گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
ساختار سیاسی

ساختار حكومتي

حزب كمونيست ويتنام :

اين حزب با علامت داس و چكش در سال 1935 توسط هوشی مین و دیگر انقلابیون تبعیدی بر اساس اصول ایدئولوژیک مارکسیسم - لنینیسم در کنفرانس هنگ هنگ پایه گذاری و تنها حزب حاكم و بالاترين مرجع تصميم گيري ميباشد که دو بار در سال تشکیل جلسه داده و سياست گذاري ها و خط مشي هاي داخلي و خارجي كشور را تصويب و توسط دبيركل كه بالاترين مقام حزبي ميباشد به مقامات اجرايي ابلاغ می نمايد. كنگره حزب كمونيست هر پنج سال يكبار تشكيل جلسه مي دهد و اعضاي كميته مركزي حزب را انتخاب می نمایند. کمیته مرکزی حزب کمونیسم ویتنام دارای 160 عضو اصلی و 21 عضو علی البدل می باشد که وظایفی همچون هدایت اجرای منشور حزب و مصوبات کنگره، تبین سیاست گذاری داخلی و خارجی، تدارک برگزاری کنگره حزب، انتخاب دبیر کمیته مرکزی از میان اعضای دفتر سیاسی حزب ، انتخاب اعضاء و رئیس کمیته مرکزی بازرسی را بر عهده دارد.

 

قوه مقننه :

مجلس ملي مهمترين و بالاترين ركن قوه مقننه ميباشد. نمايندگان مجلس براي يك دوره پنج ساله با راي مستقيم مردم انتخاب ميشوند. مجلس ملي سالي دو بار تشكيل جلسه ميدهد و در جلسات خود قوانين و موضوعات مربوط به اداره كشور را به بحث و بررسي مي گذارد. اين مجلس در صورت ضرورت جلسه فوق العاده تشكيل ميدهد. نمايندگان مجلس ملي علاوه بر انتخاب رئيس و نواب رئيس مجلس، اعضاي هيئت دولت، رئيس دادگاه عالي خلق و همچنين اعضاي شوراي دولتي را انتخاب مي نمايد. از وظايف اصلي مجلس بررسي و رسيدگي به بودجه دولت ميباشد. اصلاح قانون اساسي، تعيين سياستهاي پولي و مالي، تصميم گيري در خصوص سياستهاي دولت، اصلاح و تصويب قوانين كشور، بركناري و انتصاب اعضاي كابينه دولت، اعطاي عنوان و رتبه به نيروهاي نظامي، نشانهاي ديپلماتيك، تصميم گيري در خصوص جنگ و صلح و عفوعمومي، برگزاري رفراندوم و ... از جمله وظايف ديگر مجلس ملي مي باشد .

 

قوه قضائيه :

 دستگاه قضايي ويتنام شامل دادگاههاي خلق، دادگاه هاي محلي و ديوانهاي نظامي است که در سال 1954 تشكيل گرديد. رئيس دادگاه عالي خلق توسط مجلس انتخاب مي گردد. مركزيت دادگاه عالي خلق، عالي ترين مقام قضايي است كه مديريت قضايي، كيفري و مدني را بر همه دادگاه هاي كشور اعمال مي كند.

 

قوه مجريه :

رئيس جمهور و اعضاي هيئت دولت و همچنين نخست وزير از سوي نمايندگان مجلس ملي انتخاب مي گردند. قوه مجريه اين اختيار را دارد كه در زماني كه مجلس جلسه ندارد پاره اي از قوانين را به تصويب برساند. نخست وزير از اختيارات بالاي اجرايي برخوردار ميباشد و داراي  سه معاون است كه وي را در انجام امور ياري مي دهند. رئيس جمهور نيز مقامي تشريفاتي است و در عين حال پاره اي از اختيارات را قانون اساسي به عهده وي گذاشته است. رئيس جمهور ويتنام داراي يك معاون ميباشد. از جمله وظایف رئیس جمهور میتوان به اجرا و امضاي قوانين عادي و بخشنامه ها، رياست عمومي ارتش و شوراي امنيت و دفاع ملي، تائيد عناوين، رتبه ها و نشانهاي اعطاشده، تعيين و فراخواني سفرا‌، مذاكره و امضاي موافقتنامه هاي بين المللي و... اشاره نمود.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران