوجات ویتنام نیازمند ایجاد انگیزه و جذب سرمایه گذاری خارجی برای برتری در زمینه مذکور در میان اعضای آ.سه.آن است. وی افزود ویتنام بزرگترین صادرکننده پوشاک و منسوجات در منطقه است. ویتنام میزان صادرات پوشاک و منسوجات در سال جاری را بالغ بر 29 میلیارد دلار هدف گذاری نموده است که 2 میلیارد دلار بیش از میزان هدف گذاری شده برای سال 2015 می باشد. بالغ بر 6 هزار شرکت پوشاک و منسوجات در ویتنام فعال می باشندکه برای بیش از 2.5 میلیون نفر شغل ایجاد کرده اند.

(2nd November 2016 (Vietnam News

 

افزایش کسری تجاری ویتنام با دیگر کشورهای آ.سه.آن

بنا بر اعلام اداره کل گمرک ویتنام، کسری تجاری ویتنام با دیگر اعضای آ.سه.آن در سالهای اخیر روند صعودی داشته است، بطوریکه از 3.2 میلیارد دلار در سال 2013 به 4 میلیارد دلار در سال 2014 و 5.5 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است. کسری تجاری ویتنام با دیگر اعضای آ.سه.آن در 9 ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 4.5 میلیارد دلار بوده است.

 (31st October 2016 (Vietnam News         

 

دیدار نخست وزیر ویتنام با رئیس حزب کمونیست چک

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با رئیس حزب کمونیست و نایب رئیس مجلس عوام جمهوری چک در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار پیشنهاد تقویت همکاری های دو کشور برای توسعه بیشتر مناسبات دو جانبه به شکلی موثرتر را ارائه کرد. فووک نسبت به تداوم ایجاد شرایط مطلوب برای جامعه ویتنامیان مقیم چک از سوی حزب، پارلمان و دولت این کشور ابراز امیدواری کرد و افزود جامعه مذکور پل تقویت دوستی و همکاری دو کشور هستند. مقام عالی رتبه چک نیز متقابلا دستاوردهای ویتنام را ستود و گفت وی بر این باور است که حزب کمونیست و مردم ویتنام به موفقیت های بیشتری در زمینه توسعه و سازندگی ملی دست خواهند یافت. وی گفت دو کشور باید تبادلات مردمی را تقویت کنند.

 (31st October 2016 (Vietnam News

 

دبیر کل حزب کمونیست ویتنام؛ میزبان روسای هیات های IMCWP

نوین فوو چونگ، دبیر کل حزب کمونیست ویتنام، با روسای هیات های حاضر در هجدهمین نشست بین المللی احزاب کمونیست و کارگری (IMCWP) دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار احزاب کمونیست و کارگری را دوستان وفادار ویتنام دانست که همواره در تمامی مراحل در کنار مردم ویتنام ایستاده اند. وی گفت هجدهمین نشست IMCWP به تبادل تجارب، تقویت اتحاد و همبستگی و توسعه همکاری عملی میان احزاب کمونیست و کارگری در مبارزه برای اهداف مشترک بویژه در آستانه صدمین سالگرد انقلاب اکتبر در سال 2017 کمک می کند.

(31st October 2016 (Vietnam News 

 

تاکید نخست وزیر بر تلاش برای تحقق اهداف اجتماعی- اقتصادی 2016

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در نشست ماهانه کابینه دولت از وزارتخانه ها، سازمانها و بخش های مختلف خواست تا با اتخاذ اقدامات جدی مدیریت کشور در ماههای باقیمانده از سال 2016 را برای تحقق اهداف توسعه اجتماعی اقتصادی تقویت کنند. در این نشست که بر راهکارهای تقویت صادرات متمرکز بود، سوان فووک گفت تحقق رشد هدف گذاری شده 6.3 الی 6.5 درصدی برای سال 2016 مستلزم رشد 7.3 درصدی در 3 ماهه چهارم سال است.

 (31st October 2016 (Vietnam News

 

تخصیص بودجه 2.7 میلیون دلاری برای ریه های شهر

کمیته خلق هو شی مین پروژه 4 ساله حفاظت از مانگرو (کرنا) Can Gio را تصویب کرد. مانگروی مذکور ریه های هو شی مین محسوب می گردد. بر اساس این پروژه 2.7 میلیون دلاری، استفاده کارآمد از منابع جنگلی در Can Gio تضمین خواهد شد.

(31st October 2016 (Vietnam News

 

افزایش سن بازنشستگی در ویتنام

معاون وزیر کار و امور اجتماعی ویتنام در نشست نمایندگان مجلس برای بررسی افزایش سن بازنشستگی اظهار داشت که دو گزینه برای افزایش سن بازنشستگی وجود دارد. وی افزود اولین گزینه افزایش سن بازنشسگی مردان و زنان به ترتیب از 60 سال به 62 سال و از 55 سال به 58 سال است. دومین گزینه نیز افزایش سن بازنشستگی زنان از 55 سال به 60 سال می باشد. نایب رئیس کمیته امور اجتماعی مجلس نیز در نشست مذکور گفت سن بازنشستگی افراد دارای مشاغل سخت افزایش نخواهد یافت.

(31st October 2016 (Vietnam News

 

کاهش 1.3 درصدی FDI جدید در ویتنام

بنا بر اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی ویتنام، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده جدید در کشور در 10 ماه نخست سال جاری بالغ بر 12.3 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 1.3% کاهش یافته است. علیرغم کاهش مذکور، تعداد پروژه های جدید سرمایه گذاری خارجی 25% افزایش یافته است. سازمان مذکور تعداد پروژه های جدید را بالغ بر 2061 پروژه اعلام کرده است. در مدت مذکور، بالغ بر 5.35 میلیارد دلار نیز به سرمایه گذاری 967 پروژه خارجی افزوده شده است. میزان کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده در ویتنام در 10 ماه نخست سال جاری بالغ بر 17.61 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 8.7% کاهش دارد. میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی محقق شده با 7.6% افزایش بالغ بر 12.7 میلیارد دلار اعلام شده است. ویتنام میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده و محقق شده برای سال جاری را به ترتیب بالغ بر 23 میلیارد دلار و 12.5 میلیارد دلار هدف گذاری کرده است. در 10 ماه نخست سال جاری، کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور به ترتیب با 5.6 میلیارد دلار، 1.92 میلیارد دلار و 1.73 میلیارد دلار بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ویتنام و شهرهای هایفونگ و هانوی به ترتیب با 2.73 میلیارد دلار و 2.03 میلیارد دلار موفق ترین شهرهای کشور در جذب سرمایه گذاری خارجی بوده اند.

(31st October 2016 (Vietnam News

 

بررسی راهکارهای مقابله با سوء استفاده جنسی از کودکان

مقامات وزارتخانه های دادگستری 4 کشور کامبوج، لائوس، تایلند و ویتنام در نشستی در هانوی به بررسی راهکارهای توقف بهره کشی جنسی از کودکان پرداختند. در این نشست که توسط دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به همکاری وزارت دادگستری ویتنام برگزار گردید، کارشناسان به تبادل یافته ها پرداختند و پیشنهاداتی در خصوص تقویت قوانین مربوطه و همکاری بین المللی برای حفاظت از کودکان در مقابل متخلفین جنسی فرا ملی ارائه کردند.

 (29th October 2016  (Vietnam News      

 

ادای احترام نخست وزیر ویتنام به پادشاه درگذشته تایلند

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، در راس هیاتی عالیرتبه متشکل از مقامات حزبی و دولتی به تایلند سفر کرده و با نثار حلقه گل در کاخ Dusit Maha Prasat در بانکوک، به پادشاه درگذشته تایلند ادای احترام کرد.

(29th October 2016  (Vietnam News      

 

ویتنام حمایت بیشتر سازمان ملل را خواستار شد

دین تی هوین، عضو دفتر سیاسی و عضو دایم دبیرخانه کمیته مرکزی، با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در نیویورک دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار از سازمان ملل متحد خواست تا به همکاری با ویتنام در تداوم اهداف توسعه هزاره و اجرای دستور کار 2030 برای توسعه پایدار و واکنش به تغییرات آب و هوایی ادامه دهد. تی هوین از حمایت های سازمان ملل متحد از ویتنام در پرداختن به پیامدهای منفی پسا جنگ، توسعه ملی و همچنین کمک به ویتنامیان در مقابله با خشکسالی و پیشروی آب شور قدردانی کرد. وی گفت ویتنام به کمک های سازمان ملل متحد به امنیت در منطقه آسیا  اقیانوسیه اهمیت ویژه قایل است. عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست بیانیه سازمان ملل متحد و دبیر کل را در خصوص تحولات دریای شرق و همچنین موضع آنان در حل و فصل صلح آمیز مناقشات بر اساس قوانین بین الملل را ستود. بان کی مون متقابلا دستاوردهای ویتنام در تحقق اهداف توسعه هزاره و تلاش های ویتنام برای اثبات خود به عنوان عضو مسئول جامعه بین الملل را ستود. وی از ویتنام خواست تا به مشارکت با سازمان ملل متحد در عملیات های حفظ صلح و کمک به تحقق دیگر برنامه ها و ابتکار عمل های سازمان ملل متحد ادامه دهد.     

 (29th October 2016  (Vietnam News 

 

برگزاری نشست بین المللی احزاب کمونیست و کارگری در ویتنام

هجدهمین نشست بین المللی احزاب کمونیست و کارگری (IMCWP) با حضور بیش از 100 نماینده دیروز در هانوی آغاز شد. حزب کمونیست ویتنام برای نخستین بار میزبانی نشست مذکور را بر عهده دارد. هوانگ بین کوان، رئیس کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام، بر اهمیت تقویت مبارزه برای صلح، استقلال و تمامیت و همچنین منافع کارگران تاکید کرد. بین کوان در ادامه لزوم پیروی از قوانین بین الملل و اصول منشور سازمان ملل متحد بویژه قوانین و اصول مربوط به استقلال و حاکمیت کشورها و حل و فصل صلح آمیز مناقشات بدون استفاده یا تهدید به استفاده از زور و عدم مداخله در امور داخلی کشور را مورد تاکید قرار داد. قابل ذکر است که IMCWP در سال 1998 پایه گذاری گردیده است و هم اکنون، 120 حزب کمونیست و کارگری از 85 کشور جهان عضو آن هستند.

(29th October 2016  (Vietnam News 

 

علاقه مندی شرکت های فرانسوی برای سرمایه گذاری در ویتنام

برتراند لورتولاری، سفیر فرانسه در ویتنام، در همایش بازرگانی فرانسه  ویتنام در شهر هو شی مین اظهار داشت که با توجه به شرایط مطلوب سرمایه گذاری و ثبات رشد اقتصادی، شرکت های فرانسوی به سرمایه گذاری در ویتنام علاقه مند هستند. وی گفت فرصت های بازرگانی بسیاری در زمینه های مختلف همچون زیرساختها، بهداشت، گردشگری، فناوری اطلاعات و تغییرات آب و هوایی وجود دارد. فرانسه با 848 میلیون دلار در قالب 185 پروژه، یکی از 10 سرمایه گذار خارجی بزرگ در هو شی مین است. حجم مبادلات تجاری دو جانبه فرانسه و هو شی مین در سال 2015 بالغ بر 746 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 8.5% افزایش دارد.  قابل ذکر است که در همایش دو روزه مذکور بیش از 150 شرکت ویتنامی و 50 شرکت فرانسوی حضور داشتند.

(29th October 2016  (Vietnam News

 

هو شی مین؛ بدنبال منابع مالی برای اجرای پروژه های بزرگ

چان وین توین، نایب رئیس کمیته خلق شهر هو شی مین، در نشستی در روز چهارشنبه اظهار داشت که شهر در تلاش است تا منابع مالی لازم برای اجرای هفت پروژه مهم را تامین نماید. وی گفت پروژه های مذکور در دهمین نشست کنگره حزب شهر برای دوره 20-2015 به تصویب رسیده اند. دین لی تانگ، دبیر حزب شهر، نیز میزان بودجه لازم برای اجرای پروژه های مذکور را 45 میلیارد دلار برآورد کرد.

 (29th October 2016  (Vietnam News

 

فقدان کنترل کیفی در بخش ماشین آلات کشاورزی

کارشناسان حاضر در سمیناری در هانوی اظهار داشتند که ویتنام فاقد چارچوب حقوقی، معیارهای فنی و ظرفیت برای تست و انتخاب ماشین آلات کشاورزی است. بالغ بر کمتر از 30% از ماشین آلات کشاورزی مورد استفاده در ویتنام تولید داخلی است و ما بقی از دیگر کشورها از جمله چین، ژاپن، کره جنوبی و تایلند وارد می شود. در حال حاضر، اداره کشاورزی- شیلات- جنگلی و فرآوری نمک وزارت کشاورزی و عمران روستایی تنها سازمان ناظر بر کیفیت ماشین آلات کشاورزی است که بدلیل ارتباط ناکافی با سازمان های محلی، عملکرد ضعیفی دارد.  

(29th October 2016  (Vietnam News

 

تورم 4.09 درصدی در ویتنام

اداره کل آمار ویتنام اعلام کرد که شاخص بهای مصرفی کشور تا 28 اکتبر 2016 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 4.09% افزایش داشته است. افزایش هزینه های بهداشتی نقش بسزایی در افزایش نرخ تورم در ویتنام داشته است.

(29th October 2016  (Vietnam News

پیش بینی صادرات 40 میلیارد دلاری محصولات کشاورزی تا سال 2020

وزارت کشاورزی و عمران روستایی ویتنام اعلام نمود که انتظار می رود تا صادرات سالانه محصولات کشاورزی، جنگلی و شیلات کشور در سال 2020 به 39-40 میلیارد دلار افزایش یابد و میانگین رشد سالانه تولید ناخالص داخلی در بخش مذکور بالغ بر 3% باشد. کائو دوک فات، وزیر کشاورزی ویتنام میزان صادرات محصولات کشاورزی در سال جاری را بالغ بر 31 میلیارد دلار و رشد تولید ناخالص داخلی را 3 الی 3.5 درصد پیش بینی نمود.

(12th January 2016(Vietnam News

 

تلاش ویتنام برای ایجاد توازن در بودجه

دین تین زونگ، وزیر دارایی ویتنام، در مصاحبه تلویزیونی در شبکه VTVروز یکشنبه اعلام نمود که توازن در بودجه کشور یکی از وظایف عمده وزارتخانه در سال جاری می باشد. وی گفت انتظار میرود که بهای نفت خام در سال جاری نیز روند نزولی طی نماید و ممکن است بهای هر بشکه نفت خام زیر 35 دلار باشد. در ضمن، بر اساس تعهدات بین المللی ویتنام، مالیاتهای مربوط به تجارت با کاهش 444 میلیون دلار ی مواجه خواهد شد. بنابراین وزارت دارایی ویتنام سناریوهای مختلفی را بر اساس نفت 55، 50، 45، 40، 35 و 30 دلاری برای سال جاری پیش بینی کرده است.

 

(12th January 2016(Vietnam News

 

خطر حضور داعش در منطقه جنوب شرقی آسیا

چهار گروه افراط گرای فیلیپین اعلام کردند که برای ایجاد شاخه داعش در منطقه جنوب شرقی آسیا با یکدیگر متحد می شوند. گزارشگر روزنامه جوانان ویتنام به نقل از روزنامه The Age  استرالیا در مورخ 11 ژانویه خبر داد که کلیپ قرار داد شده در یک وب سایت متعلق به افراط گرایان از جزیره جنوبی فیلیپین نشان می دهد که رهبران 4 گروه افراط گرای فیلیپین برای بیعت با ابوبکر بغدادی قسم می خورند.

وب سایت خبری Rappler  گزارش داد که شاخه جدید داعش در جنوب فیلیپین مستقر است. اما مقامات نظامی فیلیپین ارتباط میان گروهان افراطی گرای جنوب این کشور و داعش را نادیده گرفته اند. سخنگوی ارتش فیلیپین بیان کرد که آنها گروهان مذکور را باندهای جنایی می دانند. مشاور امنیت ملی فیلیپین تأیید کرد داعش اردوگاه آموزشی در فیلیپین ندارد.

 

ناظران بین المللی معتقدند که متحد بودن گروهان مذکور و داعش موجب مشکلات زیادی برای دولت فیلیپین خواهد شد. کارشناس در امور تروریستی سنگاپور بیان کرد که ادغام گروه های مذکور یک چالش برای مانیل است. (گزارشگر: زوان توایی، جوانان، 12/1/2016)

برنامه ریزی ویتنام برای قرار گرفتن در میان 5 کشور برتر آ.سه.آن

بر اساس استراتژی دراز مدت ویتنام، این کشور قصد دارد تا سال 2020 خود را به یکی از 5 کشور برتر آ.سه.آن تبدیل نماید. در طرحی که به تایید نخست وزیر ویتنام رسید، اقتصاد ویتنام در سال 2025 شانه به شانه اقتصاد 4 کشور سنگاپور، مالزی، تایلند و فیلیپین خواهد بود. دستیابی به هدف مذکور نیازمند تداوم توسعه بازار ویتنام، استفاده مناسب از سرمایه گذاری خارجی، فناوری و مدیریت برای افزایش قدرت رقابت پذیری کالاهای داخلی، شرکت های داخلی و بطور کل، اقتصاد کشور است.

(13th January 2016(Vietnam News

 

پیش بینی صادرات 2 میلیارد دلاری میوه و سبزیجات ویتنام در سال 2016

اتحادیه میوه و سبزیجات ویتنام میزان صادرات میوه و سبزیجات کشور در سال جاری را بیش از 1.49 میلیارد دلار سال گذشته و بالغ بر 2 میلیارد دلار پیش بینی نمود. ویتنام بالغ بر 40 نوع میوه و سبزیجات به 40 کشور جهان از جمله چین، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، مالزی و تایلند صادر می کند.

(13th January 2016(Vietnam News

 

ویتنام؛ نیازمند موج جدیدی از سرمایه گذاری

وونگ دین هو، رئیس کمیسیون اقتصادی کمیته مرکزی حزب، در مصاحبه با خبرگزاری ویتنام، اظهار داشت که تلاش های ملی بیشتری برای ایجاد موج جدیدی از سرمایه گذاری در ویتنام لازم است. وی گفت چارچوب حقوقی رو به توسعه کشور و همچنین یکپارچگی اقتصادی تجارت و سرمایه گذاری را تسهیل کرده اند. دین هو گفت قوانین سرمایه گذاری و شرکت ها بر اساس اصول مدرن و با شفافیت بالا اصلاح شده اند و کشور وارد موافقتنامه های تجاری مختلفی شده است. تنها در سال گذشته، ویتنام مذاکره برای 4 موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، اروآسیا، کره جنوبی و مشارکت فرااقیانوسیه را به پایان رساند و کشور هم اکنون عضو جامعه اقتصادی آ.سه.آن است. رشد اقتصادی ویتنام در سال 2015 بیشتر از 6.2% هدغ گذاری شده و بالغ بر 6.5% و نرخ تورم زیر 1% بوده است. وی در ادامه بر لزوم بهبود فضای سرمایه گذاری و تجاری کشور برای توسعه بیشتر تاکید ورزید.

(15th January 2016(Vietnam News

 

تاثیر منفی کاهش کمک های بین المللی بر امر مبارزه با ایدز در ویتنام

رئیس اداره پیشگیری و مبارزه با ایدز، وابسته به وزارت بهداشت ویتنام، در کنفرانسی در هانوی اظهار داشت که کمک های بین المللی بالغ بر 70% از بودجه کشور برای مبارزه با ایدز را تشکیل می دهد و کاهش این کمک ها ویتنام را با مشکل مواجه خواهد کرد. وی گفت بالغ بر 13 هزار مورد جدید ابتلاء به ایدز در سال گذشته گزارش گردیده است که 5000 تن از آنان با مشکلات حاد سلامت مواجه بوده و 2 هزار تن از آنان جان باخته اند.

(15th January 2016(Vietnam News

 

پیش بینی صادرات 6.5 میلیون تنی برنج در سال جاری

اتحادیه خواربار ویتنام میزان صادرات برنج کشور در سال جاری، به استثنای تجارت مرزی، را بالغ بر 6.5 میلیون تن پیش بینی نمود. میزان صادرات برنج ویتنام در سال گذشته بالغ بر 2.68 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 3.94% کاهش نشان می دهد. کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکا به ترتیب با 74.5%، 13.77% و 6.72% بزرگترین خریداران برنج ویتنام هستند.

(15th January 2016(Vietnam News

 

اولویت تولید زغال سنگ برای مصرف داخلی

هوانگ چونگ های، معاون نخست وزیر ویتنام، در کنفرانسی از بخش زغال سنگ کشور خواست تا تولید این محصول برای مصرف داخلی را الویت بخشند تا ثبات ذخیره ملی انرژی تضمین گردد. قابل ذکر است که استخراج 55 میلیون تن زغال سنگ تا سال 2020 نیازمند توسعه 10 معدن هست. رئیس گروه صنایع معدنی و زغال سنگ ویتنام نیز در کنفرانس مذکور اظهار داشت که این گروه در نظر دارد تا 4.8 میلیارد دلار از محل فروش 38 میلیون تن زغال سنگ شامل 1.2 میلیون تن برای صادرات بدست آورد. وی میزان واردات زغال سنگ کشور را 1.5 میلیون تن برآورد نمود. سال گذشته، گروه مذکور بالغ بر 37.6 میلیون تن زغال سنگ استخراج و بالغ بر 35.5 میلیون تن از آن را به بازار داخلی عرضه کرد. درآمد این گروه در سال 2015 بالغ بر 4.85 میلیارد دلار بوده است که 3% بیشتر از درآمد سال 2014 است.

(15th January 2016(Vietnam News

 

برنامه ریزی هانوی برای جذب 21 میلیون گردشگر

شهر هانوی در نظر دارد تا در سال جاری بالغ بر 21.2 میلیون گردشگر جذب نماید. این رقم 6.95% بیش از تعداد گردشگران بازدید کننده از شهر در سال 2015 است. تعداد گردشگران خارجی و داخلی برای شهر هانوی در سال 2016 به ترتیب 3.8 میلیون و 17.4 میلیون نفر در نظر گرفته شده است. درآمد گردشگری شهر نیز در سال جاری بالغ بر 2.68 میلیارد دلار هدف گذاری شده است که 8.11 % بیش از درآمد سال گذشته است.

(16th January 2016(Vietnam News

 

پیش بینی سال سختی دیگر برای صنعت کائوچوی ویتنام

گروه کائوچوی ویتنام با اشاره به کاهش بهای جهانی کائوچو اعلام نمود که انتظار میرود سال سخت دیگری پیش روی صنعت کائوچوی کشور باشد. میزان صادرات کائوچوی ویتنام در سال 2015 بالغ بر 1.14 میلیون تن به ارزش 1.53 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال گذشته 7.1% افزایش در حجم، اما 13.5% کاهش در ارزش را نشان می دهد.

(18th January 2016(Vietnam News

 

مازاد عرضه سیمان در ویتنام

آمارهای موجود نشان می دهد که تولید سیمان در ویتنام بسیار بیش از تقاضا برای این محصول در بازار داخلی می باشد. میزان عرضه و تقاضای سیمان در بازار ویتنام در سال گذشته به ترتیب بالغ بر 81 میلیون تن و 53.18 میلیون تن اعلام شده است. سال گذشته صادرات سیمان ویتنام نیز با کاهش چشمگیری مواجه بوده است. عرضه سیمان با قیمت های رقابتی از سوی کشورهای چین، تایلند و اندونزی عمده دلیل کاهش صادرات سیمان ویتنام عنوان شده است.

(18th January 2016(Vietnam News

 

تعیین اهداف اقتصادی 2016

دولت ویتنام اهداف عمده سال 2016 و همچنین اقدامات اساسی برای اجرای طرح توسعه اجتماعی-اقتصادی کشور در سال جاری را مشخص نمود. ثبات اقتصاد کلان، رشد 6.7 درصدی تولید ناخالص داخلی، افزایش 10 درصدی صادرات، تحدید مازاد واردات به صادرات به زیر 5%، تحدید رشد شاخص بهای مصرفی به زیر 5%، کاهش نرخ خانوارهای فقیر به 1.5%-1.3% و افزایش پوشش بیمه درمانی به 76% جمعیت از جمله هداف تعیین شده برای سال جاری است.

(21st January 2016(Vietnam News

 

پیش بینی افزایش 15 درصدی صادرات چوب و محصولات چوبی ویتنام

اتحادیه صنایع دستی و چوب ویتنام میزان صادرات چوب و محصولات چوبی کشور در سال جاری را 12 الی 15 درصد بیش از 6.9 میلیارد دلار سال 2015 پیش بینی نمود. صنعت چوب ویتنام یکی از 10 بخش برتر این کشور در حوزه صادرات می باشد.

(21st January 2016(Vietnam News

 

شرکت فرودگاههای ویتنام بدنبال شریک فرانسوی

شرکت فرودگاههای ویتنام (ACV) بدنبال اخذ مجوز از وزارت حمل و نقل برای مذاکره با گروه فرانسوی Aeroports De Parisبمنظور ایجاد مشارکت است. در صورت صدور مجوز از سوی وزارت حمل و نقل، مذاکرات مربوطه در ماه جاری آغاز خواهد شد. شرکت فرودگاههای ویتنام شرکتی دولتی بوده و با سرمایه ای بالغ بر 998.8 میلیون دلار بزرگترین شرکت حمل و نقلی در ویتنام است. این شرکت 22 فرودگاه داخلی و بین المللی کشور را مدیریت می کند.

(22nd January 2016(Vietnam News

 

افزایش سرمایه گذاری همسایه های آسیایی در ویتنام

سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام اعلام نمود که سرمایه گذاری کشورهای همسایه آسیایی در ویتنام در حال افزایش است. بنا بر اعلام مدیر عامل شرکت هواپیمایی ویتنام ایرلاین، شرکت ANA Holding، مالک بزرکترین شرکت هواپیمایی ژاپن (All Nippon Airways) 8.8% از سهام ویتنام ایرلاین را خواهد خرید. شرکت سنگاپوری Mapleنیز مجوز احداث کارخانه 110 میلیون دلاریوشاک را در شهرک صنعتی ویتنام –سنگاپور دریافت کرد. شرکت مالزیایی United More SDNنیز مجئز احداث کارخانه 21 میلیون دلاری برای تولید قاب صفحات تلویزیون و پوشش های پلاستیکی را دریافت کرد. قابل ذکر است که میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی توسط ویتنام در سال 2015 بالغ بر 23 میلیارد دلار بوده است.

(22nd January 2016(Vietnam News

 

تولد نخستین نوزاد از مادر میانجی در ویتنام

نخستین نوزاد از مادر میانجی در ویتنام دیروز در هانوی متولد گردید. سال گذشته به برخی از بیمارستانهای کشور اجازه داده شد تا به استفاده از فناوری تولد نوزاد از طریق مادر میانجی اقدام نمایند. تا کنون بیش از 100 نفر برای بهره مندی از روش مذکور اقدام نموده اند.

(23rd January 2016(Vietnam News

 

رشد ناچیز نرخ تورم در شهرهای بزرگ ویتنام

بنا بر آمارهای موجود، رشد نرخ تورم در هانوی در ژانویه 2016 در مقایسه با دسامبر 2015 بالغ بر 0.12% بوده است. این در حالی است که نرخ تورم در هو شی مین در ژانویه 2016 به نسبت دسامبر 2015 برابر با 0.03% کاهش داشته است.

(23rd January 2016(Vietnam News

 

چالش های صنایع دستی ویتنام در توسعه بازارهای صادراتی

بررسی ها نشان می دهد که صنایع دستی ویتنام با چالش های فراوانی در حوزه های تولید و توسعه بازار های صادرات مواجه است. بنا بر اعلام وزارت کشاورزی و عمران روستایی ویتنام، بالغ بر 1750 دهکده صنایع دستی در کشور وجود دارد و سهم صنعت مذکور در اشتغال زایی کشور 13 میلیون نفر است. از جمله دیگر معضلات و نقاط ضعف صنایع دستی در ویتنام می توان به ضعف مدیریت و برنامه ریزی، کمبود منابع انسانی، مواد خام و سرمایه، فناوری توسعه نیافته و طرح های نامطلوب محصولات اشاره کرد.

(25th January 2016(Vietnam News

 

عدم تغییر شاخص بهای مصرفی در ژانویه 2016

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، شاخص بهای مصرفی در ژانویه 2016 نسبت به دسامبر 2015 تغییری نداشته است. شاخص بهای مصرفی در دسامبر 2015 به نسبت نوامبر همان سال 0.02% افزایش داشته است. میزان رشد شاخص بهای مصرفی در ژانویه 2016 به نسبت ژانویه 2015 بالغ بر 0.8% اعلام شده است.

(25th January 2016(Vietnam News

 

90.9% از صادرات ویتنام به 29 کشور جهان صورت می گیرد

آمارهای موجود نشان می دهد که بالغ بر 147.4 میلیارد دلار از صادرات ویتنام به 29 کشور جهان صورت می گیرد. این رقم برابر با 90.9% از کل صادرات ویتنام را تشکیل می دهد. آمریکا بزرگترین وارد کننده کالا از ویتنام است. میزان واردات آمریکا از ویتنام در سال 2014 بالغ بر 33.5 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 16.9% افزایش داشت. ویتنام همچنین بیشترین مازاد تجاری را با آمریکا تجربه نموده است. مازاد تجاری ویتنام با آمریکا در سال 2015 بالغ بر 25.68 میلیارد دلار اعلام شده است. پوشاک و منسوجات با 11 میلیارد دلار عمده ترین کالای صادراتی ویتنام به آمریکا و برابر با 32.7% کل صادرات ویتنام به آمریکا است. کفش، محصولات کامپیوتری و الکترونیک به ترتیب با 4 میلیارد دلار و 2.8 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. چین و کره جنوبی پس از آمریکا به ترتیب با 16.6 میلیارد دلار و 8.9 میلیارد دلار به ترتیب دومین و سومین بازار کالاهای ویتنامی می باشند. بالغ بر 150.4 میلیارد دلار از واردات ویتنام نیز از 19 کشور جهان صورت می گیرد. این رقم برابر با 90.8% از کل واردات ویتنام است. چین، کره جنوبی، ژاپن، تایوان و تایلند به ترتیب با 49.5 میلیارد دلار، 27.6 میلیارد دلار، 14.4 میلیارد دلار، 11 میلیارد دلار و 8.3 میلیارد دلار بزرگترین کشورهای صادرکننده به ویتنام را تشکیل می دهند. قابل ذکر است که ویتنام با بیش از 200 کشور روابط تجاری دارد.

(26th January 2016(Vietnam News

 

ویتنام؛ سومین بازار فورد آمریکا در آ.سه.آن

ویتنام سومین بازار کارخانه خودروسازی فورد آمریکا در آ.سه.آن است. میزان واردات خودروی فورد از سوی ویتنام در سال 2015 بالغ بر 20740 دستگاه بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 48% افزایش نشان می دهد. تایلند و فیلیپین به ترتیب با 36463 دستگاه و 25372 دستگاه به ترتیب نخستین و دومین واردکننده بزرگ خودروهای فورد آمریکا هستند.

(26th January 2016(Vietnam News

 

تاکید وزیر برنامه ریزی و سرمایه گذاری بر لزوم تقویت قدرت رقابت پذیری بوی کوانگ وین، وزیر برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام، در سخنرانی خود در دوازدهمین کنگره ملی حزب کمونیست بر لزوم تسریع در اصلاحات اداری و افزایش قدرت رقابت پذیری برای نیل به کشوری پیشرفته و دموکراتیک تاکید ورزید. وی گفت میانگین درآمد سرانه ویتنام از سال 1986 تا به کنون چهار برابر شده و درصد خانوارهای فقیر کشور نیز از 50% به 5% کاهش یافته است. این دستاوردها نتیجه موفقیت روند احیاء در کشور بوده و هیچ کس نمی تواند آن را نفی کند. با این وجود، ویتنام در مقایسه با کشورهای همسایه ای که شرایطی مثل ما را داشته اند فقیر مانده است. بسیاری از مردم نمی دانند که در سال 1820 در مقیاس  جمعیتی و اقتصادی، ویتنام بزرگتر از مجموع فیلیپین و میانمار و 150% تایلند و میانگین سرانه آن تقریبا برابر با میانگین سرانه جهان بوده است. اما متاسفانه، میانگین سرانه کشور هم اکنون یک پنجم میانگین سرانه جهانی و یک سوم میانگین سرانه تایلند است. فرآیند احیاء اقتصادی در سی سال اخیر در جریان بوده است و حال زمان آن است تا این روند را ارتقاء دهیم. اقتصاد ویتنام روز به روز  بیشتر در اقتصاد جهانی ادغام می شود و این به معنای آن است که ما رقابت شدید و سخت را پذیرفته ایم. این مسئله مرگ و زندگی است و ما باید قدرت رقابت پذیری خودرا افزایش دهیم تا کشور به توسعه و رشد بالا ادامه دهد.

(26th January 2016(Vietnam News

 

توافق خودرویی ویتنام با بلاروس و روسیه

وزارت صنعت و تجارت ویتنام اعلام نمود که مذاکرات مربوط به موافقتنامه های دو جانبه تولید و مونتاژ خودرو میان ویتنام و کشورهای روسیه و بلاروس به اتمام رسید. مقوله نامه همکاری ویتنام و بلاروس در تولید خودرو در 20 ژانویه در مینسک و مقوله نامه مربوطه میان ویتنام و روسیه در 15 ژانویه در مسکو پاراف شد.   

 (26th January 2016(Vietnam News

 

تلاش برای ایجاد چارچوب حقوقی لازم در حوزه انرژی هسته ای

ویتنام در حال توسعه چارچوب حقوقی لازم برای استفاده ایمن و موثر از انرژی هسته ای می باشد. پس از تصویب قانون انرژی اتمی در مجلس ملی ویتنام در سال 2008 و اجرای آن در سال 2009، دولت این کشور بخشنامه های مربوطه را تصویب و صادر کرده است. بعنوان مثال، نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، طرح های مربوط به انرژی هسته ای و استفاده از آن برای مصارف صلح آمیز را در سال 2010 تایید کرد. پیش تر، ویتنام برنامه ریزی نموده بود تا عملیات احداث اولین نیروگاه هسته ای کشور، تحت عنوان نین توان یک، را با کمک روسیه در سال 2014 آغاز و در سال 2020 از آن بهره برداری نماید. سرمایه گذاری لازم برای احداث نیروگاه مذکور بالغ بر 8.9 میلیارد دلار برآورد شده است که بخش اعظمی از آن به شکل وام توسط روسیه تامین خواهد شد. ظرفیت نیروگاه مذکور 4 هزار مگاوات است. بر اساس طرح توسعه انرژی ویتنام، سهم بخش هسته ای در تامین انرژی کشور تا سال 2030 بالغ بر 15 الی 16 هزار مگاوات خواهد بود.    

(26th January 2016(Vietnam News

 

صادرات 13.8 میلیارد دلاری ویتنام در ماه ژانویه

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، میزان صادرات این کشور در ژانویه 2016 بالغ بر 13.8 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با دسامبر سال گذشته 0.5% افزایش نشان می دهد. سهم بخش با سرمایه گذاری خارجی در صادرات ماه ژانویه با 4.8% افزایش بالغ بر 9.7 میلیارد دلار بوده است. اما میزان صادرات بخش داخلی 8.7% کاهش داشته است. آمریکا همچنین نخستین بازار صادراتی ویتنام در ژانویه بوده است. میزان صادرات ویتنام به امریکا در مدت مذکور 3.1 میلیارد دلار تخمین زده شده است که در مقایسه با ژانویه 2015 برابر با 17.3% افزایش دارد. میزان واردات ویتنام در ژانویه 2016  بالغ بر 14 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با دسامبر 2015 برابر با 2.1% کاهش دارد. میزان واردات بخش با سرمایه گذاری خارجی و داخلی در ژانویه سال جاری به ترتیب 6.4% افزایش و 11.9% کاهش داشته است. میزان واردات ویتنام از چین با 0.4% افزایش بالغ بر 4.4 میلیارد دلار بوده است. بخش با سرمایه گذاری خارجی و داخلی در ژانویه 2016 به ترتیب با مازاد تجاری 1.6 میلیارد دلاری و کسری تجاری 1.8 میلیارد دلاری مواجه بوده اند. بدین ترتیب، ویتنام کسری تجاری 200 میلیون دلاری را در ژانویه 2016 تجربه کرده است.  

(26th January 2016(Vietnam News

ویتنام؛ یک بازار خرده فروشی جذاب

تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت آلمانی Statistaنشان می دهد که حجم بازار خرده فروشی ویتنام در سال جاری میتواند به 100 میلیارد دلار افزایش یابد. ویتنام با جمعیتی جوان و علاقمند به مراکز خرید، از ظرفیت بالایی در حوزه خرده فروشی برخوردار است.

(26th January 2016(Vietnam News

پیش بینی افزایش صادرات میگوی ویتنام به آمریکا

اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات دریایی ویتنام اعلام نمود که با توجه به موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه و نتایج نهمین نشست تعرفه های ضد دامپینگ برای میگوی یخ زده ویتنام انتظار میرود صادرات میگوی ویتنام به آمریکا در سال 2016 افزایش یابد. میزان صادرات میگوی ویتنام به آمریکا در سال 2015 بالغ بر 657 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 38.3% کاهش داشت. کاهش بهای صادراتی میگو، کاهش تقاضا و رقابت شدید از جمله دلایل افت صادرات میگوی ویتنام به آمریکا اعلام شده است.

(28th January 2016(Vietnam News

 

افزایش 101.2 درصدی FDIدر ژانویه 2016

بنا بر اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی ویتنام، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده در ژانویه 2016 بالغ بر 1.33 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 101.2% افزایش نشان می دهد. سرمایه گذاری مستقیم خارجی محقق شده نیز در ژانویه 2016 بالغ بر 800 میلیون دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 23.1% افزایش دارد. در مدت مذکور، بخش تولید و فراوری با 905 میلیون دلار بیشترین سهم از سرمایه گذاری خارجی، یعنی 67.8%، را از آن خود نموده است. سنگاپور، مالزی و چین نیز به ترتیب با 295.5 میلیون دلار، 243.6 میلیون دلار و 179.5 میلیون دلار به ترتیب 3 سرمایه گذاری خارجی برتر در ویتنام در ژانویه 2016 بوده اند. شهر هانوی با 243.5 میلیون دلار رتبه نخست از لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی در ماه ژانویه را بدست آورده است. استان Dong Naiو شهر هو شی مین به ترتیب با 183 میلیون دلار و 163.4 میلیون دلار در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. میزان صادرات و واردات بخش با سرمایه گذاری خارجی نیز در ماه ژانویه به ترتیب بالغ بر 9.74 میلیارد دلار و 8.15 میلیارد دلار اعلام شده است. بنابراین، بخش مذکور مازاد تجاری 1.59 میلیارد دلاری را در ماه ژانویه تجربه نموده است.

(28th January 2016(Vietnam News

 

افزایش شرکت های جدید التاسیس در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، تعداد شرکت های تازه تاسیس شده در ویتنام در ژانویه 2016 بالغ بر 8320 شرکت با 2.7 میلیارد دلار سرمایه بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 21.2% افزایش از لحاظ تعداد و 87% افزایش از لحاظ سرمایه را نشان می دهد.

(28th January 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد 6.9 درصدی برای ویتنام

بانک Standard Charteredرشد تولید ناخالص داخلی ویتنام در سال 2016 را با توجه به افزایش فعالیت های ساخت و ساز و تولید بالغ بر 6.9% پیش بینی نمود. پیش بینی مذکور ویتنام را پس از هند در رتبه دوم آسیا از لحاظ رشد اقتصادی قرار می دهد.

(28th January 2016(Vietnam News

 

توسعه سرمایه گذاری بلژیک در ویتنام

بنا بر اعلام وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام، شرکت های بلژیکی در حال توسعه فعالیت های سرمایه گذاری در ویتنام برای استفاده از فرصت های بوجود آمده بدنبال امضاء موافقتنامه های تجارت آزاد هستند. میزان سرمایه گذاری بلژیک در ویتنام تا پایان سال 2015 در قالب 59 پروژه بالغ بر 422 میلیون دلار بوده است. بلژیک حائز رتبه 27 در میان 105 کشور سرمایه گذار در ویتنام است.

 (30th January 2016(Vietnam News

 

کاهش سرعت رشد شاخص تولید صنعتی در ژانویه

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، رشد شاخص تولید صنعتی کشور در ژانویه 2016 بالغ بر 5.9% بوده است که در مقایسه با میزان رشد در دسامبر 2015 کاهش نشان می دهد. کاهش مصرف در بازارهای داخلی و خارجی عمده دلیل کاهش رشد شاخص مذکور اعلام شده است.

(30th January 2016(Vietnam News

 

دستاوردهای مثبت ویتنام در حوزه پیشرفت و ترقی زنان

دیروز در کنفرانسی در هانوی اعلام شد که ویتنام به نتایج مثبتی در حوزه تقویت برابری جنسیتی و پیشرفت و ترقی زنان دست یافته است و این امر به توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور کمک می کند. گزارش های ارائه شده در کنفرانس مذکور نشان داد که اجرای استراتژی ملی برابری جنسیتی 20-2011 دستاوردهای خوبی داشته است. بالغ بر 48% از زنان واجد شرایط برای کار قادر به ورود به بازار کار بوده، 24.8% مالکان و مدیران شرکت ها زن بوده و میزان حضور زنان در تشکیلات حزب و سازمان های دولتی رو به افزایش است. در این کنفرانس همچنین چندین راهکار برای تقویت ظرفیت زنان جامعه پیشنهاد گردید که از آن جمله می توان به تمرکز بر آموزش زنان و اطلاع رسانی در خصوص برابری جنسیتی اشاره کرد. قابل ذکر است که کنفرانس فوق توسط کمیته ملی پیشرفت زنان برگزار شد. کمیته مذکور در تلاش است تا میزان حضور زنان در سازمانها را افزایش دهد.    

 (2nd February 2016(Vietnam News

 

افزایش 11 درصدی خرده فروشی در ماه ژانویه

مدیر اداره بازار داخلی وزارت صنعت و تجارت ویتنام اعلام نمود که قدرت خرید در ژانویه 2016 به نسبت مدت مشابه سال گذشته 11% افزایش داشته است. وی همچنین صادرات و واردات کشور در ژانویه را به ترتیب بالغ بر 13.8 میلیارد دلار و 14 میلیارد دلار اعلام کرد. بدین ترتیب، ویتنام در ژانویه 2016 با کسری تجاری 200 میلیون دلاری مواجه بوده است.

(2nd February 2016(Vietnam News

 

درآمد 16.4 میلیارد دلاری ویتنام از صنعت توریسم

صنعت گردشگری نقش روز افزود و مهمی را در توسعه ویتنام ایفاء می کند. صنعت گردشگری در سال گذشته بالغ بر 16.4 میلیارد دلار به اقتصاد کشور کمک کرده است. این رقم برابر با 9.3% تولید ناخالص داخلی کشور است. ویتنام با اتخاذ سیاست های مختلف همچون لغو روادید در تلاش است تا تعداد گردشگران خارجی در کشور را افزایش دهد.

(2nd February 2016(Vietnam News

 

افزایش 46 درصدی صادرات برنج ویتنام

صادرات برنج ویتنام در ماه ژانویه 2016 بالغ بر 315 هزار تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 46% افزایش نشان می دهد. میزان صادرت برنج ویتنام در سال 2015 بالغ بر 6.5 میلیون تن به ارزش 2.68 میلیارد دلار اعلام شده است.

(2nd February 2016(Vietnam News

 

برگزاری نمایشگاه بین المللی تولید در هانوی

نمایشگاه بین المللی تولید 2016 با حضور 200 شرکت از 20 کشور جهان در ماه آوریل در هانوی برگزار خواهد شد.

(2nd February 2016(Vietnam News

 

اقدام ژاپن در تسهیل صدور روادید برای ویتنامیان

وزارت امور خارجه ژاپن اعلام نمود که این کشور صدور ویزای کوتاه مدت برای اتباع ویتنامی را از 15 فوریه سال جاری تسهیل خواهد کرد. بر این اساس، ژاپن به بازرگانان و افرادی که با اهداف تجاری به این کشور سفر نمایند، ویزای 90 روزه چند بار ورود صادر خواهد کرد. مدت اعتبار ویزاها نیز از 5 سال فعلی به 10 سال افزایش خواهد یافت. این برای نخستین بار است که ژاپن ویزای چندبار ورود با اعتبار ده ساله صادر می کند.   

(3rd February 2016(Vietnam News

 

کاهش 50 درصدی تعرفه کالاهای وارداتی از لائوس

بر اساس موافقتنامه تجارت کالای آ.سه.آن (ATIGA)، تعرفه بسیاری از کالاهای وارداتی از لائوس در فاصله زمانی 14 فوریه 2016 و 3 اکتبر 2020 بالغ بر 50% کاهش خواهد یافت.

(3rd February 2016(Vietnam News

 

انتشار متن کامل موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه اروپا

بدنبال اتمام مذاکرات مربوط به موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه اروپا در دسامبر 2015، متن کامل موافقتنامه مذکور روز دوشنبه منتشر گردید. کمیسیون اروپا اعلام کرد که این اقدام با هدف آشنایی با محتوای موافقتنامه صورت می گیرد. قابل ذکر است که متن موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و اتحادیه اروپا در نزدیک به 3 سال و طی 14 دور مذاکرات رسمی نهایی شد. پس از اجرایی شدن موافقتنامه مذکور، تقریبا تمامی تعرفه های مربوط به صادرات کالاهای ویتنامی به اتحادیه اروپا در 7 سال به صفر خواهد رسید. اتحادیه اروپا دومین شریک تجاری ویتنام و یکی از بزگترین بازارهای صادرات ویتنام است. صادرات ویتنام به اتحادیه اروپا در 5 سال اخیر 3 برابر افزایش یافته و به 30.9 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است. واردات ویتنام از اتحادیه نیز 10.3 میلیارد دلار اعلام شده است. کفش، منسوجات، قهوه، مبلمان چوبی و محصولات دریایی عمده کالاهای صادراتی ویتنام به اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند. محصولات با فناوری پیشرفته از جمله ماشین آلات الکتریکی، تجهیزات، هواپیما، خودرو و دارو عمده کالاهای صادراتی اروپا به ویتنام است. اتحادیه اروپا موفق گردید تا در سال 2015 به رتبه سومین سرمایه گذار بزرگ در ویتنام ارتقاء یابد. این اتحادیه در سال 2014 حائز رتبه ششم در میان سرمایه گذاران خارجی در ویتنام بود.   

 (3rd February 2016(Vietnam News

 

بررسی فرصتهای تجاری در پس TPPتوسط ویتنام و استرالیا

همایش بررسی فرصتهای تجاری و سرمایه گذاری میان ویتنام و استرالیا در پس موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه (TPP) با حضور بازرگانان ویتنامی و استرالیایی روز دوشنبه در شهر سیدنی برگزار شد. وو هوی هوانگ، وزیر صنعت و تجارت ویتنام، اظهار داشت که بر اساس موافقتنامه مذکور، استرالیا تعرفه 94% از کالاهای صادراتی ویتنام را حذف خواهد کرد.

(3rd February 2016(Vietnam News

 

احداث طولانی ترین تله کابین دنیا در ویتنام

طولانی ترین تله کابین 3 کابله دنیا با 6292.5 متر طول دیروز در استان شمالی Lao Caiراه اندازی شد. در مراسم افتتاح تله کابین مذکور، نمایندگان گینس جهت ثبت رکورد حضور داشتند. این تله کابین قادر است تا 2 هزار مسافر را در روز جابجا نماید. ظرفیت هر یک از  کابین های تله کابین مذکور 35 نفر می باشد. 

(3rd February 2016(Vietnam News

 

کاهش 66 درصدی درآمد نفتی ویتنام

بنا بر اعلام وزارت دارایی ویتنام، درآمد نفتی کشور در ژانویه 2016 با کاهش 66 درصدی، بالغ بر 145.5 میلیون دلار بوده است. درآمد بودجه ای دولت در ژانویه 2016 بالغ بر 4.66 میلیارد دلار اعلام شده است که برابر با 95% درآمد دولت در ژانویه 2015 است. در آمد دولت از محل صادرات و واردات نیز با کاهش 19.8 درصدی بالغ بر 809.1 میلیون دلار بوده است.

(4th February 2016(Vietnam News

 

افزایش صادرات بادام هندی ویتنام

بنا بر اعلام وزارت کشاورزی و عمران روستایی ویتنام، میزان صادرات بادام هندی کشور در ژانویه 2016 بالغ بر 24 هزار تن به ارزش 183 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 9% افزایش در حجم و 15.6% افزایش در ارزش را نشان می دهد. آمریکا، چین و هلند به ترتیب سه وارد کننده بزرگ بادام هندی ویتنام هستند.

(4th February 2016(Vietnam News

 

برگزاری نمایشگاه بین المللی کشتی رانی در هانوی

نمایشگاه بین المللی کشتی سازی، کشتی رانی و فناوری فلات قاره در مورخه 26-24 فوریه در هانوی برگزار خواهد شد. این نمایشگاه به میزبانی شرکت کشتی سازی ویتنام برگزار می گردد و انتظار می رود تا 130 شرکت از 15 کشور جهان از جمله ویتنام، آلمان، هلند، فرانسه، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و چین در آن حضور یابند. این نمایشگاه فرصتی مناسب برای تبادل تجارب، سرمایه گذاری، آشنایی با فناوری پیشرفته و تسریع توسعه صنایع کشتی سازی داخلی و خارجی است.

(4th February 2016(Vietnam News

 

همکاری ویتنام و ژاپن در آموزش پرستار

ویتنام و ژاپن توافق همکاری فنی در آموزش پرستاران فارغ التحصیل را امضاء کردند. توافق مذکور با هدف تقویت توانمندی و ظرفیت پرستاران و ارتقاء وضعیت اجتماعی آنان صورت گرفت. بالغ بر 150 مدرسه آموزش پرستار در ویتنام فعال هستند و سالانه 36 الی 40 هزار پرستار در ویتنام فارغ التحصیل می شوند.

(5th February 2016(Vietnam News

 

امضاء موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه

وزرای اقتصاد و تجارت 12 کشور موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه (TPP) را دیروز در نیوزیلند امضاء کردند. کانادا، برونئی، شیلی، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، استرالیا، پرو، سنگاپور، آمریکا، ژاپن و ویتنام دوازده عضو TPPرا تشکیل می دهند. کاهش تعرفه ها و موانع تجاری برای 40% از اقتصاد جهان، ایجاد منطقه آزاد تجاری با 800 میلیون نفر جمعیت و 30% درآمد تجاری جهان از جمله اهداف تشکیل TPPاست. وو هوی هوانگ، وزیر صنعت و تجارت ویتنام، به نمایندگی از این کشور، موافقتنامه مذکور را امضاء کرد. 

(5th February 2016(Vietnam News

 

استفاده از آزمایش DNAبرای شناسایی هویت کشته شدگان جنگ

وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام نتایج آزمایش DNAصورت گرفته بر روی بقایای 94 تن از کشته شدگان جنگ را به خانواده های آنان تحویل داد. این بقایا متعلق به سربازانویتنامی داوطلب و کشته شده در استان Xieng Khouangلائوس هستند و در مزار دوستی ویتنام –لائوس در استان Nghe Anویتنام مدفون می باشند. نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام در ژانویه 2013 طرح تشخیص هویت 800 هزار تن از کشته شدگان جنگ را تا سال 2020 تایید کرد. بنا بر اعلام وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، بالغ بر 1.2 میلیون نفر در جنگ مقاومت علیه استعمارگران فرانسوی و آمریکایی کشته شده اند. بالغ بر 900 هزار نفر از کشته شدگان شناسایی و در 3077 مزار دفن شده اند، اما بالغ بر 300 هزار تن از آنان شناسایی نشده اند.

(5th February 2016(Vietnam News

 

سود   36 میلیون دلاری شرکت برق ویتنام

وزارت صنعت و تجارت ویتنام سود شرکت برق کشور، EVN، را در سال 2014 بالغ بر 36 میلیون دلار اعلام کرد. در اوایل سال 2015،  این شرکت سود خود در سال 2014 را بالغ بر 13.3 میلیون دلار برآورد کرده بود. 

(5th February 2016(Vietnam News

 

افتتاح دومین شعبه بزرگترین فروشگاه خرده فروش ژاپن در هو شی مین

شرکت AEON، بزرگترین فروشگاه خرده فروشی ژاپن، دومین شعبه خود در شهر هو شی مین را در ژوئیه سال جاری افتتاح خواهد کرد. بنا بر اعلام مدیر شرکت AEONدر ویتنام، دومین فروشگاه شرکت در هو شی مین در زمینی به مساحت 4.6 هکتار با هزینه ای بالغ بر 120 میلیون دلار احداث خواهد شد. شرکت AEONهمچنین یک شعبه در هانوی و شعبه ای دیگر در استان Binh Duongدارد. کل سرمایه گذاری صورت گرفته برای احداث 4 شعبه مذکور در ویتنام بالغ بر 500 میلیون دلار اعلام شده است. این شرکت در نظر دارد تا شعبات خود در ویتنام را به 20 عدد تا سال 2020 افزایش دهد.

(15th February 2016(Vietnam News  

 

آغاز اجرای پروژه های ترافیکی در هو شی مین به ارزش 628 میلیون دلار

انتظار می رود که اجرای 9 پروژه ترافیکی در شهر هو شی مین به ارزش کل 628 میلیون دلار در سال 2016 آغاز گردد. این پروژه ها در قالب مشارکت دولتی –خصوصی اجراء خواهند شد.

(15th February 2016(Vietnam News

 

افزایش 30 درصدی تعرفه های بیمارستانی در ماه آینده

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ویتنام، تعرفه های مربوط به 1900 کالا و خدمات بیمارستانهای دولتی از ماه مارس 2016 بطور میانگین بالغ بر 30% افزایش خواهد یافت. بعنوان مثال هزینه بستری شدن در بیمارستان به ازای هر روز از 3.6 دلار به 9.6 دلار افزایش خواهد یافت.

(15th February 2016(Vietnam News

 

اتباع خارجی با تجربه از اخذ مجوز کار معاف شدند

بر اساس بخشنامه ای جدید که به تایید نخست وزیر ویتنام رسیده است، اتباع خارجی دارنده مدرک لیسانس با سه سال سابقه کار در زمینه های مرتبط از اخذ مجوز کار در ویتنام معاف شدند. همچنین چنانچه اتباع خارجی بتوانند مدرکی دال بر اشتغال خود در شرکت های خارجی بعنوان کارشناس، مدیر و تکنسین ارائه نمایند، قادر خواهند بود تا در ویتنام بدون اخذ مجوز مشغول به کار شوند. بنا بر اعلام وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، بالغ بر 76 هزار نیروی کار خارجی از 74 کشور جهان در ویتنام مشغول به کار می باشند. از این تعداد، 58% آسیایی و 29% اروپایی هستند.

(15th February 2016(Vietnam News

 

210 نفر جان خود را در تصادفات رانندگی عید ازدست دادند

کمیته ملی ایمنی ترافیک ویتنام تعداد جان باختگان و مصدومین تصادفات رانندگی ایام عید را به ترتیب بالغ بر 210 نفر و 300 نفر اعلام کرد. بنا بر اعلام کمیته مذکور، تعداد تصادفات رانندگی در 8 روز ایام عید بالغ بر 334 فقره بوده است. بر اساس آمارهای موجود، تعداد تصادفات رانندگی، جان باختگان و مصدومین در ایام عید 2016 به نسبت دوره مشابه در سال 2015 به ترتیب 162 فقره و 80 و 151 نفر کاهش داشته است.

(15th February 2016(Vietnam News

 

افزایش حضور کالاهای تایلندی در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل گمرک ویتنام، صادرات تایلند به ویتنام در 11 ماه نخست سال 2015 بالغ بر 7.5 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 2014 برابر با 17% افزایش نشان می دهد. افزایش حضور کالاهای تایلندی در بازار ویتنام و اقبال عمومی مردم ویتنام نسبت به این کالاها موجب شده است تا تولیدات ویتنامی با رقابت سختی مواجه باشند.

 (16th February 2016(Vietnam News  

 

آمریکا؛ شریک برتر تجاری و سرمایه گذاری ویتنام

آمریکا هم اکنون به شریک برتر تجاری و سرمایه گذاری ویتنام تبدیل شده است. حجم مبادلات تجاری دو کشور در بیست سال اخیر از رقمی نزدیک به صفر به 36.3 میلیارد دلار در سال 2014 افزایش یافته و انتظار می رود در سال 2015 بالغ بر 40 میلیارد دلار باشد. میزان صادرات ویتنام به آمریکا در سال 2014 بالغ بر 30.6 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2013 برابر با 24% افزایش نشان می دهد. در حوزه سرمایه گذاری نیز آمریکا با 10.7 میلیارد دلار هفتمین سرمایه گذار بزرگ خارجی در ویتنام است. میزان سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در ویتنام در سه ماهه نخست سال 2015 بالغ بر 68 میلیون دلار در قالب 8 پروژه جدید اعلام شده است. آمریکا بیش از 720 پروژه در ویتنام دارد. انتظار میرود که با امضاء موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری دو کشور ارتقائ یابد.

(16th February 2016(Vietnam News

 

تصویب طرح عمل تولید و مصرف پایدار

برنامه عمل ملی تولید و مصرف پایدار تا سال 2020 با چشم انداز 2030 در ویتنام به تصویب رسید. بر اساس طرح مذکور، بالغ بر 70% از شرکت های با مصرف انرژی بالا و 50% از واحدهای تولید صنعتی از فناوری پاک و صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده خواهند کرد. این طرح با هدف بهبود تدریجی الگوی تولید و مصرف از طریق تضمین استفاده کارآمدتر از انرژی و منابع طبیعی تجدید پذیر تدوین شده است.

(16th February 2016(Vietnam News

 

انجام اصلاحات و کاهش تشریفات اداری ؛ اولویت هو شی مین

نوین تان فونگ، رئیس کمیته خلق شهر هو شی مین، اعلام کرد که انجام اصلاحات اداری در تمامی زمینه ها بمنظور افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی و بهبود فضای تجاری در صدر دستور کار شهر قرار دارد. وی افزود کاهش تشریفات غیر ضروری و زمانبر اداری، افزایش شفافیت و پاسخگویی ادارات دولتی و تصویب مقررات مطابق با قوانین بن المللی از جمله مواردی است که در قطعنامه شماره 19 دولت ناظر بر اصلاحات اداری مورد تاکید قرار گرفته اند.

(16th February 2016(Vietnam News

 

فروش و انتقال 13 کشتی توسط کشتیرانی ویتنام

فروش و انتقال 13 کشتی از جمله برنامه های شرکت ملی کشتیرانی ویتنام در سال جاری است. این کشتی ها قادر به بارگیری 400 هزار تن بار هستند. این شرکت همچنین در نظر دارد تا با تمرکز بر زیرساختها، تجهیزات و توسعه بنادر به بهبود ظرفیت تولید و تجارت کشور کمک کند. انتظار میرود که بالغ بر 22.5 میلیون تن کالا توسط شرکت مذکور در سال جاری جابجا گردد.

(16th February 2016(Vietnam News

افزایش صادرات شرکت های با سرمایه گذاری خارجی در ویتنام

دو تانگ های، معاون وزیر صنعت و تجارت ویتنام، اظهار داشت که میزان صادرات بخش سرمایه گذاری خارجی در سالهای گذشته روند صعودی داشته است و این بخش نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفاء می کند. وی میزان صادرات بخش مذکور در سالهای 2010، 2011، 2012، 2013 و 2014 را به ترتیب بالغ بر 34 میلیارد دلار، 47.9 میلیارد دلار، 64 میلیارد دلار، 81 میلیارد دلار و 94 میلیارد دلار و سهم بخش مذکور در کل صادرات کشور در سالهای فوق را به ترتیب 47%، 49%، 56%، 61% و 63% اعلام کرد. میزان صادرات بخش با سرمایه گذاری خارجی در سال 2015 نیز بالغ بر 110.59 میلیارد دلار بوده است که به نسبت میزان سال 2014 برابر با 18% افزایش دارد.

(19th February 2016(Vietnam News

افزایش 16 درصدی فروش خودرو در ویتنام

بنا بر اعلام اتحادیه خودروسازان ویتنام، میزان فروش خودرو در کشور در ژانویه سال 2016 بالغ بر 23165 دستگاه بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 16% افزایش نشان می دهد.

(20th February 2016(Vietnam News

تصویب طرح جذب کمک های توسعه رسمی برای دوره 2020-2016

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، پروژه جذب، مدیریت و استفاده از کمک های توسعه رسمی و وامهای ترجیهی را برای دوره 2020-2016 تایید نمود. میزان کمک های توسعه رسمی محقق نشده در دوره 15-2011 بالغ بر 22 میلیارد دلار بوده است و غالب آنها توسط بانکها تامین اعتبار می شدند. بنابرین، یکی از وظایف مهم دولت در دوره 20-2016 انجام پروژه ها و برنامه ها بر اساس زمانبندی موجود در راستای توسعه اجتماعی –اقتصادی کشور است. بنا بر گزارشات سازمانها و ادارات، میزان کمک توسعه رسمی و وامهای ترجیهی مورد نیاز برای ویتنام در دوره 20-2016 بالغ بر 39.5 میلیارد دلار است.

(20th February 2016(Vietnam News

پالایشگاه زونگ کوات کاهش تعرفه های مالیاتی را خواستار شد

گروه ملی نفت و گاز ویتنام (پتروویتنام) در گزارشی به دفتر دولت و وزارتخانه های دارایی و صنعت و تجارت اعلام نمود که پالایشگاه زونگ کوات، تنها پالایشگاه کشور، با مشکل فروش تولیدات خود مواجه شده است. در این گزارش به کاهش تعرفه مالیاتی واردات گازوئیل و مازوت از کشورهای آ.سه.آن از 20% به 10% از اول سال جاری اشاره شده است. با این وجود، پالایشگاه زونگ کوات همچنان مشمول مالیات 20 درصدی واردات است و این امر قدرت رقابت پذیری پالایشگاه را کاهش داده است. درآمد پالایشگاه زونگ کوات در سال 2015 بالغ بر 4.2 میلیارد دلار (95 تریلیون دانگ) و سود ان 6 تریلیون دانگ اعلام شده است. پالایشگاه 5 میلیارد دلاری زونگ کوات فعالیت خود را در سال 2009 آغاز کرد. پالایشگاه مذکور در نظر دارد تا ظرفیت تولید خود را تا سال 2021 به 8.5 میلیون تن در سال افزایش دهد.

(23rd February 2016(Vietnam News

نمایشگاه بین المللی کشتی سازی در ویتنام آغاز به کار کرد

برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی کشتی سازی، کشتی رانی و فناوری فلات قاره با حضور 130 شرکت از 15 کشور جهان دیروز در هانوی آغاز به کار کرد. از جمله کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه می توان به هلند، فرانسه، نروژ، ژاپن و کره جنوبی اشاره کرد.

 (25th February 2016(Vietnam News

ساحل عاج؛ بزرگترین صادر کننده بادام هندی به ویتنام

رئیس اتحادیه بادام هندی ویتنام اعلام نمود که اگر چه ویتنام بزرگترین کشور جهان از لحاظ فرآوری و صادرات بادام هندی است، اما بادام هند خام این کشور برآورد کننده نیاز صادراتی نبوده و لذا ویتنام سالانه حجم عظیمی از بادام هندی را وارد می کند. وی میزان فرآوری و صادرات بادام هندی کشور را 1.3 الی 1.4 میلیون تن در سال و میزان واردات آن در سال 2015 را 860 هزار تن اعلام کرد. در این میان، کشور ساحل عاج با 302 هزار تن بزرگترین صادر کننده بادام هندی خام به ویتنام بوده است.

(25th February 2016(Vietnam News

موفقیت خط ویژه مبارزه با قاچاق انسان

در کنفرانسی که توسط اداره حمایت از کودکان وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان همکاری های بین المللی ژاپن در هانوی برگزار گردید، بر موفقیت خط ویژه تلفنی برای مبارزه با قاچاق انسان تاکید شد. براساس آمارهای ارایه شده، خط مذکور تا کنون بالغ بر 5 هزار تماس داشته است. پروژه مذکور از ژوئیه 2012 تا مارس 2016 اجراء می گردد. وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام پیشنهادی را برای تداوم فعالیت پروژه تا سال 2019 ارایه کرده است. این خط به حمایت سازمان همکاری های بین المللی ژاپن ایجاد شده است.

(25th February 2016(Vietnam News

80% شرکت های داخلی فعالیت خود را در سال 2016 توسعه خواهند داد

بر اساس گزارش روزنامه آنلاین Vietnam Net، بالغ بر 80 درصد از شرکت های داخلی در نظر دارند تا فعالیت خود را در سال 2016 توسعه دهند. نظر سنجی صورت گرفته نشان می دهد که 22% از شرکت ها فعالیت خود را در سطح فعلی نگه خواهند داشت و 1.6% کاهش خواهند داد.

 (25th February 2016(Vietnam News

افزایش 3 برابری ابتلاء به تب دنگی در ویتنام

بنا بر اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، تعداد ابتلاء به تب دنگی در ویتنام در سال 2015 بالغ بر 97400 مورد بوده است که این رقم در مقایسه با 32 هزار مورد سال 2014 افزایش 3 برابری نشان می دهد. تعداد مرگ و میر مربوط به تب دنگی نیز در ویتنام در سال 2015 بالغ بر 61 نفر بوده است که در مقایسه با 20 نفر سال 2014 افزایش 3 برابری دارد.

(26th February 2016(Vietnam News

برنامه ریزی ویتنام برای جذب 400 هزار گردشگر روسی در سال 2016

نوین کوک هونگ، نایب رئیس سازمان گردشگری ویتنام، چهارشنبه گذشته در سمیناری در مسکو اعلام نمود که ویتنام جذب 400 هزار گردشگر روس در سال جاری و افزایش آن به یک میلیون نفر در سال 2020 را هدف گذاری نموده است. بر اساس آمارهای موجود، تعداد گزدشگران روسی در ویتنام در ماه فوریه 2016 با 8.9% افزایش بالغ بر 73898 نفر بوده است. 

(27th February 2016(Vietnam News

تاکید نخست وزیر بر نقش رایزنان بازرگانی در توسعه صادرات کشور

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، در سمینار رایزنان بازرگانی کشور در سال 2016 اظهار داشت که رایزنان بازرگانی باید همچون پلی برای کمک به بازرگانان کشور در راستای تقویت صادرات عمل نمایند. وی گفت رایزنان بازرگانی باید از هر فرصتی برای حذف موانع تجاری و تحدید پرونده های مربوط به ضد دامپینگ تلاش کنند. ارائه اطلاعات بیشتر نسبت به کشور محل ماموریت، حفاظت از منافع بازرگانان ویتنامی و افزایش اقلام صادراتی ویتنام به کشور محل ماموریت از دیگر وظایف رایزنان بازرگانی است. قابل ذکر است که ویتنام بالغ بر 56 دفتر تجاری در سرتاسر جهان دارد. دفاتر مذکور در دو سال اخیر بالغ بر 600 فعالیت در حوزه توسعه تجاری انجام داده اند.  

 (27th February 2016(Vietnam News

تصمیم وزارت حمل و نقل بر تسریع خصوصی سازی

مدیر اداره مدیریت شرکت های وزارت حمل و نقل ویتنام اظهار داشت که این وزارتخانه در نظر دارد تا خصوصی سازی را در سال جاری تسریع کند. وی گفت سه شرکت بزرگ خطوط کشتی رانی (VinaLines)،شرکت کشتی سازی (SBIC) و شرکت Expresswayویتنام در اولویت خصوصی سازی قرار دارند.

(27th February 2016(Vietnam News

افزایش حضور زنان در عرصه سیاست

چونگ تی مای، رئیس کمیسیون بسیج عمومی کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام، روز پنجشنبه در کنفرانسی در هانوی اعلام کرد که ارتباطات نقش مهمی را در افزایش آگاهی و ارتقاء نقش زنان در عرصه سیاست ایفاء می کند. وی گفت ویتنام باید با اتخاذ اقدامات اساسی حضور 35 درصدی زنان در مجلس ملی وشوراهای خلق در دوره 21-2016 را محقق کند. تی مای در ادامه بر دستاوردهای کشور در تقویت حضور زنان در عرصه سیاسی اشاره کرده و افزود میزان نمایندگان زن در مجلس از 3% در نخستین دوره مجلس به 24.4% در سیزدهمین دور مجلس (16-2011) افزایش یافته است. زنان همچنین بالغ بر 25.17 درصد از کرسی های کمیته های خلق در سطح استانی در دوره 16-2011 را به خود اختصاص دادند.

(27th February 2016(Vietnam News

افزایش 12.35 درصدی دارایی های بانکهای داخلی در سال 2015

بنا بر گزارش منتشره از سوی بانک مرکزی ویتنام، دارایی های بانکی در سال 2015 به 332 میلیارد دلار افزایش یافته است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 12.35% افزایش نشان می دهد.

(27th February 2016(Vietnam News

مازاد تجاری 900 میلیون دلاری ویتنام در دو ماه نخست 2016

بنا بر آمارهای ارائه شده از سوی اداره کل آمار ویتنام، میزان صادرات و واردات کشور در دو ماه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 23.7 میلیارد دلار و 22.8 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 2.9% افزایش و 6.6% کاهش نشان می دهد. بنابراین، ویتنام در دو ماه نخست سال مازاد تجاری 900 میلیون دلاری را تجربه نموده است.

(27th February 2016(Vietnam News

افزایش 135 درصدی سرمایه گذاری خارجی در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده در ویتنام در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 2.8 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 135% افزایش نشان می دهد. بر اساس آمارهای موجود، بالغ بر 1.9 میلیارد دلار در قالب 291 پروژه جدید به ثبت رسیده است که از لحاظ تعداد پروژه و میزان سرمایه گذاری به ترتیب 96.6% و 167.5% افزایش دارد. بالغ بر 898.3 میلیون دلار نیز در قالب 137 پروژه موجود سرمایه گذاری شده است. میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی محقق شده نیز در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 1.5 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15.4% افزایش دارد. در دو ماه نخست 2016، بخش تولید و فرآوری با 1.99 میلیارد دلار بالغ بر 71% از کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده در ویتنام را جذب کرده است. در مدت مذکور، سنگاپور، مالزی و ژاپن به ترتیب با 435.2 میلیون دلار، 233.2 میلیون دلار و 160.6میلیون دلار بیشترین سرمایه گذاری را در ویتنام انجام داده اند.

(26th February 2016(Vietnam News

رشد 7.9 درصدی شاخص تولید صنعتی

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، شاخص تولید صنعتی کشور در ماه فوریه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بالغ بر 7.9% افزایش داشته است. با این وجود، شاخص تولید صنعتی کشور در ماه فوریه در مقایسه با ژانویه 2016 برابر با 22.3% کاهش داشته است.

(26th February 2016(Vietnam News

رشد چشمگیر تبادلات تجاری ویتنام و امارات

رایزن بازرگانی سفارت ویتنام در دبی اظهار داشت که حجم مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور از 508 میلیون دلار در سال 2010 به 5.7 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است. کارشناسان اقتصادی ظرفیت موجود تجاری میان دو کشور را بسیار بیشتر از رقم مذکور دانسته و بر این باورند که کمبود اطلاعات در خصوص بازار دبی یکی موانع عمده برای تجار ویتنامی است.

(1st March 2016(Vietnam News

نخست وزیر افزایش تولید ناخالص داخلی را خواستار شد

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، در نشست کابینه دولت پیشنهاد افزایش میزان هدف گذاری شده برای رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2016  را از 6.7% به 7% ارائه کرد. وی همچنین از رشد 6.68 درصدی تولید ناخالص داخلی در سال 2015 بعنوان مهمترین دستاورد سال گذشته نام برد. 

 (1st March 2016(Vietnam News

 

تلاش برای کمک به کشاورزان گرفتار در خشکسالی

بخش کشاورزی ویتنام در حال تغییر ساختار زراعت برای صرفه جویی آب، پرورش گونه های کیاهی و زراعی مقاوم در برابر آب شور و استفاده از نظام آبیاری کارآمد بمنظور کمک به میلیون ها کشاورز گرفتار در خشکسالی در منطقه دلتای مکونگ می باشد. پیشروی آب شور و خشکسالی در دلتای مکونگ در سال 2016 در 90 سال اخیر بیسابقه بوده است.

(1st March 2016(Vietnam News

افزایش نرخ سود سپرده گذاری توسط بانکها

چندین بانک ویتنام نزخ سود سپرده گذاری را با هدف جذب مشتری به 8% در سال افزایش دادند.

(1st March 2016(Vietnam News

صادرات 4.2 میلیارد دلاری محصولات کشاورزی

صادرات محصولات کشاورزی، شیلات و جنگلی ویتنام در 2 ماه نخست سال جاری بالغ بر 4.2 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5.5% افزایش نشان می دهد.

(1st March 2016(Vietnam News

برگزاری بیست ششمین نمایشگاه بین المللی ویتنام در هانوی

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی ویتنام در مورخه 16-13 آوریل در هانوی برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تولیدات 450 شرکت از 20 کشور جهان در 520 غرفه به نمایش گذاشته خواهد شد.

(1st March 2016(Vietnam News

ارسال 900 میلیون دلار پول توسط نیروی کار خارج از کشور به هو شی مین

بنا بر اعلام بانک مرکزی ویتنام، نیروی کار ویتنامی خارج از کشور بالغ بر 900 میلیون دلار پول در دو ماهه نخست سال جاری به هو شی مین ارسال نموده است. بخش اعظمی از مبالغ ارسالی در تولید، املاک و تجارت سرمایه گذاری می شود. کارشناسان بر این باورند که رقم مذکور در پایان سال جاری به 5.5 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. بانک جهانی در گزارش خود اعلام نمود که ویتنام با 12.3 میلیارد دلار در سال 2015 در رتبه یازدهم کشورهای جهان از لحاظ ارسال پول توسط نیروی کار خارج از کشور قرار داشته است.

(2nd March 2016(Vietnam News

افزایش 29 درصدی حجم مبادلات تجاری دو جانبه ویتنام و کره جنوبی

حجم مبادلات تجاری دو جانبه ویتنام و کره جنوبی در سال 2015 بالغ بر 34.3 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 29% افزایش دارد. کره جنوبی یکی از 3 شریک بزرگ تجاری ویتنام محسوب می گردد.

(3rd March 2016(Vietnam News

همکاری ویتنام و اتحادیه اروپا برای امضاء و اجرای FTAدر سال 2018

وو هوی هوانگ، وزیر صنعت و تجارت ویتنام، در کنفرانسی در هانوی اعلام کرد که ویتنام و اتحادیه اروپا در مسیر بررسی اسناد حقوقی بمنظور امضاء و اجرای موافقتنامه تجارت آزاد در سال 2018 پیش خواهند رفت. اتحادیه اروپا هم اکنون یکی از شرکای مهم تجاری ویتنام است. حجم مبادلات تجاری ویتنام و اتحادیه اروپا با رشد 10 برابری از 4.1 میلیارد دلار در سال 2000 به 41.4 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است. میزان سرمایه گذاری اتحادیه در ویتنام نیز در بالغ 2162 پروژه بالغ بر 38.4 میلیارد دلار اعلام شده است.

(3rd March 2016(Vietnam News

هدف گذاری تجارت 3 میلیارد دلاری میان ویتنام و ترکیه

بنا بر اعلام اتاق بازرگانی و صنعت ویتنام، دو کشور ویتنام و ترکیه دستیابی به 3 میلیارد دلار مبادلات تجاری دو جانبه را برای سال جاری هدف گذاری نموده اند. حجم مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور در سال گذشته بالغ بر 1.5 میلیارد دلار بوده است.

(3rd March 2016(Vietnam News

افزایش 92 درصدی تب دنگی در هو شی مین

اگر چه تعداد ابتلاء به تب دنگی در هو شی مین در فوریه 2016 با 55 مورد کاهش به نسبت ژانویه 2016، بالغ بر 1651 مورد بوده است، اما این رقم در مقایسه با ژانویه 2015 افزایش 92 درصدی نشان می دهد. یک نفر در هو شی مین در ماه فوریه به دلیل ابتلاء به بیماری مذکور جان باخت.

(3rd March 2016(Vietnam News

افزایش 3.5 درصدی گردشگران خارجی در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، بیش از 833 هزار گردشگر خارجی در فوریه 2016 به ویتنام وارد شده اند که این رقم در مقایسه با ژانویه 2016 و فوریه 2015 به ترتیب 3.5% و 20% افزایش نشان می دهد. تعداد گردشگران خارجی در ویتنام در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 1.64 میلیون نفر اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 16% افزایش دارد. ویتنام جذب 8.5 گردشگر خارجی و 60 میلیون گردشگر داخلی با درآمد کل 16.8 میلیارد دلار را برای سال جاری هدف گذاری کرده است.

(3rd March 2016(Vietnam News

پیش بینی رشد 16 درصدی صنعت پلاستیک در کشور

اتحادیه پلاستیک ویتنام رشد سالانه صنعت پلاستیک در کشور در چند سال آینده را 14 الی 16 درصد پیش بینی نمود. صنعت تولید پلاستیک در ویتنام با میانگین رشد سالانه 18%-16% در دوره 15-2010 یکی از صنایع با رشد بالا در این کشور محسوب می گردد. تولید سرانه پلاستیک ویتنام از 3.8 کیلوگرم در سال 1990 به 41 کیلوگرم افزایش یافته است. میزان صادرات پلاستیک ویتنام در سال گذشته بالغ بر 2.4 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 12.4% افزایش دارد. بیش از 2200 شرکت در ویتنام در حوزه پلاستیک فعالیت دارند که 99.8% آنها خصوصی هستند.

(3rd March 2016(Vietnam News

کمبود 3.2 میلیون نیروی کار آموزش دیده در بخش کشاورزی 

بر اساس پیش بینی های موجود، بخش کشاورزی، شیلات و جنگلی ویتنام در سال 2020 با کمبود 3.2 میلیون نفری نیروی کار آموزش دیده مواجه خواهد شد. پیش بینی های مذکور بر اساس برنامه ریزی توسعه منابع انسانی ویتنام برای دوره 20-2011 صورت گرفته است. این طرح به امضای نخست وزیر ویتنام رسیده است. در این طرح میزان نیروی کار ماهر بخش کشاورزی در سال 2020 بالغ بر 50% از کل نیروهای بخش مذکور هدف گذاری شده است. نسبت نیروی کار ماهر به کل نیروی کار بخش کشاورزی ویتنام در سال 2010 بالغ بر 15.5% بوده است.

(4th March 2016(Vietnam News

افزایش 6 درصدی فروش سیمان در ویتنام

بنا بر اعلام وزارت ساخت و ساز ویتنام، میزان فروش سیمان در 2 ماه نخست سال 2016 بالغ بر 9.4 میلیون تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6% افزایش نشان می دهد. حجم صادرات سیمان ویتنام در ماه فوریه بالغ بر 0.75 میلیون تن اعلام شده است که در مقایسه با ژانویه 2016  برابر با 7% افزایش دارد. میزان فروش سیمان در داخل کشور نیز در ماه فوریه بالغ بر 2.27 میلیون تن اعلام شده است که برابر با نصف فروش داخلی سیمان در ماه ژانویه 2016 می باشد. فروش 75 الی 77 میلیون تن سیمان برای سال جاری هدف گذاری شده است.

(4th March 2016(Vietnam News

ارتقاء برابری جنسیتی در ویتنام

هوانگ تی توو هوین، معاون اداره برابری جنسیتی وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، در کنفرانسی در هانوی اظهار داشت که پیشرفت های حاصله در کشور در زمینه برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان چشمگیر بوده است. وی گفت 48% از 54.6 میلیون نیروی کار کشور را زنان تشکیل می دهند. میزان مدیران بازرگانی زن نیز در سال 2014 بالغ بر 24.9% اعلام شده است که در مقایسه با سال 2013 برابر با 0.5% افزایش نشان می دهد.

(5th March 2016(Vietnam News

معاون نخست وزیر کاهش سهام دولتی در شرکتهای دولتی را خواستار شد

وو وان نین، معاون نخست وزیر ویتنام، از وزارتخانه ها و سازمان ها خواست تا سهام دولتی در شرکت های دولتی را کاهش دهند. وی گفت این اقدام زمینه را برای سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی فراهم خواهد کرد.

 (7th March 2016(Vietnam News

 

نخست وزیر طرح توسعه اتوبان های کشور را تایید کرد

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، طرح توسعه اتوبان های کشور تا سال 2020 با چشم انداز 2030 را تائید نمود. در طح مذکور 21 مسیر به طول 6411 کیلومتر پیش بینی شده است.

(7th March 2016(Vietnam News

افزایش صادرات بادام هندی ویتنام

صادرات بادام هندی ویتنام در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 37 هزار تن به ارزش 278 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5.3% افزایش در حجم و 11% افزایش در ارزش را نشان می دهد. انتظار میرود که صادرات بادام هندی ویتنام در سال جاری در حدود سال 2015 باشد.

(7th March 2016(Vietnam News

کاهش واردات خودرو در فوریه 2016

بنا بر آمارهای موجود، واردات خودروی ویتنام در ماه فوریه 2016 بالغ بر 5 هزار دستگاه به ارزش 131 میلیون دلار بوده است. تعداد خودروهای وارداتی در فوریه سال جاری 1000 دستگاه کمتر از تعداد خودروهای وارداتی در ژانویه 2016 است.

(7th March 2016(Vietnam News

افتتاح شعبه بانک سرمایه گذاری و توسعه ویتنام در میانمار

بانک سرمایه گذاری و توسعه ویتنام (BIDV) مجوز افتتاح ضعبه در میانمار را از بانک مرکزی دریافت کرد. اوایل سال جاری، BIDVهمچنین مجوز افتتاح شعبه در مسکو را دریافت کرد. سود قبل از کسر مالیات بانک مذکور در سال 2015 بالغ بر 315.2 میلیون دلار بوده است.

(8th March 2016(Vietnam News

تاکید بر لزوم ایجاد فرصت های بیشتر برای زنان در ویتنام

تن نوو تی نین، نایب رئیس کمیته صلح ویتنام، در کنفرانسی بین المللی در هو شی مین اظهار داشت که اگر چه سهم زنان در پست های رهبری و مدیریتی سیاسی و اقتصادی ویتنام در سالهای اخیر افزایش یافته است، اما همچنان در مقایسه با ظرفیت های آنان ناکافی است. وی گفت هم اکنون 3 زن عضو دفتر سیاسی حزب می باشند، اما تنها بالغ بر 10% از اعضای کمیته مرکزی حزب را زنان تشکیل می دهند. سهم زنان در سیزدهمین کنگره حزب بالغ بر 24.4% بوده است و این رقم بیش از میانگین جهانی یعنی 22.5% است. با این وجود، سهم زنان در 4 کنگره اخیر با کاهش مواجه بوده است. وی گفت زنان بیشتری باید در پست های رهبری کشور قرار گیرند. آنها از ظرفیت لازم برخوردارند، تنها فرصت حضور در این پست ها را ندارند. قابل ذکر است که در کنفرانس مذکور بیش از 300 حضور داشتند.

(8th March 2016(Vietnam News  

ویتنام؛ اولین ارایه کننده خدمات 4Gدر بروندی

لومی تل (Lumitel)، وابسته به گروه مخابراتی ارتش ویتنام (Viettel)، اولین ارایه کننده خدمات 4Gدر بروندی لقب گرفت. لومی تل در آوریل 2015 وارد بازار بروندی شده و تنها در 4 ماه اخیر یک میلیون مشترک جذب نموده است. شبکه لومی تل بالغ بر 90% بروندی را پوشش داده و در کل، دارای 1300 مشترک است. قابل ذکر است که شرکت ویت تل در 10 کشور آسیایی، افریقایی و آمریکایی با 85 میلیون مشترک حضور دارد و درآمد گروه مذکور در سال 2015 بالغ بر 1.4 میلیارد دلار بوده است.

(9th March 2016(Vietnam News    

افتتاح بندر بین المللی Cam Ranh

بندر بین المللی Cam Ranدر استان مرکزی ساحلی Khanh Hoaبا حضور چونگ تان سانگ، رئیس جمهور ویتنام، افتتاح شد. رئیس جمهور در سخنرانی خود شرکت  SaiGon Newportو گروه ملی نفت و گاز ویتنام (پتروویتنام) را برای تکمیل فاز نخست پروژه مذکور ستود. وی در ادامه بر ظرفیت و موقعیت استراتژیک محل با توجه به خط ساحلی 3200 کیلومتری ویتنام تاکید ورزید. وی گفت آغاز بکار بندر مذکور نه تنها به سازندگی و حفاظت از کشور کمک می کند بلکه این منطقه را به دارنده یکی از پیشرو ترین بنادر آبهای عمیق کشور تبدیل می کند. انتظار میرود که بندر کام ران پس از تکمیل به بزرگترین بندر ویتنام از لحاظ طول بارانداز تبدیل گردد. این بندر قادر خواهد بود تا به 18 کشتی بطور همزمان خدمت رسانی کند. بندر کام ران ظرفیت دریافت 185 کشتی در سال را داشته و قادر است تا از کشتی ها در مقابل طوفان و باد سطح 8 حفاظت کند. سرمایه گذاری لازم برای احداث و تکمیل بندر کام ران 89 میلیون دلار اعلام شده است.

(9th March 2016(Vietnam News  

پیش بینی صادرات 17 میلیارد دلاری کفش و چرم ویتنام در سال 2016

نوین دوک توان، رئیس اتحادیه چرم و کفش ویتنام، میزان صادرات کفش و چرم کشور در سال جاری را بالغ بر 17 میلیارد دلار پیش بینی نمود. میزان صادرات کفش و چرم ویتنام در سال 2015 بالغ بر 15 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 16% افزایش داشت. میزان صادرات کفش ویتنام در سال 2015 بالغ بر 12 میلیارد دلار اعلام شده است. انتظار میرود که با توجه به امضاء موافقتنامه های تجارت آزاد با کره جنوبی و اروپا و همچنین موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه، روند افزایش صادرات کفش و چرم ویتنام در سالهای آینده سرعت بیشتری به خود گیرد.

(9th March 2016(Vietnam News  

برگزاری نمایشگاه بین المللی مبلمان در هو شی مین

نمایشگاه بین المللی مبلمان، صنایع دستی و دکوراسیون داخلی دیروز در شهر هو شی مین اغاز به کار نمود. تعداد شرکت کنندگان در نمایشگاه مبلمان امسال 42% افزایش یافته است. نمایشگاه امسال دارای 253 شرکت کننده و 1243 غرفه از جمله 58 شرکت کننده خارجی از 12 کشور جهان می باشد.

(9th March 2016(Vietnam News   

جامعه اقتصادی آ.سه.آن؛ فرصتی برای بیمه گران ویتنامی

ایجاد جامعه اقتصادی آ.سه.آن ( AEC) فرصت مناسبی برای بیمه گران ویتنامی بمنظور توسعه سهم خود در بازار منطقه است. آ.سه.آن با تولید ناخالص داخلی 2.6 تریلیون دلاری و جمعیتی 625 میلیون نفری بازاری بزرگ برای شرکت های بیمه است. تحقیقات نشان می دهد میزان نفوذ بیمه عمر در کشورهای جنوب شرق آسیا بسیار کمک تر از اقتصادهای بیشتر توسعه یافته بوده و این فرصتی مناسب برای شرکت های بیمه برای توسعه بیمه عمر می باشد.

(10th March 2016(Vietnam News  

صادرات 30.2 میلیارد دلاری تلفن همراه توسط ویتنام

بنا بر آمارهای ارائه شده از سوی گمرک ویتنام، میزان صادرات تلفن همراه این کشور در سال 2015 بالغ بر 30.2 میلیارد دلار بوده است. اتحادیه اروپا، امارات و آمریکا به ترتیب با 10.1 میلیارد دلار، 4.48 میلیارد دلار و 2.77 میلیارد دلار به ترتیب بزرگترین بازرهای تلفن همراه ویتنام هستند.

(10th March 2016(Vietnam News  

فروش سهام شرکت فرودگاه های ویتنام به ADPفرانسه

شرکت فرودگاههای ویتنام (ACV) در نظر دارد تا 166 میلیون سهام به شرکت ADPفرانسه واگذار نماید. بنا بر اعلام ACV، ارزش اولیه هر سهم بالغ بر 58 سنت آمریکا می باشد. بدین ترتیب، ADPبالغ بر 7.4% از کل سهام 1.04 میلیارد دلاری ACVرا از آن خود خواهد کرد. رئیس ACVدر مصاحبه ای مطبوعاتی اظهار داشت که شرکت ADPتنها شرکتی است که با شرایط تعیین شده از سوی وزارت حمل و نقل ویتنام همخوانی داشته و می تواند نقش شریک استراتژیک ACVرا ایفاء نماید.

(10th March 2016(Vietnam News     

برگزاری نمایشگاه بین المللی قهوه در هو شی مین

نمایشگاه بین المللی قهوه ویتنام در مورخه 14-12 می 2016 در شهر هو شی مین برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه محصولات مربوط به صنایع شیرینی پزی، غذا، مشروبات، چای و قهوه عرضه خواهد شد.

(10th March 2016(Vietnam News  

افزایش دو برابری قیمت موز صادراتی ویتنام

افزایش تقاضا برای موز در بازارهای جهانی در سال جاری موجب شده است تا قیمت هر کیلو موز صادراتی ویتنام از 5 الی 6 هزار دانگ ویتنام ( 26-22 سنت آمریکا) به 12 الی 14 هزار دانگ افزایش یابد.

(10th March 2016(Vietnam News  

آغاز حفاری Rosneftدر آبهای فلات قاره ویتنام

شرکت Rosneft Vietnam BV، شرکت تابع گروه Rosneftروسیه، حفاری در بلوک 06.1 واقع در فلات قاره ویتنام را آغاز کرد. این برای نخستین بار است که Rosneftدر آبهای بین المللی حفاری انجام می دهد. بنا بر اعلام نماینده Rosneft، چاه مذکور 1380 متر عمق داشته و با کمک شرکت حفاری ژاپن صورت می گیرد. انتظار میرود که چاه مذکور دارای 12.6 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی باشد. رئیس Rosneftنیز اعلام کرد که این پروژه نمونه ای از همکاری میان آنها و پتروویتنام است. میزان گاز تولید شده در بلوک مذکور در سال 2015 بالغ بر 12% از انرژی مورد نیاز ویتنام بوده است.

(12th March 2016(Vietnam News        

پیش بینی افزایش صادرات میوه و سبزیجات ویتنام

اتحادیه میوه و سبزیجات ویتنام رشد مطلوب صادرات میوه و سبزیجات در سال جاری را پیش بینی نمود. بنا بر آمارهای موجود، میزان صادرات میوه و سبزیجات ویتنام در سال 2015 بالغ بر 1.85 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 24% افزایش نشان می دهد. میزان صادرات این محصولات در دو ماه نخست سال جاری نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 39% افزایش داشته است. ویتنام بیش از 40 نوع میوه و سبزیجات را به بیش از 40 کشور جهان صادر می کند.

(12th March 2016(Vietnam News  

تقویت مناسبات ویتنام و موزامبیک

روسای جمهور ویتنام و موزامبیک در دیدار با یکدیگر در ماپوتو در خصوص اتخاذ اقدامات ملموس برای توسعه مناسبات دو جانبه، تسهیل تبادل هیاتهای دو جانبه در تمامی سطوح، حمایت متقابل در سازمانها و مجامع بین المللی و منطقه ای و افزایش حجم مبادلات تجاری دو جانبه به 500 میلیون دلار در سال 2020 توافق کردند. رئیس جمهور ویتنام در این دیدار از سفر خود به موزامبیک و دستاوردهای اجتماعی –اقتصادی این کشور ابراز خرسندی کرد. وی از حمایت موزامبیک از عضویت ویتنام در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای دوره 18-2016 قدردانی نموده و حمایت این کشور از عضویت ویتنام در کمیسیون حقوق بین الملل برای دوره 21-2017 و عضو غیر دایم شورای امنیت برای دوره 21-2020 را خواستار شد. رئیس جمهور موزامبیک نیز متقابلا سفر چونگ تان سانگ به کشورش را نقطه عطف مهمی در توسعه مناسبات دو جانبه دانست. فیلیپ نیوسی گفت وی ویتنام را سمبل شجاعت برای آزادی ملی دانسته و موفقیت های آن در سازندگی و توسعه ملی را تحسین می کند. قابل ذکر است که تان سانگ در سفر به موزامبیک با رئیس مجلس این کشور نیز دیدار و گفتگو کرد.

 (14th March 2016(Vietnam News     

شک و تردید نسبت به افزایش ارسال پول از خارج به داخل کشور

علیرغم رشد ارسال پول از سوی ویتنامیان خارج از کشور به داخل در سال 2015 و دو ماه نخست سال جاری، کارشناسان نسبت به تداوم روند افزایشی مذکور متفق القول نیستند. برخی از آنان به تصمیم فدرال رزرو آمریکا مبنی بر تداوم افزایش نرخ بهره دلار اشاره کرده و بر این باورند که این امر به همراه تصمیم بانک مرکزی ویتنام مبنی بر نرخ بهره صفر درصدی به حساب های پس انداز دلاری موجب خواهد شد تا ویتنامیان خارج از کشور در ارسال پول به داخل مردد باشند. از طرف دیگر، عده ای از کارشناسان به افزایش احتمالی 3 الی 5 درصدی نرخ تسعیر دانگ و دلار در سال جاری اشاره نموده و این امر را تقویت کننده ارسال پول از خارج به داخل کشور می دانند. اصلاح قانون مسکن که به ویتنامیان خارج از کشور و اتباع خارجی اجازه خرید مسکن در ویتنام را می دهد و همچنین بهبود بازار مسکن نیز به ارسال پول از خارج به داخل کمک خواهد کرد. میزان ارسال پول از خارج به هو شی مین در سال 2015 و دو ماه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 5.5 میلیارد دلار و 900 میلیون دلار بوده است.

(14th March 2016(Vietnam News  

سنگاپور؛ سومین سرمایه گذار بزرگ خارجی در ویتنام

بنا بر اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام، کشور سنگاپور با بیش از 36 میلیارد دلار در قالب نزدیک به 1570 پروژه سومین سرمایه گذار بزرگ خارجی در ویتنام است. میزان سرمایه گذاری این کشور در ویتنام در 2 ماه نخست سال جاری در قالب 30 پروژه جدید و 6 پروژه موجود در مجموع 470 میلیون دلار اعلام شده است. میانگین سرمایه گذاری صورت گرفته در هر یک از پروژه های سنگاپور در ویتنام بالغ بر 23 میلیون دلار است که از میانگین سرمایه گذاری 14 میلیون دلاری به ازای هر پروژه خارجی در ویتنام بسیار بالاتر است. بخش فرآوری و تولید بالغ بر 43% از کل سرمایه گذاری سنگاپور در ویتنام را جذب نموده است. میزان سرمایه گذاری سنگاپور در بخش مذکور در ویتنام در قالب 480 پروژه بالغ بر 15.6 میلیارد دلار است. شهر هو شی مین مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران سنگاپوری بوده است. میزان سرمایه گذاری سنگاپور در هو شی مین در قالب 780 پروژه بالغ بر 9.6 میلیارد دلار اعلام شده است. این سرمایه گذاری برابر با 50% کل پروژه های سرمایه گذاری در هو شی مین و 27% کل سرمایه گذاری سنگاپور در ویتنام است.

(15th March 2016(Vietnam News    

افزایش صادرات برنج ویتنام در 2 ماه نخست 2016

بنا بر اعلام اتحادیه خواربار ویتنام، صادرات برنج کشور در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 856216 تن به ارزش 347.8 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 101.89% افزایش در حجم و 81.73% افزایش در ارزش را نشان می دهد.

(16th March 2016(Vietnam News

 

دیدار رئیس جمهور ویتنام با رهبر ایران

چونگ تان سانگ، رئیس جمهور ویتنام، در سفر به ایران با رهبر این کشور در مورخه 15 مارس دیدار و گفتگو کرد. رهبر ایران سفر چونگ تان سانگ را ستوده و آن را نقطه عطفی در روابط دانست. رهبران دو کشور از توسعه پربار مناسبات سنتی دو جانبه ابراز خرسندی نمودند. آنها همچنین اظهار داشتند که ویتنام و ایران دارای شباهتهای تاریخی بسیاری بوده و هر دو هویت فرهنگی سنتی را تقویت کرده اند. چونگ تان سانگ گفت ویتنام آماده است تا تجارب خود در زمینه یکپارچگی و توسعه را به ایران منتقل کند و با این کشور در تقویت همکاری های دو جانبه کار کند. وی همچنین در خصوص نتایج دیدار خود با رئیس جمهور ایران و اقدامات ویژه برای تقویت همکاری ها در حوزه های مختلف صحبت کرد. وی گفت ایران در سیاست نگاه به شرقش همچنان می تواند ویتنام را بعنوان یکی از شرکای خود بداند. رئیس جمهور گفت وی امیدوار است تا رهبر ایران با توجه به نقش و پرستیژ خود به توسعه بیشتر مناسبات دو کشور در راستای منافع دو ملت کمک نماید. 

 (17th March 2016(Vietnam News

 

دیدار رئیس جمهور ویتنام با مدیر عامل صندوق بین المللی پول

چونگ تان سانگ، رئیس جمهور ویتنام، با کریستین لاگارد، مدیر عامل صندوق بین المللی پول، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار از حمایت های صندوق جهانی پول از جمله وامهای ترجیحی و مشاوره رسانی در سیاست گذاری و همچنین ارزیابی مفید صندوق از توسعه اقتصادی ویتنام قدردانی کرد. وی گفت ویتنام با رشد هدف گذاری شده 6 درصدی اهمیت ویژه ای به کیفیت رشد قایل بوده و بر تغییر ساختار بانکها و شرکت ها، توسعه بخش خصوصی، جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی و اصلاح در اقتصاد کشاورزی متمرکز است. ویتنام امیدوار است تا کمک های بیشتری را از صندوق جهانی پول دریافت کند. لاگارد متقابلا اظهار داشت که صندوق جهانی پول معاضدت فنی بیشتری را برای کمک به ویتنام در دستیابی به ثبات اقتصاد کلان ارائه خواهد کرد. وی گفت سیاست توسعه ای سالم و قوت داخلی ویتنام، در کنار حمایت های سازمانهای بین المللی همچون صندوق بین المللی پول، عوامل مهمی برای دستیابی به اهداف تعیین شده همچون کاهش فقر و کنترل تورم است. قابل ذکر است که نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، نیز با لاگارد دیدار و گفتگو کرد.      

 (17th March 2016(Vietnam News      

 

برنامه ریزی Appleبرای سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری در ویتنام

شرکت Appleدر نظر دارد تا با سرمایه گذاری بالغ بر 1 میلیارد دلار یک مرکز بانک اطلاعاتی در ویتنام احداث نماید. مرکز مذکور بعنوان مرکزی برای تحقیق و توسعه (R&D) خواهد بود. شرکت Appleدر اکتبر گذشته شرکت تابعه خود در ویتنام را تحت عنوان Apple Vietnam LLCدر شهر هو شی مین تاسیس کرد. انتظار می رود که این شرکت بزودی انباری در ویتنام برای پخش محصولات خود ایجاد کند. شرکت Appleسال گذشته بالغ بر 8 میلیارد دلار در زمینه تحقیق و توسعه هزینه کرد.

(17th March 2016(Vietnam News     

 

20% مردم ویتنام نیازمند حمایت مالی هستند

نوین نوک توان، معاون رئیس اداره حمایت اجتماعی وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، در سمیناری اظهار داشت که درحدود 20% از مردم ویتنام نیازمند حمایت مالی هستند. وی گفت افراد مسن، معلولین، بی خانمان ها، کودکان محروم و قربانیان خشونت و قاچاق انسان از جمله افرادی هستند که به این کمک ها نیاز دارند. وی گفت در حال حاضر بالغ بر 2.6 میلیون نفر از جمعیت کشور کمک مالی دریافت می کنند.

(18th March 2016(Vietnam News

 

تلاش ویتنام برای ارتقاء برابری جنسیتی در کشور

تحت پروژه وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام و سازمان همکاری های توسعه بین المللی اسپانیا، بیش از 1400 مستخدم دولت و هزار مدرس و دانشجو آموزش ها و اسناد فنی مربوط به برابری جنسیتی را دریافت کردند. این پروژه با هدف تضمین حقوق زنان در سیاست ها و مقررات کاری و افزایش آگاهی مردم در خصوص برابری جنسیتی در دوره زمانی 16-2012 برگزار می شود.

(23rd March 2016(Vietnam News

 

رتبه چهارم ویتنام در تبدیل ثروت ملی به رفاه مردم

بر اساس ارزیابی توسعه اقتصادی پایدار گروه مشاوره ای بوستون، ویتنام از لحاظ تبدیل ثروت ملی به رفاه مردم در میان 149 کشور در رتبه چهارم قرار گرفت. بررسی های صورت گرفته نشان میدهد که میزان رفاه مردم در ویتنام با رفاه کشورهایی با سرانه تولید ناخالص داخلی 10 هزار دلاری برابری می کند. این در حالیست که سرانه تولید ناخالص داخلی (بر اساس برابری قدرت خرید) در ویتنام بالغ بر 5200 دلار است.

(23rd March 2016(Vietnam News

 

پایان کمک های توسعه ای رسمی ترجیهی به ویتنام از ژوئیه 2017

چونگ هونگ لونگ، رئیس اداره مدیریت دیون و فاینانس خارجی وزارت دارایی ویتنام، اظهار داشت که ویتنام از ژوئیه 2017 وامهای ترجیهی در قالب کمک های توسعه رسمی دریافت نخواهد کرد. وی افزود دریافت کمک های توسعه رسمی با توجه به تبدیل شدن ویتنام به کشوری با درآمد متوسط سخت تر و محدودتر شده است. آمارها نشان می دهد که میزان کمکهای توسعه رسمی اعطایی به ویتنام در دوره زمانی 20-2005 بالغ بر 45 میلیارد دلار است.  

(23rd March 2016(Vietnam News

 

تولید 50 میلیون تنی زغال سنگ در سال 2020

طرح توسعه صنعت زغال سنگ ویتنام تا سال 2020 با چشم انداز 2030 میزان تولید زغال سنگ در کشور در سال 2020 را بالغ بر 47 الی 50 میلیون تن برآورد نموده است. این در حالیست که نیاز کشور برای زغال سنگ در همان سال بالغ بر 86.4 میلیون تن براورد شده است که 64.1 میلیون تن از آن برای تولید برق مصرف خواهد شد. میزان تولید زغال سنگ و نیاز ویتنام به این محصول در سال 2030 نیز به ترتیب بالغ بر 57-55 میلیون تن و 156.6 میلیون تن تخمین زده شده است.

(23rd March 2016(Vietnam News

 

دیدار رئیس کمیته خلق شهرداری هانوی با بازرگانان آمریکایی

نوین دوک چونگ، رئیس کمیته خلق شهرداری هانوی، با بیش از 50 بازرگان آمریکایی دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار گفت پایتخت بهترین شرایط را برای سرمایه گذاران آمریکایی جهت آغاز پروژه هایشان ایجاد خواهد کرد. وی گفت هانوی همواره آمریکا را بعنوان یکی از قابل اتکاترین شرکای تجاری و سرمایه گذاری خود می داند. با این وجود، روابط دو جانبه همطراز ظرفیت ها نیست. وی از شرکت های آمریکایی خواست تا سرمایه گذاری بیشتری را در زمینه های بانکی، مالی، توسعه نرم افزار، الکترونیک، فناوری اطلاعات، صنایع حمایتی و حفاظت از محیط زیست انجام دهند. سرمایه گذاری آمریکا در ویتنام در 11 ماه نخست سال 2015 بالغ بر 226 میلیون دلار اعلام شده است. در مدت مذکور، آمریکا حائز رتبه چهاردهم در میان 57 کشور سرمایه گذار در ویتنام بوده است.

(24th March 2016(Vietnam News

 

توافق ویتنام و روسیه برای تولید وسیله نقلیه

وزرای صنعت و تجارت ویتنام و روسیه پروتکل حمایت از تولید وسیله نقلیه در ویتنام را امضاء کردند. بر اساس پروتکل مذکور، تولید کنندگان وسایل نقلیه در روسیه همچون Kamaz, Gazو Uazبا همتایان ویتنامی خود برای ایجاد سرمایه گذاری مشترک در تولید و مونتاژ کامیون، خودرو با بیش از 10 صندلی و چندین خودرو با کاربری خاص همکاری خواهند کرد.

(24th March 2016(Vietnam News      

 

پیش بینی سیل بیسابقه در ویتنام در نیمه دوم سال جاری

بنا بر پیش بینی سازمان هواشناسی ویتنام، سیل بیسابقه شبیه به سیل سال 1999 در نیمه دوم سال در ویتنام به وقوع خواهد پیوست. ویتنام هم اکنون با شدید ترین خشکسالی در 100 سال گذشته مواجه بوده و بر اساس پیش بینی ها، این خشکسالی تا پایان ژوئن ادامه خواهد داشت. سیل سال 1999 در مرکز ویتنام کشته شدن 595 نفر و خسارت 165 میلیون دلاری را بدنبال داشت.

(24th March 2016(Vietnam News

 

ایجاد مرکز پژوهشی 300 میلیون دلاری در هانوی

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، با احداث مرکز300 میلیون دلاری پژوهشی و توسعه ای توسط شرکت سامسونگ در هانوی موافقت کرد. این پروژه در زمینی به مساحت 3 هکتار با ساختمانی 21 طبقه احداث خواهد شد. اشتغال زایی پروژه در سال 1016 بالغ بر 2 هزار نفر و در سالهای آتی برابر با 4 هزار نفر خواهد بود. اجرای این پروژه به سه فاز 17-2016، 2018 و 2019 تقسیم شده و سرمایه گذاری صورت گرفته در مراحل مذکور به ترتیب 50 میلیون دلار، 150 میلیون دلار و 100 میلیون دلار است. انتظار میرود که مرکز مذکور در سال 2019 شروع به فعالیت نماید.    

(25th March 2016(Vietnam News

 

کاهش قدرت رقابت پذیری برنج صادراتی ویتنام با افزایش قیمت

اقدام صادرکنندگان برنج ویتنام در افزایش قیمت موجب کاهش قدرت رقابت پذیری این محصول در بخش صادرات شده است. بدنبال افزایش بهای برنج در بازار داخلی، صادرکنندگان ویتنامی بهای این محصول برای صادرات را با 5 الی 10 دلار رشد در هر تن به 365 الی 390 دلار افزایش دادند. این نرخ 10 الی 20 دلار بیش از بهای مورد انتظار خریدار و 10 الی 15 دلار بیش از بهای برنج صادراتی تایلند است. میزان صادرات برنج ویتنام در دو ماه و نیم نخست سال بالغ بر 1.1 میلیون تن به ارزش 475 میلیون دلار بوده است.

(25th March 2016(Vietnam News

 

رشد 0.57 درصدی شاخص بهای مصرفی در ماه مارس

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، رشد شاخص بهای مصرفی در ماه مارس 2016 در مقایسه با فوریه 2016 و مارس 2015 به هرتیب بالغ بر 0.57% و 1.69% بوده است.

(25th March 2016(Vietnam News

 

افزایش سرمایه گذاری چین در ویتنام

بنا بر اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام، سرمایه گذاری چین در ویتنام در سالهای اخیر افزایش یافته است، بطوریکه از 312 میلیون دلار در سال 2012 به 2.3 میلیارد دلار در سال 2013 و 7.9 میلیارد دلار در سال 2014 افزایش یافته است. در حال حاضر، چین با 10.4 میلیارد دلار سرمایه گذاری در قالب 1346 پروژه در رتبه نهم در میان 112 کشور سرمایه گذار در ویتنام قرار دارد. میانگین سرمایه گذاری هر پروژه چینی در ویتنام 7.7 میلیون دلار اعلام شده است.

 (25th March 2016(Vietnam News     

تلاش دانانگ برای جذب گردشگر خارجی

نوین هو چین، معاون اداره فرهنگ، ورزش و گردشگری شهر دانانگ، در همایش گردشگری بهاره شهر با حضور 200 آژانس مسافرتی از شهر های دانانگ، هوئه و هوی آن گفت مشوق های ضعیف و فقدان مراکز ورزشی، خرید، تجاری و تفریحات شبانه با استانداردهای بین المللی مانع آن شده است تا دانانگ به مقصدی جذاب برای گردشگران بین المللی تبدیل شود. وی گفت توسعه سریع هتل های کوچک، کیفیت پایین رستوران ها و کمبود نیروی انسانی ماهر در بخش گردشگری مانع توسعه صنعت گردشگری شهر هستند.    

(25th March 2016(Vietnam News

 

رشد 7.1 درصدی تو لید ناخالص داخلی هو شی مین در 3 ماهه نخست سال

رئیس اداره برنامه ریزی و سرمایه گذاری شهر هو شی مین در نشستی برای بررسی وضعیت اجتماعی – اقتصادی شهر اظهار داشت که اقتصاد شهر در 3 ماهه نخست سال جاری دستاوردهای مهمی داشته است که از آن جمله می توان به تولید ناخالص داخلی نزدیک به 10 میلیارد دلار و رشد 7.1 درصدی تولید ناخالص داخلی در مقایسه با رشد 6.9 درصدی آن در مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد. میزان صادرات و واردات شهر در 3 ماهه نخست سال جاری نیز به ترتیب 6.7 میلیارد دلار و 7.9 میلیارد دلار اعلام شده است. در مدت مذکور، به 158 پروژه خارجی با سرمایه گذاری مستقیم 192.4 میلیون دلار مجوز اعطاء شده است. میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده در 3 ماه نخست 2016 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 58% افزایش نشان می دهد.

(25th March 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد 19 درصدی درآمد مالیاتی

مسئولین مالیاتی ویتنام میزان درآمد مالیاتی در 10 ماه باقیمانده از سال جاری را بالغ بر 30.4 میلیون دلار برآورد کردند. این رقم در مقایسه با درآمد مالیاتی مدت مشابه سال گذشته 19% افزایش نشان می دهد.

(25th March 2016(Vietnam News

 

یک سوم جمعیت ویتنام عضو فیسبوک هستند

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی شرکت فیسبوک، بالغ بر 35 میلیون نفر از جمعیت ویتنام، معادل نزدیک به یک سوم جمعیت کشور، عضو فیسبوک هستند. بنا بر اعلام شرکت مذکور، بالغ بر 241 میلیون نفر از جنوب شرق آسیا عضو فیسبوک هستند.

(25th March 2016(Vietnam News

 

افتتاح پل Cua Daiدر استان مرکزی کوانگ نام

پل Cua Daiدر استان مرکزی کوانگ نام با حضور نوین سین هونگ، رئیس مجلس ملی ویتنام، افتتاح شد. این پل با 1.48 کیلومتر طول و 25.5 متر عرض Hoi Anرا به مناطق Thang Binhو Duy Xuyenوصل می کند. احداث پل مذکور با سرمایه گذاری بالغ بر 155.25 میلیون دلار در سال 2009 آغاز شد. نوین سین هونگ در سخنرانی خود نقش پل مذکور برای توسعه اجتماعی –اقتصادی منطقه را مهم توصیف کرد.

(28th March 2016(Vietnam News

 

سرمایه گذاری 133 میلیون دلاری دانانگ در بندر Lien Chieu

شهر دانانگ در نظر دارد تا با سرمایه گذاری 133 میلیون دلاری بندر Lien Chieuرا به بندر مهم منطقه مرکزی و کریدور اقتصادی شرق –غرب تبدیل نماید. کریدور مذکور کشورهای تایلند، میانمار، لائوس و ویتنام را به هم متصل می کند. بندر مذکور هم اکنون ظرفیت خدمت رسانی به کشتی های کانتینر بر 50 هزار تنی را دارد. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، این بندر قادر خواهد بود تا به کشتی های 100 هزار تنی نیز ارائه خدمات کند.

(28th March 2016(Vietnam News

 

افزایش 119 درصدی سرمایه گذاری خارجی در ویتنام

بنا بر اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی ویتنام، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده در ویتنام در سه ماهه نخست سال جاری بالغ بر 4.03 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 119% افزایش نشان می دهد. در مدت مذکور، کشورهای کره جنوبی، سنگاپور و تایوان به ترتیب با 888.6 میلیون دلار، 554 میلیون دلار و 466 میلیون دلار به ترتیب در رتبه های اول تا سوم سرمایه گذاران خارجی در ویتنام بوده اند. در سه ماهه نخست سال جاری به بالغ بر 473 پروژه با سرمایه گذاری کل 2.74 میلیارد دلار مجوز اعطاء شده است و 203 پروژه موجود نیز مجوز افزایش سرمایه گذاری بالغ بر 1.29 میلیارد دلار را دریافت کرده اند. میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی محقق شده در 3 ماهه نخست سال 2016 نیز بالغ بر 3.5 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15% افزایش دارد. بخش تولید و فرآوری با 2.9 میلیارد دلار توانسته است تا 72.2% از کل سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در کشور را در 3 ماهه نخست سال جاری جذب نماید. استان Dong Nai نیز با 585 میلیون دلار بیشترین سرمایه گذاری خارجی در میان استانها و شهرهای کشور را جذب کرده است.

(28th March 2016(Vietnam News

 

ذخیره ارزی ویتنام به 40 میلیارد دلار رسید

سایگون تایمز به نقل از یک منبع آگاه از بانک مرکزی ویتنام، میزان ذخایر ارزی کشور را بالغ بر 40 میلیارد دلار اعلام کرد. اجرای موفق سیاست های پولی عمده دلیل افزایش ذخیره ارزی ویتنام اعلام شده است.

(28th March 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد خرده فروشی در ویتنام

روز دوشنبه در سمیناری در هو شی مین اعلام شد که با توجه به امضاء موافقتنامه های تجارت آزاد و موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه، بخش خرده فروشی ویتنام دارای ظرفیتی عظیم برای سرمایه گذاران می باشد. یکی از کارشناسان حاضر در نشست درآمد خرده فروشی در ویتنام در سال 2015 را بالغ بر 102 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت انتظار می رود که این رقم در سال 2020 به 179 میلیارد دلار افزایش یابد.

(29th March 2016(Vietnam News

 

اقدام بانک ها در اخذ وام های بین المللی برای تامین نیازهای سرمایه ای

چندین بانک ویتنامی برای تامین نیازهای سرمایه ای از جمله اعطای وامهای دراز مدت و میان مدت داخلی به اخذ وام از بانکها و موسسات مالی بین المللی روی آورده اند. اخیرا بانک SacomBankقرارداد اخذ وام 50 میلیون دلاری از بانک Cathay Unitedرا امضاء کرد. بانک VietinBankنیز قراردادی را برای اخذ وام 200 میلیون دلاری از 18 بانک بین المللی در تایپه را امضاء کرد. تعداد دیگری از بانکهای داخلی نیز در حال مذاکره با موسسات بین المللی برای اخذ وام می باشند.

(29th March 2016(Vietnam News

 

بانک توسعه آسیا (ADB) رشد اقتصادی ویتنام در سال جاری را بالغ بر 6.7% پیش بینی نمود. بانک مذکور رشد اقتصادی ویتنام در سال آینده را بالغ بر 6.5% پیش بینی نموده است. بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، رشد اقتصادی کشور در سه ماهه نخست سال جاری بالغ بر 5.46% بوده است. برخی از مقامات ویتنامی هشدار داده اند که خشکسالی شدید و پیشروی آب شور می تواند رشد تولید ناخالص داخلی کشور را به مخاطره اندازد.  

 (31st March 2016(Vietnam News

 

برگزاری نمایشگاه منسوجات در هو شی مین

برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی منسوجات و پوشاک با حضور 1065 شرکت از 24 کشور جهان دیروز در هو شی مین آغاز شد. این نمایشگاه به مدت 4 روز در مساحتی به وسعت 30 هزار متر مربع برگزار می گردد.

(31st March 2016(Vietnam News

 

کمک توسعه رسمی ژاپن به بخش حمل و نقل و محیط زیست

سازمان همکاری بین المللی ژاپن موافقتنامه هایی را با ویتنام برای اعطای کمک توسعه رسمی به ارزش کل 847.39 میلیون دلار امضاء نمود. کمک مذکور برای توسعه 4 پروژه در بخش های حمل و نقل  محیط زیست هزینه خواهد شد.

(2nd April 2016(Vietnam News

 

آغاز اجرای پروژه گاز Kien Giangتوسط نخست وزیر

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، اجرای پروژه گاز بلوک B-O Menدر استان جنوبی Kien Giangرا کلید زد. این پروژه توسط پتروویتنام اجراء می شود و امید است تا بالغ بر 107 میلیارد متر مکعب گاز و 12.65 میلیون بشکه میعانات از بلوک فلات قاره Bتولید کند. انتظار میرود که در دوره 40-2020، سالانه بالغ بر 5.06 میلیارد متر مکعب گاز بعنوان سوخت در نیروگاههای برق Kien Giangو O Menبه ساحل منتقل شود. توسعه بلوک Bدر عرض 20 سال بالغ بر 6.8 میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت. لوله گاز Block B- O Menنیز با 1.2 میلیارد دلار و 431 کیلومتر طول گاز را از بلوک مذکور به Kien Giagمنتقل خواهد کرد. انتظار میرود که پروژه مذکور در سه ماهه دوم سال 2020 به بهره برداری برسد.

(4th April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد اقتصادی بالا برای ویتنام در سالهای 2016 و2017

بانکهای بین المللی رشد اقتصادی بالایی را برای ویتنام در سالهای 2016 و 2017 پیش بینی کردند. بانک استرالیا –نیوزیلند (ANZ) رشد تولید ناخالص داخلی ویتنام برای سالهای 2016 و 2017 را به ترتیب بالغ بر 6.9% و 6.5% پیش بینی کرد. بانک توسعه آسیا نیز ارقام 6.7% و 6.5% را برای سالهای 2016 و 2017 پیش بینی کرده است. Credit Suisseنیز رشد تولید ناخالص داخلی ویتنام برای سال 2017 را بالغ بر 6.3% پیش بینی کرده و افزوده است که در سال آینده، ویتنام پس از چین و هند بیشترین رشد اقتصادی را در منطقه خواهد داشت.  رشد اقتصادی چین و هند به ترتیب 6.6% و 7.8% پیش بینی شده است.

(4th April 2016(Vietnam News

 

آغاز پرواز ایرباس های جدید در ویتنام ایرلاین

ویتنام ایرلاین استفاده از ایرباس A350-900XWBرا هفته گذشته در مسیر هو شی مین –شانگهای آغاز کرد. استفاده از ایرباس مذکور در واکنش به افزایش تقاضا برای سفر هوایی میان دو شهر مذکور صورت می گیرد.

(4th April 2016(Vietnam News

 

برگزاری همایش مدیران شرکت ها در هانوی

مدیران عامل اجرایی بیش از 300 شرکت ویتنامی در همایشVietnam CEO 2016در هانوی حضور یافتند. در این همایش مدیران عامل اجرایی شرکت های داخلی و خارجی و کارشناسان و سیاست گذاران اقتصادی در خصوص شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت ها و به روز رسانی شرکت ها در خصوص فرصتها و چالشهای یکپارچگی و ادغام جهانی به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

(4th April 2016(Vietnam News

 

افتتاح نخستین دادگاه خانواده و نوجوانان در ویتنام

دیوان خلق شهر هو شی مین نخستین دادگاه خانواده و جوانان را دیروز افتتاح کرد. این دادگاه نخستین دیوانی است که بطور تخصصی به پرونده های خردسالان رسیدگی خواهد کرد. چونگ هوا بین، رئیس دیوان عالی ویتنام، در مراسم افتتاح دادگاه اظهار داشت که ایجاد دادگاه خانواده و خردسالان نقطه عطفی در اصلاحات قضایی است. دادگاه مذکور حفاظت بهتر سیستم قضایی از خانواده ها و خردسالان را تضمین خواهد کرد. این اقدام نشان دهنده تعهد بالای دولت برای حفظ حقوق کودکان است.

(5th April 2016(Vietnam News

 

موافقت نخست وزیر با طرح سامانه اتوبوس تندرو برای هانوی

نوین تان زونگ، نخست وزیر ویتنام، طرح حمل و نقل هانوی تا سال 2030 با چشم انداز 2050 را تایید کرد. در طرح مذکور، ایجاد 8 مسیر سامانه اتوبوس تندرو (BRT) در هانوی پیش بینی شده است. طول کل 8 مسیر فوق 200 کیلیومتر خواهد بود.

(5th April 2016(Vietnam News

 

افزایش 11.3 درصدی واردات الوار چوب توسط ویتنام

بنا بر آمارهای موجود، واردات الوار ویتنام در سال 2015 بالغ بر 1.66 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال 2014 برابر با 11.3% افزایش نشان می دهد.

(5th April 2016(Vietnam News

 

بسته شدن 2900 شرکت در 3 ماهه نخست سال 2016

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، بالغ بر 2900 شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری بسته شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13.8% افزایش نشان می دهد. بالغ بر 93% از شرکت های مذکور شرکت های کوچک با سرمایه به ثبت رسیده کمتر از 446 هزار دلار بوده اند. کمبود سرمایه دراز مدت و قدرت رقابت پذیری پایین عمده دلایل بسته شدن این شرکت هاست. در سه ماهه نخست سال جاری، تعداد شرکت هایی که فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورده اند نیز با 23.9% افزایش بالغ بر 20 هزار شرکت عنوان شده است. تعداد شرکت های جدید التاسیس در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 23700 شرکت بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 24.8% افزایش دارد.

(5th April 2016(Vietnam News

 

مشاهده نخستین مورد ابتلاء به ویروس زیکا در ویتنام

وزارت بهداشت ویتنام اعلام نمود که برای نخستین بار در ویتنام، دو فرد مبتلاء به ویروس زیکا در استان مرکزی Khanh Hoaمشاهده شده اند. نوین تان لانگ، معاون وزیر بهداشت ویتنام، در کنفرانسی مطبوعاتی در هو شی مین افزود که هیچکدام از خانواده و خویشاوندان دو بیمار فوق به ویروس مذکور آلوده نمی باشند. وی وضعیت جسمانی دو فرد مبتلاء به ویروس زیکا را با ثبات اعلام کرد.

(6th April 2016(Vietnam News

 

تضمین عرضه آب؛ اولویت در هو شی مین و دلتای مکونگ

کارشناسان داخلی و خارجی حاضر در کنفرانس 4 روزه هو شی مین بر اولویت تضمین عرض آب در شهر و منطقه دلتای مکونگ تاکید کردند. در این کنفرانس تبعات تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، افزایش سطح آب دریاها و پیشروی آب شور مورد بررسی قرار گرفت. افزایش سطح آب دریاها و رشد میزان شوری رودخانه های Sai Gonو Dong Naiو آلودگی صنعتی موجب تهدید عرضه آب در شهر شده است. آب مورد نیاز بیش از 10 میلیون نفر از دو رودخانه مذکور تامین می شود.

(6th April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی افزایش 1 درصدی نرخ بهره سپرده گذاری های دانگی در ویتنام

بر اساس گزارش کمیسیون ملی نظارت مالی ویتنام، انتظار میرود که نرخ بهره سپرده گذاری های دانگی در ویتنام در سال جاری بالغ بر 1% افزایش داشته باشد.

(6th April 2016(Vietnam News

 

ویتنام کمک بین المللی برای مبارزه با مواد مخدر را خواستار شد

وو دوک دام، معاون نخست وزیر ویتنام، گفت ویتنام همچنان برای مقابله با قاچاق مواد مخدر جهد و کوشش می کند و برای موفقیت در این مسیر، نیازمند حمایت جامعه بین المللی است. وی گفت ویتنام به منطقه بدنام تولید افیون، موسوم به مثلث طلایی، در منطقه مرز مشترک لائوس، میانمار و تایلند، نزدیک است و به همین دلیل، ویتنام تبدیل به یکی از نقاط اصلی انتقال مواد مخدر تبدیل شده و تعداد معتادان در کشور افزایش یافته است. جای تعجب نیست که پیشگیری و مقابله با مواد مخدر یکی از اولویت های دولت بوده و موفقیت هایی در این راستا حاصل شده است. برای نخستین بار در دو دهه اخیر، تعداد معتادین کشور در سال 2015 به نسبت سال قبل کاهش داشت. بالغ بر 200 هزار معتاد در سرتاسر کشور شناسایی و سرشماری شده اند که در مقایسه با سال 2014 بالغ بر 4 هزار نفر کاهش نشان می دهد.

(7th April 2016(Vietnam News

 

وزارت بهداشت نحوه مقابله با ابتلاء به زیکا را منتشر کرد

وزارت بهداشت ویتنام دستورالعمل پیشگیری از ابتلاء زنان باردار به ویروس زیکا و نحوه مداوای آن را منتشر کرد. تا کنون دو نفر در ویتنام به بیماری مذکور مبتلاء شده اند.

(7th April 2016(Vietnam News

 

افزایش صادرات میوه و سبزیجات ویتنام

بنا بر اعلام وزارت کشاورزی و عمران روستایی ویتنام، میزان صادرات میوه و سبزیجات کشور در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 526 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 41% افزایش نشان می دهد. در مدت مذکور، چین بزرگترین خریدار میوه و سبز یجات ویتنام بوده است. بالغ بر 71% از صادرات میوه و سبزیجات ویتنام به کشور چین صورت گرفته است. میزان واردات میوه و سبزیجات چین از ویتنام در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 236 میلیون دلار اعلام شده است.

(7th April 2016(Vietnam News

 

افزایش مالیات بر خودروهای 2500 سی سی به بالا

نمایندگان مجلس ملی ویتنام با پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش مالیات بر خودروهای بالای 2500 سی سی و کاهش مالیات برای خودروهای با حجم موتور پایین موافقت کردند. بر اساس گزارش دولت ویتنام، خودروهای با حجم موتور بالا مصرف سوخت بالایی داشته، اندازه این خودروها با زیرساخت های ترافیکی کشور متناسب نبوده و آلاینده های بیشتری تولید می کنند. از طرف دیگر، کاهش مالیات بر مصرف خودروهای با حجم موتور پایین فرصت هایی را برای خودرودار شدن افراد با درآمد متوسط ایجاد خواهد کرد و به توسعه صنعت خودرو کشور کمک می کند. اتحادیه خودروسازان ویتنام فروش 260 هزار دستگاه خودرو در سال جاری را پیش بینی نموده است. این رقم 10% بیش از میزان فروش خودرو در سال 2015 است.

(8th April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد 7.3 الی 11.9 درصدی مصرف لوازم الکترونیکی در ویتنام

نتیجه پژوهش ها و بررسی ها نشان می دهد که میزان مصرف لوازم الکترونیکی در ویتنام تا سال 2020 بالغ بر 7.3% الی 11.9% افزایش خواهد یافت.

(8th April 2016(Vietnam News

 

کاهش کسری تجاری ویتنام با چین

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، کسری تجاری ویتنام با چین در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 6.5 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15.6% کاهش نشان می دهد. میزان صادرات ویتنام به چین و بالعکس در 3 ماهه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 3.9 میلیارد دلار و 10.4 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 8.2% افزایش و 8% کاهش نشان می دهد. میزان صادرات ویتنام به چین و بالعکس در سال 2016 به ترتیب بالغ بر 18.5 میلیارد دلار و 46.5 میلیارد دلار برآورد می شود. صادرات ویتنام به چین  و بالعکس در سال 2015 به ترتیب بالغ بر 17.14 میلیارد دلار و 49.53 میلیارد دلار بوده است. 

 (9th April 2016(Vietnam News

بررسی TPPدر کنفرانس هو شی مین

در کنفرانسی در شهر هو شی مین، کارشناسان اظهار داشتند که موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه (TPP) مزایا و چالشهایی را برای ویتنام خواهد داشت. چونگ دین توین، وزیر پیشین بازرگانی و مشاور ارشد دولت در مذاکرات TPPگفت که موافقتنامه مذکور سرمایه گذاری در ویتنام، صادرت، اشتغال زایی و رشد اقتصادی را افزایش خواهد داد. این موافقتنامه فناوری های جدید را به کشور خواهد آورد، الگوی رشد کشور را تغییر خواهد داد، چارچوبی برای اصلاحات سازمانی ایجاد خواهد کرد و موجب بهبود فضای کسب و کار خواهد شد. وی افزود از طرف دیگر، موافقتنامه مذکور رقابت شدیدی را به همراه خواهد داشت. بعنوان مثال، چنانچه قدرت رقابت پذیری کالاهای کشاورزی ارتقاء نیابد و استانداردهای ایمنی غذایی و پیشگیری از بیماریها تضمین نشود، حوزه های کشاورزی و روستایی آسیب پذیر خواهد بود.

(9th April 2016(Vietnam News

 

تعهدات محیط زیستی TPP؛ چالشی بزرگ برای ویتنام

اجرای تعهدات زیست محیطی موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه (TPP) چالشی بزرگ برای ویتنام خواهد بود. از جمله این تعهدات می توان به حفاظت از لایه ازن، حفاظت از محیط دریایی در مقابل آلودگی کشتی ها، تقویت تنوع زیستی، مبارزه با قاچاق حیوانات، مدیریت پایدار شیلات و اقتصاد محیط زیست محور اشاره کرد.

(9th April 2016(Vietnam News

 

طرح سامانه اتوبوس تندرو هو شی مین نهایی شد

زمانبندی احداث اولین خط از سامانه اتوبوس تندرو (BRT) شهر هو شی مین به همراه جزئیات آن نهایی شد. احداث اولین خط از BRTهو شی مین از اواخر سال جاری آغاز و در پایان سال 2018 به بهره برداری خواهد رسید. خط مذکور 23 کیلومتر طول و 28 ایستگاه خواهد داشت. روزانه بالغ بر 31600 مسافر توسط خط مذکور جابجا خواهد شد.

(9th April 2016(Vietnam News

 

نخستین مورد ابتلاء به زیکا در هو شی مین مشاهده شد

نخستی مورد ابتلاء به ویروس زیکا در شهر هو شی مین به ثبت رسید. فرد مبتلاء زن باردار 33 ساله از منطقه دو شهر است. اداره بهداشت شهر هو شی مین شش تیم را برای مبارزه با پشه ها و لارو آنها در کل مناطق شهر ایجاد نموده است.

(9th April 2016(Vietnam News

 

برگزاری نخستین نمایشگاه موتورسیکلت ویتنام

نخستین نمایشگاه موتورسیکلت ویتنام در شهر هو شی مین برگزار شد. در این نمایشگاه نامهای آشنای صنعت موتورسیکلت همچون یاماها، هوندا، SYM، کاوازاکی، سوزوکی، DUCATIو PIAGGIOحضور داشتند. بالغ بر 100 هزار نفر از نمایشگاه مذکور بازدید بعمل آوردند.

(9th April 2016(Vietnam News

 

تاکید ویتنام بر تداوم همکاری با بانک جهانی

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با ویکتوریا کواکوا، نماینده بانک جهانی در ویتنام، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که دولت ویتنام به افزایش همکاری با بانک جهانی (WB) بویژه در پرداختن به موضوع تغییرات آب و هوایی، ارتقاء مدیریت دولتی، بهبود فضای سرمایه گذاری و مبارزه با فساد ادامه خواهد داد. وی گفت ویتنام از حمایت و مشاوره های بانک جهانی بویژه کواکوا قدردانی می کند. ویتنام بانک جهانی را دوست و شریک قابل اتکاء خود می داند. فووک در ادامه افزایش تبادل اطلاعات میان دو طرف برای ارتقاء کارآمدی همکاری دو جانبه را خواستار شد. کواکوا متقابلا انتخاب فووک به عنوان نخست وزیر ویتنام و همچنین رای مثبت مجلس به کابینه جدید را تبریک گفت و افزود بانک جهانی به مناسبات و همکاری خود با ویتنام اهمیت قایل است. کواکوا گفت وی امیدوار است تا همکاری دو طرف در دوران نخست وزیری فووک ارتقاء یابد. قابل ذکر است که نوین سوان فووک روز شنبه با سفیر ژاپن در ویتنام بعنوان نخستین میهمان دولت جدید دیدار و گفتگو کرد. سوان فووک گفت وی و اعضای کابینه اش در اجلاس ماه می G7در ژاپن حضور خواهند یافت. این سفر به دعوت نخست وزیر ژاپن صورت می گیرد.

(11th April 2016(Vietnam News    

 

تقویت مناسبات تجاری ویتنام و ایتالیا

اتحادیه شرکت های ویتنامی در ایتالیا و اتاق بازرگانی ایتالیا –ویتنام روز جمعه در میلان موافقتنامه همکاری امضاء کردند. بر اساس موافقتنامه مذکور، دو طرف به بازرگانان دو کشور اطلاع رسانی نموده و معاضدت های حقوقی ارائه خواهند کرد.

(11th April 2016(Vietnam News   

 

3 زن ویتنامی در میان 50 زن بازرگان برتر در آسیا

مجله فوربس آمریکا 3 زن ویتنامی را در لیست 50 زن برتر بازرگان در آسیا در سال 2016 قرار داد. کائو تی نوک زونگ، رئیس و مدیر شرکت جواهرآلات Phu Nhuan، نوین تی فونگ تائو، بنیانگذار و رئیس هلدینگ Sovicoو تای هونگ، رئیس شرکت عرضه کننده شیر (TH Group) سه زن ویتنامی هستند که نام آنها در لیست مذکور وجود دارد. شرکت جواهرآلات Phu Nhuanدارای 200 شعبه و 3 هزار نیروی کار می باشد. این شرکت فعالیت خود را از سال 1998 آغاز نموده است. درآمد و سود شرکت مذکور در سال 2015 به ترتیب بالغ بر 350 میلیون دلار و 23 میلیون دلار اعلام شده است. تی نوک زونگ بالغ بر 17% از سهام شرکت را در اختیار دارد. تائو سهام دار عمده Sovicoاست. این هلدینک مالک بانک HDو شرکت هواپیمایی بین المللی VietJetمی باشد. هونگ متمرکز بر شیر مایع بوده و سال گذشته تصمیم گرفت تا 2.7 میلیارد دلار در صنعت کشاورزی در روسیه سرمایه گذاری نماید که از ان جمله می توان به مزرعه لبنیات 500 میلیون دلاری اشاره کرد. هدف وی مالکیت 350 هزار راس گاو و تولید 1.8 میلیون لیتر شیر در سال است. درآمد و سود TH Groupدر سال 2015 به ترتیب 215 میلیون دلار و 45 میلیون دلار بوده است.

(11th April 2016(Vietnam News     

 

جنوب ویتنام بدنبال استفاده از CNGاست

استانهای جنوبی کشور از دولت خواستند تا استفاده از گاز طبیعی فشرده (CNG) را با سیاست های ویژه تقویت و تشویق نماید. معاون اداره حمل و نقل استان جنوبی Dong Naiگفت که پیشنهاد خرید 550 اتوبوس CNGتحویل دولت شده است، اما دولت مرکزی سیاستی را برای کمک به شرکت ها در توسعه صنعت حمل و نقل CNGاتخاذ ننموده است.

(11th April 2016(Vietnam News

 

کمک 2.9 میلیون دلاری دولت به آموزش در صنعت پوشاک و منسوجات

دولت ویتنام بالغ بر 2.9 میلیون دلار برای آموزش نیروی کار در صنعت پوشاک و منسوجات کشور هزینه خواهد کرد. این کمک در راستای اجرای استراتژی توسعه صنعت پوشاک و منسوجات کشور صورت می گیرد.

(11th April 2016(Vietnam News

 

WTO: رشد چشمگیر صادرات و واردات ویتنام

بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، ویتنام تنها کشوری است که در میان 30 اقتصاد بزرگ جهان از لحاظ صادرات و واردات، رشد چشمگیری را به ثبت رسانده است. میزان صادرات و واردات ویتنام در سال 2015 به ترتیب بالغ بر 162 میلیارد دلار و 166 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 7.9% و 12.3% افزایش دارند. این در حالیست که بسیاری از کشورهای صادرکننده بزرگ جهان همچون چین، ایتالیا و ترکیه با کاهش ارزش صادرات دریایی کالا مواجه بوده اند. ارزش واردات آمریکا نیز در مقایسه با سال 2014 بالغ بر 4.3% کاهش داشته است. آمریکا با 2.3 تریلیون دلار بزرگترین کشور واردکننده جهان است.  

 (12th April 2016(Vietnam News     

 

کشف نشانه های دوره پارینه سنگی در ویتنام

باستان شناسان اعلام کردند که انسانهای ما قبل تاریخ در 700 الی 800 هزار سال پیش در ویتنام می زیسته اند. باستان شناسان در کاوش های An Kheدر استان مرکزی Gia Laiاشیایی را کشف نموده اند که ثابت کننده این فرضیه است.

(12th April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد 6.2 درصدی برای اقتصاد ویتنام

بانک جهانی رشد اقتصادی ویتنام در سال جاری را بالغ بر 6.2% پیش بینی نمود. این بانک همچنین با توجه به کاهش بهای جهانی سوخت و غذا، نرخ تورم پایین را برای ویتنام پیش بینی نموده است.

(12th April 2016(Vietnam News

 

تلاش وزارت کار برای تقویت حضور سیاسی زنان

نوین چونگ دام، معاون وزیر کار و امور اجتماعی ویتنام، در سمیناری با اشاره به نزدیکی انتخابات مجلس ملی (22 می) اظهار داشت که وزارتخانه متبوع وی در تلاش است تا حضور سیاسی زنان را تقویت کند. وی افزود افزایش حضور زنان در دستگاههایی که توسط مردم انتخاب می شوند، به برابری حنسیتی و تضمین حضور آنها در تصمیم گیری سیاسی بویژه در امور مربوط به زنان و کودکان و حفاظت از حقوق بشر کمک می کند. وی گفت زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و به همین دلیل ما نیازمند حضور بیشتر زنان در مراحل تصمیم گیری و سیاست گذاری هستیم. زنان حداقل باید 30 درصد کرسی ها در دستگاههای کشور را در اختیار داشته باشند. قابل ذکر است که تعداد زنان در مجلس ملی کشور از 3% در دوره نخست به 24.4% در دوره سیزدهم (16-2011) افزایش یافته است. بالغ بر 25.17% از اعضای کمیته های خلق استانی در دوره 16-2011 زن بوده اند.

(12th April 2016(Vietnam News

 

افزایش ارسال پول از سوی ویتنامیان خارج از کشور به داخل

بنا بر اعلام معاون دفتر بانک مرکزی در هو شی مین، میزان ارسال پول از سوی ویتنامیان خارج از کشور به داخل از طریق هو شی مین در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 1.15 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می دهد. میزان ارسال پول توسط ویتنامیان خارج از کشور به داخل از طریق هو شی مین در سال 2015 بالغ بر 5.5 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با 5.2 میلیارد دلار سال 2014 افزایش دارد.

(12th April 2016(Vietnam News

 

جایگاه برتر جنوب ویتنام در جذب FDI

بنا بر اعلام وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام، منطقه جنوبی کشور بالغ بر 1.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در 3 ماهه نخست سال جاری جذب نموده است. این رقم بالغ بر 51.6% از کل میزان سرمایه گذاری جذب شده توسط ویتنام در مدت مذکور است.

(12th April 2016(Vietnam News

 

هدف گذاری ویتنام برای کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی

وزارت بهداشت ویتنام کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی را برای دوره 20-2016 برنامه ریزی کرده است. دیروز در کنفرانسی در هانوی برنامه ملی بهداشت و جمعیت برای دوره 15-2011 مورد ارزیابی قرار گرفت و برای 5 سال آینده هدف گذاری شد. در برنامه 5 ساله 20-2016 بر محورهایی همچون توسعه واکسن ها، جمعیت و توسعه، ایمنی غذایی،یشگیری و کنترل ایدز، پیشگیری و کنترل بیماری های خونی و مدیریت رسانه ای در حوزه بهداشت تمرکز شده است. 

 (14th April 2016(Vietnam News

 

تلاش ویتنام و انگلیس برای توسعه مناسبات تجاری و سرمایه گذاری

نوین تان فونگ، رئیس کمیته خلق شهر هو شی مین، با فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس، دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار نبست به افزایش سرمایه گذاری بازرگانان انگلیسی در هو شی مین ابراز امیدواری کرده و گفت شهر هو شی مین شرایط و فرصت های مطلوبی را برای سرمایه گذاری آنها ایجاد خواهد کرد. وی گفت در میان 74 کشور سرمایه گذار در هو شی مین، انگلیس در رتبه هشتم قرار دارد. هاموند متقابلا توسعه ویتنام بویژه هو شی مین را ستود و گفت بازرگانان انگلیسی فعال در هو شی مین نسبت به توسعه ویتنام بویژه هو شی مین در آینده خوش بین هستند.

(14th April 2016(Vietnam News

 

بانک جهانی احتیاط ویتنام در سیاست های مالی را خواستار شد

اقتصاددانان بانک جهانی از ویتنام خواسته اند تا در سیاست های مالی خود محطاتانه تر عمل نماید. بنا بر اعلام آنان، میزان دیون عمومی کشور به سقف تعیین شده یعنی 65% تولید ناخالص داخلی نزدیک است. در گزارش بانک مذکور میزان دیون عمومی ویتنام در سالهای 2014 و 2015 به ترتیب بالغ بر 59.6% و 62.5% تولید ناخالص داخلی کشور اعلام شده و برای سالهای 2016، 2017 و 2018 به ترتیب بالغ بر 63.8%، 64.4% و 64.7% پیش بینی شده است.

(14th April 2016(Vietnam News  

 

افزایش 1.69 درصدی نرخ تورم کل در ویتنام

بنا بر گزارش ارائه شده از سوی گروهی از محققین موسسه ملی پژوهش های اقتصادی ویتنام، نرخ تورم کل ویتنام در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 1.69% افزایش داشته است. افزایش چشمگیر نرخ تورم کل در ویتنام به افزایش بهای خدمات درمانی و آموزش در داخل و افزایش بین المللی بهای کالا و خدمات نسبت داده شده است. پیش بینی می شود که میزان افزایش نرخ تورم کل ویتنام در سال جاری بالغ بر 4 الی 5 درصد باشد.

(14th April 2016(Vietnam News

 

بررسی نرخ بالای ابتلاء به سرطان در ویتنام

روز سه شنبه در کنفرانسی در هانوی اعلام شد که بالغ بر 150 هزار مورد جدید ابتلاء به سرطان در ویتنام به ثبت رسیده و سالانه بالغ بر 75 هزار نفر بدلیل ابتلاء به سرطان جان می بازند. در قالب استراتژی ملی پیشگیری از سرطان برای دوره 15-2011، بالغ بر 532 هزار نفر در ویتنام تحت غربال گری برای تشخیص زود هنگام سرطان قرار گرفته اند. بر اساس نتایج حاصله از غربال گری مذکور، نرخ ابتلاء به سرطان پستان در میان زنان برابر با 63.7 به ازای هر 100 هزار نفر و میزان ابتلاء به سرطان دهانه رحم برابر با 22.6 به ازای هر 100 هزار نفر و میزان ابتلاء به سرطان دهان بالغ بر 15 به ازای هر 100 هزار نفر بوده است. سالانه در جهان بالغ بر 14.1 میلیون مورد ابتلاء به سرطان به ثبت می رسد و 8.2 میلیون نفر د بر اثر ابتلاء به سرطان جان می بازند. میزان هزینه های پرداخت شده توسط بیماران سرطانی در کل جهان در سال های 2014 و 2015 به ترتیب بالغ بر 170.3 میلیون دلار و 197.3 میلیون دلار بوده است.

(14th April 2016(Vietnam News

 

آغاز نمایشگاه بین المللی ویتنام

نمایشگاه بین المللی ویتنام 2016 دیروز در هانوی شروع بکار کرد. در این نمایشگاه بالغ بر 500 شرکت از بیش از 20 کشور جهان به عرضه کالاهای خود در 520 غرفه پرداخته اند. برگزاری نمایشگاه تا 16 آوریل ادامه خواهد داشت.

(14th April 2016(Vietnam News

 

اوپراتورهای ویتنامی در میان 20 برند برتر مخابراتی در آ.سه.آن

نام سه اپراتور تلفن همراه ویتنامی یعنی Viettel، Mobiphoneو Vinaphoneدر میان 20 برند مخابراتی با ارزش آ.سه.آن در سال 2016 دیده می شود. در لیست ارائه شده از سوی شرکت Brand Finance، مستقر در انگلیس، شرکت ویت تل با سرمایه ای بالغ بر 973 میلیون دلار در رتبه هفتم قرار گرفته است. این شرکت در لیست سال 2015 در رتبه هفدهم قرار داشت. شرکت Mobiphoneنیز با 539 میلیون دلار سرمایه توانست خود را از رتبه نوزدهم به پانزدهم برساند. سومین شرکت ویتنامی یعنی وینا فون با 282 میلیون دلار سرمایه جایگاه خود را از  بیست و یکم به بیستم تغییر داد.

(15th April 2016(Vietnam News   

 

افزایش 3 برابری مبادلات تجاری ویتنام پس از پیوستن به WTO

دوو تانگ های، معاون وزیر صنعت و تجارت ویتنام، در همایشی اعلام کرد که حجم مبادلات تجاری ویتنام پس از پیوستن این کشور به WTOسه برابر شده و از 111.3 میلیارد دلار  در سال 2007 به 327.8 میلیارد دلار  در سال 2015 افزایش یافته است. میزان واردات و صادرات کشور در سال 2015 نیز در مقایسه با سال 2007 با افزایش 2.6 و 3.3 برابری به ترتیب بالغ بر 165.7 میلیارد دلار و 162.4 میلیارد دلار بوده است.

(15th April 2016(Vietnam News

 

کارشناسان احتیاط ویتنام در اعطای مشوق های مالیاتی را خواستار شدند

کارشناسان حاضر در کنفرانسی در هانوی اظهار داشتند که دولت ویتنام باید در اعطای مشوق های مالیاتی برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی محتاط تر باشد، چرا که این امر می تواند خزانه کشور و در نتیجه خدمات عمومی را تحت تاثیر قرار دهد. ویتنام همچنین باید نظام و مدیریت حقوقی کشور را بهبود بخشد تا از فرار مالیاتی شرکت ها بویژه شرکت های با سرمایه گذاری خارجی جلوگیری کند.

(15th April 2016(Vietnam News

کشته شدن 63 نفر در تصادفات تعطیلات ملی

بنا بر اعلام سازمان ترافیک ویتنام، بالغ بر 83 تصادف ترافیکی در سه روز تعطیلات ملی کشور ( 18-16 آوریل) به وقوع پیوسته است. تعداد کشته ها و مصدومین این تصادفات به ترتیب بالغ بر 63 و 56 نفر اعلام شده است.

(19th April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی بهره مندی صادرات شیلات ویتنام از موافقتنامه TPP

چونگ دین هوئه، دبیر کل اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات دریایی ویتنام، در سمیناری تحت عنوان " مشارکت فرااقیانوسیه- فرصت ها و چالش ها برای صادرت و واردات ویتنام" در شهر هو شی مین گفت از آنجائیکه تقریبا در حدود نیمی از محصولات دریایی صادراتی ویتنام به کشورهای عضو موافقتنامه مشارکت فرااقیانوسیه ( TPP) ارسال می شود، انتظار میرود که موافقتنامه مذکور به توسعه صادرات شیلات ویتنام کمک کند. بنا بر اعلام وی، میزان صادرات محصولات دریایی ویتنام به کشورهای عضو TPPدر سال 2015 بالغ بر 3 میلیارد دلار و برابر با 46% کل صادرات این محصولات بوده است. میزان صادرات شیلات ویتنام به آمریکا و ژاپن در سال گذشته بالغ بر بیش از 2 میلیارد دلار بوده است.

(19th April 2016(Vietnam News

 

نخست وزیر طرح کاهش 3 الی 5 درصدی جرایم را تایید کرد

استراتژی پیشگیری و مبارزه با جرایم را بمنظور کاهش جرایم و منکرات اجتماعی، تضمین نظم و ایمنی اجتماعی و حمایت از توسعه ملی تصویب کرد. بر اساس استراتژی ملی مذکور برای دوره 25-2016 با چشم انداز 2030، ویتنام کاهش سالانه 3 الی 5 درصدی جرایم تا سال 2020 را هدف گذاری نموده است.

 (20th April 2016(Vietnam News

 

ارتقاء برابری جنسیتی در ویتنام

هوانگ چی توو هوین، معاون اداره برابری جنسیتی وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، در همایشی برای تبادل نظر در خصوص طرح منطقه ای برای ارتقاء حقوق زنان در جنوب شرق آسیا (CEDAW SEAP) گفت توانمندسازی زنان و دختران در ویتنام دستاوردهای چشمگیری داشته است. وی گفت ویتنام در حوزه قوانین و مقررات مربوط به برابری جنسیتی و حقوق زنان پیشرفت های بسیاری داشته است که از آن جمله می توان به قانون اساسی اصلاح شده (2013)، قانون برابری جنسیتی و قانون خشونت در خانواده اشاره کرد. بالغ بر 53% نیروی کار حرفه ای و فنی زن هستند. میزان زنان باسواد در رده سنی 49-15 از 84.4% در سال 1989 به 96.4% در سال 2011 افزایش داشته است. میانگین امید به زندگی زنان در ویتنام در سال 2015 بالغ بر 76 سال بوده است، این درحالیست که امید به زندگی در میان مردان 70.6 اعلام شده است. وی افزود علیرغم پیشرفت های حاصله، زنان همچنان با مشکلات و محدودیت های مواجه هستند. خشونت علیه زنان و دختران و قاچاق آنان همچنان وجود دارد.  

صادرات 7 میلیارد دلاری کره جنوبی به ویتنام

بنا بر آمارهای موجود، صادرات کره جنوبی به ویتنام در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 7 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته برابر با 7.6% افزایش نشان می دهد. ویتنام سومین واردکننده بزرگ از کره جنوبی می باشد. موافقتنامه تجارت آزاد میان ویتنام و کره جنوبی در دسامبر سال گذشته به اجراء گذاشته شد.

(21st April 2016(Vietnam News    

 

برند ملی ؛ ضرورتی برای ویتنام

دو تانگ های، معاون وزبر صنعت و تجارت ویتنام، در همایش برند ملی اظهار داشت که توسعه برند ملی بخش بسیار مهمی از تلاش های کشور در راستای همگرایی و ادغام بین المللی است. وی افزود توسعه برند ملی برای هویت فرهنگی کشور در روند همگرایی بین المللی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 (21st  April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی افزایش مصرف برق در هانوی

سازمان برق ویتنام اعلام نمود که انتظار میرود مصرف برق در هانوی با توجه به گرمای شدید هوا افزایش یابد. بنا بر اعلام سازمان، هانوی تابستان بسیار طولانی و گرمی را بدلیل پدیده ال نینو تجربه خواهد نمود.

(21st  April 2016(Vietnam News

 

هدف گذاری مبادلات تجاری 1 میلیارد دلاری میان ویتنام و بنگلادش

نایب رئیس اتاق بازرگانی و تجارت ویتنام دیروز در همایشی در هانوی اظهار داشت که ویتنام و بنگلادش افزایش حجم مبادلات تجاری دو جانبه به 1 میلیارد دلار در سال 2016 را هدف گذاری نموده اند.

(22nd April 2016(Vietnam News     

 

تداوم همکاری هایIMFبا ویتنام

کارشناسان صندوق بین المللی پول (IMF) در دیدار با نوین وان بین، رئیس کمیسیون امور اقتصادی کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام، اعلام کردند که IMFبه همکاری با ویتنام و تقویت آن ادامه خواهد داد. وان بین در این دیدار همکاری های موثر و عملی IMFبا ویتنام بویژه در مشاوره در حوزه های بانکی و مالی را ستود. وی همچنین به اولویت های ویتنام از جمله تثبیت اقتصاد کلان، کنترل تورم، بازسازی سیاست های مالی برای مقابله با دیون عمومی، توسعه بازارهای مالی و تغییر ساختار نهادهای مالی و شرکت های دولتی اشاره کرد.  

 (22nd April 2016(Vietnam News

 

نخست وزیر تلاش برای تحقق رشد 6.7 درصدی را خواستار شد

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، از وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری و دیگر وزارتخانه ها و سازمان ها خواست تا بمنظور تحقق رشد 6.7 درصدی در سال 2016 به سرعت در خصوص راهکارهای حل و فصل مشکلات به اجماع برسند. وی این اظهارات را در نشست کاری با وزارت سرمایه گذاری برای بررسی راهکاهای تثبیت اقتصاد کلان، حفظ رشد اقتصادی، کنترل تورم و عمل به وظایف اجتماعی –اقتصادی ابراز داشت. سوان فووک در سخنان خود به مشکلات اقتصادی، خشکسالی جدی و پیشروی آب شور در منطقه دلتای مکونگ و منطقه کوهستانی مرکزی اشاره کرد.  

 (22nd  April 2016(Vietnam News

 

تولید، تنها راه فرار ویتنام از تله درآمد متوسط

دوان دوی خونگ، معاون اتاق بازرگانی و صنعت ویتنام، در همایشی در هانوی اظهار داشت که توسعه بخش تولید و صنعت برای تولید محصولات جدید تنها راه رهایی ویتنام از تله کشور با درآمد متوسط است. وی گفت ویتنام باید بر توسعه صنایع دانش محور و خلاق مدار بجای صنایع متکی بر  خام فروشی و نیروی کار ارزان متمرکز گردد. وی گفت تنها 36% از شرکت های ویتنامی در سال گذشته در زنجیره تولید برای صادرات حضور داشتند. این در حالیست که نسبت مذکور در کشورهای تایلند و مالزی در حدود 60% بوده است.

(22nd  April 2016(Vietnam News

 

سرمایه گذاری 625 میلیون دلاری ویتنام در دیگر کشورها در 2015

بنا بر اعلام سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام، میزان سرمایه گذاری خارجی ویتنام در سال 2015 در مجموع بالغ بر 625 میلیون دلار بوده است.

(22nd  April 2016(Vietnam News

اعزام کارگران ویتنامی به تایلند

بنا بر اعلام وزارت کار و امور اجتماعی ویتنام، اعزام نیروی کار ویتنامی به تایلند برای کار در بخش های شیلات و ساخت و ساز این کشور در ماه می آغاز خواهد شد. این همکاری در چارچوب یادداشت تفاهم به امضاء رسیده میان دو کشور صورت می گیرد.

 (23rd April 2016(Vietnam News

 

تایلند؛ صادرکننده برتر خودرو به ویتنام

آمارهای اعلام شده از سوی اداره کل گمرک ویتنام نشان می دهد که کشور تایلند صادرکننده برتر خودرو به ویتنام در 3 ماهه نخست سال جاری بوده است. میزان صادرات خودروی تایلند به ویتنام در مدت مذکور بالغ بر 7800 دستگاه بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 64.5% افزایش نشان می دهد. کشورهای کره جنوبی و چین به ترتیب با 3560 دستگاه و 2260 دستگاه در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. اعمال تعرفه های مالیاتی وارداتی ترجیهی به تایلند در چارچوب موافقتنامه تجارت کالا در آ.سه.آن موجب افزایش شدید واردات خودرو از تایلند شده است.

(23rd April 2016(Vietnam News       

 

خشکسالی در دلتای مکونگ و خطرات آن برای امنیت غذایی

خشکسالی شدید و پیشروی آب شور بدلیل احداث سد های بالادستی و تغییرات آب و هوایی، ترس از کاهش تولید برنج و تهدید امنیت غذایی را موجب شده است. اگرچه چین با رهایی آب و حمایت از ویتنام در مبارزه با خشکسالی و پیشروی اب شور در مناطق پایین دستی موافقت نموده است، اما میزان آب در منطقه دلتای مکونگ ویتنام همچنان پایین است. پیشروی آب شور در دلتای مکونگ حداقل بالغ بر 159 هزار هکتار شالیزار برنج را از بین برده و 500 هزار هکتار دیگر نیز در خطر می باشند. اخیرا دولت بودجه ای 23.3 میلیون دلاری برای کمک به کشاورزان خسارت دیده و تهیه و عرضه تانکر های آب اختصاص داد.   

(23rd  April 2016(Vietnam News

 

ایجاد صندوق توسعه SMEها

وزارت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ویتنام طی مراسمی در هانوی ایجاد صندوق توسعه شرکت های کوچک و متوسط با سرمایه ای بالغ بر 89.6 میلیون دلار را اعلام کرد. این اقدام اراده دولت در بسیج منابع برای حمایت از بخش خصوصی و ایجاد نیروی محرکه برای توسعه اقتصاد ملی را نشان می دهد.

(23rd  April 2016(Vietnam News

 

افزایش صادرات برنج ویتنام در 3 ماهه نخست 2016

بنا بر اعلام اتحادیه خواربار ویتنام، صادرات برنج این کشور در سه ماهه نخست سال جاری بالغ بر 1.42 میلیون تن به ارزش 577.28 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 57.7% افزایش در حجم و 51.16% افزایش در ارزش را نشان می دهد. سهم کشورهای آسیایی، آمریکایی و آفریقایی از برنج صادراتی ویتنام در 3 ماهه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 76.12%، 10.94% و 9.76% بوده است.

(23rd  April 2016(Vietnam News

 

شرکت های ژاپنی بدنبال سرمایه گذاری در Dong Nai

هیاتی مرکب از نمایندگان 46 شرکت ژاپنی برای بررسی فرصت های سرمایه گذاری به استان جنوبی Dong Naiسفر کردند. شرکت های مذکور در حوزه های مختلف همچون حمل و نقل، ساخت و ساز، تولید، مواد غذایی، کشاورزی و گردشگری فعال هستند. بنا بر آمار ارائه شده از سوی اداره برنامه ریزی و سرمایه گذاری استان، ژاپن با 3.7 میلیارد دلار در قالب 205 پروژه، حائز رتبه سوم در میان 40 کشور سرمایه گذار در دونگ نای است.

(25th April 2016(Vietnam News   

 

نرخ تورم 1.89 درصدی در آوریل 2016

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، شاخص بهای مصرفی در کشور در آوریل 2016 در مقایسه با مارس 2016 و آوریل 2015 به ترتیب 0.33% و 1.89% افزایش داشته است.

(25th  April 2016(Vietnam News

 

دانانگ بدنبال وام 51.7 میلیون دلاری برای پروژه های ترافیکی

بنا بر اعلام دبیرخانه کمیته خلق دانانگ، شهر مذکور بدنبال وام 51.74 میلیون دلاری برای اجرای پروژه های زیرساختی ترافیکی در دوره 19-2016 است.

(25th  April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی مبادلات تجاری 70 میلیارد دلاری میان ویتنام و کره جنوبی

بوی هوی سان، رئیس سازمان توسعه و تجارت وزارت صنعت و تجارت ویتنام، اظهار داشت که موافقتنامه تجارت آزاد ویتنام و کره جنوبی (VKFTA) مجرایی کارآمد برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور به 70 میلیارد دلار در سال 2020 است. موافقتنامه مذکور در 5 می 2015 به امضاء رسید و در 20 دسامبر 2015 به اجراء گذاشته شد. بنا بر اعلام اداره کل گمرک ویتنام، ارزش مبادلات تجاری دو جانبه دو کشور از 500 میلیون دلار در سال 1992 به 36.5 میلیارد دلار در سال 2015 افزایش یافته است. کره جنوبی چهارمین بازار صادرات و دومین بازار واردات ویتنام می باشد. میزان صادرات ویتنام به کره جنوبی در 2 ماه نخست سال جاری بالغ بر 1.47 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 30.6% افزایش دارد.

(26th April 2016(Vietnam News   

 

دیدار نخست وزیر با مدیر عامل مجمع جهانی اقتصاد

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با فیلیپ روزلر، مدیر عامل مجمع جهانی اقتصاد، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که ویتنام بخش خصوصی را یک نیروی محرکه مهم برای توسعه کشور می داند. وی از حمایت های مجمع از توسعه ویتنام قدردانی کرده و ضمن تشکر از دعوت از ویتنام برای حضور در نشست مجمع با آ.سه.آن در ژوئن سال جاری گفت وزارت امور خارجه ویتنام ترتیبات لازم را انجام خواهد داد. سوان فووک به برگزاری نشست آتی مجمع- مکونگ در ویتنام در سال جاری اشاره کرده و از مجمع خواست تا برای برگزاری کنفرانس با وزارت امور خارجه ویتنام همکاری کند. روزلر متقابلا نسبت به تقویت همکاری نخست وزیر با مجمع ابراز امیدواری کرد. روزلر گفت وی بر این باور است که بخش خصوصی ویتنام تحت رهبری نخست وزیر نقش مهمی را در توسعه کشور ایفاء خواهد کرد. وی گفت مجمع مایل است تا به اجرای اهداف توسعه اجتماعی –اقتصادی ویتنام کمک کند.

(26th April 2016(Vietnam News    

 

ایجاد 305 پارک صنعتی در ویتنام در سه ماهه نخست 2016

اداره مدیریت پارک های صنعتی ویتنام اعلام کرد که در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 305 پارک صنعتی به مساحت کل 84 هزار هکتار و 16 منطقه اقتصادی به مساحت 814792 هکتار احداث شده است.

(26th  April 2016(Vietnam News

 

افزایش 13.3 درصدی درآمد ویتنام ایرلاین

بنا بر آمارهای ارائه شده، درآمد ویتنام ایرلاین در 3 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 851.3 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13.3% افزایش دارد  و بالغ بر 26.4% میزان هدف گذاری شده برای کل سال است.

(26th  April 2016(Vietnam News

 

ثبت مازاد تجاری 1.48 میلیارد دلاری در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، میزان صادرات و واردات کشوردر 3 ماه و نیم سال جاری از یک ژانویه تا 15 آوریل به ترتیب بالغ بر 46.11 میلیارد دلار و 44.63 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 7.7% افزایش و 3.1% کاهش نشان می دهد. بدین ترتیب، ویتنام مازاد تجاری 1.48 میلیارد دلاری را در مدت مذکور تجربه کرده است.

(26th  April 2016(Vietnam News

همکاری ویتنام و روسیه در حوزه نفت و گاز

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با الکسی میلر، رئیس هیات مدیره شرکت روسی گازپروم، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که دولت ویتنام از فعالیت گازپروم در توسعه تولید نفت و گاز در ویتنام حمایت می کند. وی سرمایه گذاری و فعالیت گازپروم در ویتنام و همکاری با گروه ملی نفت و گاز ویتنام (پتروویتنام) را ستود و گفت همکاری در بخش انرژی یکی از محورهای مهم تشکیل دهنده مشارکت استراتژیک جامع میان ویتنام و روسیه است. قابل ذکر است که چان دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام، نیز با الکسی میلر دیدار و گفتگو کرد.

 (27th April 2016(Vietnam News

 

حمایت ویتنام از سرمایه گذاری Golgman Sachs

نوین سوان فووک، نخست وزیر ویتنام، با رئیس Goldman Sachs، شرکت سرمایه گذاری بانکی چند ملیتی مستر در آمریکا، دیروز در هانوی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار اظهار داشت که ویتنام به تثبیت اقتصاد کلان و ایجاد بهترین شرایط ممکن برای سرمایه گذاران خارجی متعهد است. فووک گفت وی امیدوار است تا Goldman sachs، بعنوان بانکی پیشرو در سرمایه گذاری، تجارب خود را به ویتنام منتقل کند و با بانکها و شرکت های ویتنامی برای تبدیل کشور به مقصد جذاب سرمایه گذاری همکاری کند. وی گفت ویتنام برای اجرای پروژه های زیرساختی و سرمایه گذاری مستقیم یا خصوصی –دولتی در عمران روستایی نیازمند سرمایه است.  ولا متقابلا موفقیت اقتصادی ویتنام را ستود و گفت ثبات سیاسی و تداوم رشد اقتصادی سرمایه گذاران جهانی را به حضور در ویتنام تشویق می کند.

(27th April 2016(Vietnam News

 

واردات و صادرات هانوی در 4 ماه نخست 2016

بنا بر اعلام دفتر آمار شهرداری هانوی، میزان واردات و صادرات شهر در 4 ماه نخست سال جاری به ترتیب بالغ بر 7.33 میلیارد دلار و 3.4 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 5.1% کاهش و 0.2% افزایش نشان می دهد.

(27th  April 2016(Vietnam News

 

رشد شدید جمعیت در سن کار در آسیا- اقیانوسیه

بورخانوف، معاون دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ویتنام، در همایشی در هانوی به مناسبت " گزارش توسعه منابع انسانی منطقه آسیا –اقیانوسیه 2016"اظهار داشت که تغییرات جمعیتی در آسیا و اقیانوسیه با سرعت غیر قابل پیش بینی در حال وقوع می باشد. وی گفت افزایش شدید جمعیت در سن کار و کاهش نرخ تولد که در کشورهای اروپایی و شمال آمریکا در مدت زمان یک صد ساله به وقوع می پیوندد، در منطقه مذکور می تواند در 30 سال اتفاق افتد. در گزارش مذکور آمده است که منطقه آسیا  و اقیانوسیه در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری، جمعیت در سن کار دارد و این امر می تواند به سکوی پرتاب منطقه تبدیل شود. بالغ بر 68% از جمعیت منطقه در سن کار بوده و تنها 32% از جمعیت منطقه وابسته می باشند.

 (28th April 2016(Vietnam News

 

افزایش 17.8 درصدی گردشگران خارجی در ویتنام

بنا بر اعلام سازمان گردشگری ویتنام، تعداد گردشگران خارجی در ویتنام در 4 ماه نخست سال جاری بالغ بر 3.25 میلیون نفر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 17.8% افزایش دارد. در مدت مذکور، تعداد گردشگران خارجی که از طرق هوایی، زمینی و دریایی به ویتنام سفر کرده اند به ترتیب بالغ بر 2.65 میلیون نفر، 550 هزار نفر و 50600 نفر بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 19% افزایش، 25.2% افزایش و 38% کاهش نشان می دهد. در چهار ماه نخست سال جاری تعداد گردشگران خارجی با ملیت های هنگ کنگی، چینی، کره جنوبی، ایتالیایی، سوئدی، بریتانیایی و اسپانیایی به ترتیب 143%، 47%، 30%، 29%، 27%، 23% و 22% افزایش داشته است. میزان درآمد صنعت گردشگری در ویتنام در 4 ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 6 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 20% افزایش دارد.

(28th  April 2016(Vietnam News

 

افزایش 11 درصدی صادرات محصولات کشاورزی ویتنام

بنا بر آمارهای موجود، صادرات محصولات کشاورزی، شیلات و جنگلی ویتنام در 4 ماه نخست سال جاری بالغ بر 10 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11% افزایش دارد. میزان صادرات برنج ویتنام در 4 ماه نخست 2016 بالغ بر 2.06 میلیون تن به ارزش 916 میلیون دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11.8% افزایش در حجم و 13.8% افزایش در ارزش را نشان می دهد. میزان صادرات کائوچو نیز بالغ بر 318 هزار تن به ارزش 376 میلیون دلار بوده است که 29% افزایش در حجم و 6.6% افزایش در ارزش را نشان می دهد.

(28th  April 2016(Vietnam News

 

افزایش 12 درصدی FDIمحقق شده در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) محقق شده در ویتنام در 4 ماه نخست سال جاری بالغ بر 4.7 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 12% افزایش نشان می دهد. کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ثبت رسیده در ویتنام در 4 ماه نخست 2016 بالغ بر 6.88 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 85% افزایش دارد. از این رقم، بالغ بر 5.08 میلیارد دلار در 697 پروژه جدید سرمایه گذاری شده است که در مقایسه با  مدت مشابه سال گذشته 90% افزایش در سرمایه و 56% افزایش در تعداد پروژه ها نشان می دهد. سهم بخش فرآوری و تولید در جذب FDIبالغ بر 5.2 میلیارد دلار و برابر با 76.2% از کل سرمایه گذاری خارجی جذب شده توسط کشور است. شهر هایفونگ در شمال ویتنام با جذب 1.59 میلیارد دلار توانسته است تا رتبه نخست در میان استانها و شهرهای ویتنام در جذب FDIرا به خود اختصاص دهد. بالغ بر 45 کشور در 4 ماه نخست سال جاری در ویتنام سرمایه گذاری نموده اند. کشورهای کره جنوبی، سنگاپور و تایوان به ترتیب با 2.4 میلیارد دلار، 502 میلیون دلار و 430 میلیون دلار در رتبه های اول تا سوم سرمایه گذاران خارجی در ویتنام قرار دارند.

 (29th  April 2016(Vietnam News

 

پیش بینی رشد 6.9 درصدی اقتصاد در ویتنام

بنا بر نتایج یک پژوهش اقتصادی و اجتماعی برای منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال 2016، انتظار میرود که رشد اقتصادی ویتنام در سالهای 2016  2017 به ترتیب بالغ بر 6.8% و 6.9% باشد. کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا –اقیانوسیه در گزارش خود به عملکرد خوب تقاضای داخلی، کاهش تورم از 4.1% در سال 2014 به 0.6% در سال 2015 و همچنین رشد 9 درصدی سرمایه گذاری در سال 2015 اشاره کرده است.

(29th  April 2016(Vietnam News

 

تاکید معاون نخست وزیر بر اولویت عرضه آب در مناطق خشکسالی زده

چین دین زونگ، معاون نخست وزیر ویتنام، در کنفرانسی در استان Soc Trangواقع در دلتای مکونگ بر اولویت تامین آب برای ساکنین مناطق خشکسالی زده تاکید کرد. در این کنفرانس که نمایندگان 11 استان و شهر واقع در دلتای مکونگ حضور داشتند، در خصوص راهکارهای مقابله با خشکسالی و پیشروی آب شور تبادل نظر شد.

(29th  April 2016(Vietnam News

 

افزایش 6 درصدی صادرات ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، صادرات کشور در 4 ماه نخست سال جاری بالغ بر 52.87 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6% افزایش نشان می دهد. میزان صادرات صورت گرفته توسط شرکت های داخلی و با سرمایه گذاری خارجی در 4 ماه نخست سال به ترتیب بالغ بر 15.11 میلیارد دلار و 37.76 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 2.9% و 7.3% افزایش دارد. اگر چه میزان کل صادرات ویتنام در 4 ماه نخست 2016 افزایش داشته است، اما میزان صادرات نفت خام در مدت مذکور با 52% کاهش بالغ بر 678 میلیون دلار اعلام شده است. میزان واردات کشور در 4 ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر 51.4 میلیارد دلار اعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 1.2% کاهش دارد. میزان واردات شرکت های داخلی و خارجی به ترتیب بالغ بر 20.7 میلیارد دلار و 30.7 میلیارد دلار اعلام شده است.

(29th  April 2016(Vietnam News

 

کشته شدن 111 نفر در تصادفات 4 روز تعطیلات ملی

بنا بر اعلام کمیته ایمنی ترافیک ویتنام، بالغ بر 152 فقره تصادف در 4 روز تعطیلات ملی کشور به وقوع پیوسته است. تصادفات مذکور 111 کشته و 138 مصدوم داشته است.

(4th May 2016(Vietnam News

 

افزایش ابتلاء به تب دنگی در هو شی مین و نین توان

بنا بر اعلام معاون اداره بهداشت هو شی مین، بالغ بر 6 هزار نفر تا پایان آوریل 2016 بدلیل ابتلاء به تب دنگی در بیمارستانهای شهر بستری شده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 88% افزایش دارد. یک نفر نیز در اثر ابتلاء به تب دنگی جان خود را از دست داده است. نوین نی لین، مدیر مرکز بهداشت استان جنوبی نین توان، نیز تعداد مبتلایان به تب دنگی در استان در 4 ماه نخست سال جاری را بالغ بر 287 مورد اعلام کرد. این در حالیست که افراد مبتلاء به تب دنگی در استان در مدت مشابه سال گذشته تنها بالغ بر 10 نفر بوده است. سالانه بالغ بر 50 الی 100 هزار نفر در ویتنام به تب دنگی مبتلاء می شوند و در حدود 100 نفر نیز جان خود را از دست می دهند. تعداد مبتلایان به تب دنگی در ویتنام در سال گذشته بالغ بر 82 هزار نفر بوده است که 52 نفر از آنان جان خود را از دست دادند.

(4th May 2016(Vietnam News

 

تجدید نظر در طرح توسعه صنعت پوشاک کشور

صنعت پوشاک و منسوجات ویتنام درنظر دارد تا در طرح توسعه 30-2020 تجدید نظر نماید. بر اساس طرح فعلی که در آوریل 2014 به تصویب رسید، میزان صادرات سالانه پوشاک ویتنام تا سال 2020 بالغ بر 20 الی 25 میلیارد دلار هدف گذاری شده است. این در حالیست که صادرات پوشاک کشور در سال 2015 بالغ بر 27.5 میلیارد دلار بوده و انتظار می رود تا در سال جاری به 31 میلیارد دلار افزایش یابد. امضاء موافقتنامه های تجارت آزاد موجب افزایش صادرات پوشاک و منسوجات ویتنام شده است.

(4th May 2016(Vietnam News

 

رشد تعداد شرکت های جدید التاسیس در ویتنام

بنا بر اعلام اداره کل آمار ویتنام، بالغ بر 34721 شرکت در مجموع با 248.2 تریلیون دانگ سرمایه در 4 ماه نخست سال جاری در ویتنام به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب 22.9% و 52.8% افزایش دارد. هر دلار آمریکا بالغ بر 22300 دانگ ویتنام است.

(4th May 2016(Vietnam News

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران